Постанова від 11.08.2011 по справі 2а-5508/11/1609

Справа № < 2а-5508/11/1609

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.08.2011 року Суддя Київського районного суду м.Полтави Турченко Т.В., розглянувши у скороченному провадженні в місті Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави про визнання дій незаконними, про проведення перерахунку додаткової пенсії, про припинення дій, які порушують право позивача на отримання пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави про визнання дій незаконними, про проведення перерахунку додаткової пенсії, про припинення дій, які порушують право позивача на отримання пенсії, мотивуючи свій позов тим, що згідно посвідчення особи НОМЕР_1 від 06.08.2007 року він віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на соціальний захист громадян відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи». В позові зазначав, що йому призначено пенсію згідно діючого законодавства України і тому відповідно до статті 51 вищевказаного Закону він має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, а саме встановлено, що особам віднесеним до 2 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що складає: 764 грн. х 30% = 229 грн. 20 коп. В зв»язку з тим, що пенсія, яку йому призначено значно менша за гарантовану Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи», він змушений був звернутися з заявою про проведення перерахунку державної і додаткової пенсії та надання довідки до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави, а оскільки відповідь відповідача його не задовольнила -до суду за захистом своїх прав. Просив суд визнати дії з боку Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави незаконними щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком. Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави з 01.08.2009 року здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету ОСОБА_1 заборгованості з недоотриманої додаткової пенсії у відповідності до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи»із розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія). Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави з 01.08.2009 року здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету ОСОБА_1 заборгованості з недоотриманої додаткової пенсії у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, тобто на 11%. Судові та матеріальні витрати, пов»язані з даною справою покласти на відповідача.

Ухвалою Київського районного суду м.Полтави від 11.08.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Полтави про визнання дій незаконними, про проведення перерахунку додаткової пенсії, про припинення дій, які порушують право позивача на отримання пенсії в частині вимог по 10 грудня 2010 року включно залишено без розгляду.

Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтвержується посвідченням учасника ліквідації НОМЕР_1 від 06.08.2007 року (а.с.9).

Також встановлено, що позивачу призначено пенсію Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві (а.с.6).

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія позивачу, як особі, віднесеної до 2 категорії, повинна складати з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, призначається у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Отже, суд приходить до висновку, що є безпідставним нарахування відповідачем позивачу ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Суд не може погодитися із розрахунком, здійсненим відповідачем, оскільки ст.75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Парламент - Верховна Рада України. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»має вищу юридичну силу і, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, саме Закон підлягає застосуванню при вирішення даного спору.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_1 є Управління Пенсійного фонду України Київського району м.Полтави.

Таким чином, відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії і таке право має бути відновлене, а дії відповідача слід визнати неправомірними.

Суд не бере до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та додаткової пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 50 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Посилання відповідача на те, що п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530 при вирішенні справи не приймається до уваги, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст. ст.49, 51, 56, 62, 67, 71 Закону № «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно з вимогами ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. ст. 49, 51, 56, 62, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із норм визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії з 10 січня 2011 року з урахуванням проведених виплат.

З метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі в м. Полтаві в нарахуванні додаткової пенсій позивачу в розмірі передбаченому ст. ст.49, 51, 56, 62, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку йде мова про перерахунок, а не призначення пенсії, оскільки пенсія вже була призначена позивачу відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.4-14, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії з боку Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави незаконними щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави з 10.01.2011 року здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету ОСОБА_1 заборгованості з недоотриманої додаткової пенсії у відповідності до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататстрофи»із розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія).

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Полтави з 10.01.2011 року здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету ОСОБА_1 заборгованості з недоотриманої додаткової пенсії у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, тобто на 11%.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий Т.В.Турченко