Постанова від 21.03.2011 по справі 2-а-1197/11

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 2-а-1197/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2011 р. суддя Сквирського районного суду Київської області Віговський С. І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Сквирському районі Київської області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що вона є потерпілоюм внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, зареєстрована та постійно проживає у с. М.Михайлівка, Сквирського району, Київської області. Відповідно до ст.39, 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком та підвищення пенсії на одну мінімальну заробітну плату. Крім того, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вона має статус дитини війни. Також, ч.1 ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", що набрав чинності з 1 січня 2006 року, дітям війни встановлено підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. Але відповідач відмовився провести перерахунок додаткової пенсії та підвищення пенсії, тому позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії та підвищення пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії, підвищення пенсії відповідно до ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", встановивши її на рівні 15% мінімальної пенсії за віком, визначеного законодавством та підвищення пенсії на одну мінімальну заробітну плату.

Відповідно до вимог 183-2 КАС України розгляд даної адміністративної справи проведено в порядку скороченого провадження.

Згідно ухвали Сквирського районного суду Київської області від 14.03.2011 року позивачу поновлено процесуальний строк звернення до суду з позовними вимогами про визнання його дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2009 року та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 01.08.2010 року.

Так, по справі встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, зареєстрована та постійно проживає у с. Мала Михайлівка, Сквирського району, Київської області.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 4 категорії призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, а статтею 67 Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ст.52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" установлено у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн. Статтею 21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" установлено у 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі з 1 січня - 750 грн., з 1 квітня - 764 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 року «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"»(додаток 1) с. Мала Михайлівка, Сквирського району, Київської області не віднесене до зони радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи ( віднесено тільки по соціально-економічному фактору), а тому згідно ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у позивача відсутнє право на підвищення пенсії на одну мінімальну заробітну плату.

Щодо позовних вимог про зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 15% мінімальної пенсії за віком, визначеного законодавством та позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає що такі вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", позивач має право на підвищення призначеної йому пенсії з 01.01.2006 р., так як згідно ст.6 цього Закону, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Також, позивач будучи постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії, отримує пенсію за віком, у розмір якої входить додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 5 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Зазначені зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.

Судом не можуть бути прийняті до уваги посилання відповідача, що ст.62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" делегує КМ України повноваження стосовно роз'яснення порядку застосування цього Закону, а рішення КМ є обов'язковими до виконання. Так, надання такого права КМ України не означає, що останній при визначенні порядку застосування Закону може допустити звуження змісту та обсягу прав громадян, встановлених Законом.

За ст.113 Конституції України, КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законами України "Про прожитковий мінімум" та "Про оплату праці", як спеціальними Законами, визначений спосіб прийняття Верховною Радою України рішення (закону) стосовно встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Крім того, встановлений ст. 95 Конституції України, ст. 38 Бюджетного Кодексу України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а отже цей закон не може скасовувати або змінювати обсяг прав та обов'язків, пільг, гарантій, передбачених іншими законами, в тому числі і Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Безпідставними суд також вважає посилання відповідача в письмових запереченнях на відсутність коштів щодо забезпечення виплати вказаної пенсії та додаткової пенсії у розмірах, передбачених Законом, оскільки органи державної влади та місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі викладеного, суд вважає неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку позивачеві додаткової пенсії відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Сквирському районі Київської області перерахувати та виплатити додаткову пенсію, встановивши її на рівні 15 % мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, з урахуванням проведених виплат, за період з 01.01.2009 року по 21.03.2011 року та провести нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.08.2010 року по 28.02.2011 року включно, з врахуванням вже виплачених за цей період коштів..

Відповідно до ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду.

На підставі ст. 4 Декрету КМ України "Про державне мито", сторони звільнені від сплати судового збору на користь держави.

Керуючись ст.ст. 46, 55 Конституції України, ст.ст. 1, 13, 51, 70, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року, ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року №2857-VI, ст.ст. 6-11,17,89,99,159-163,167,183-2,185,186,256 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України у Сквирському районі Київської області щодо перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України у Сквирському районні Київської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у відсотках до розміру мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Сквирському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши її на рівні 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період з 01.01.2009 року по 21.03.2011 року, з урахуванням вже виплачених за цей період коштів.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Сквирському районі Київської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 01.08.2010 року по 28.02.2011 року включно, з врахуванням вже виплачених за цей період коштів.

В решті позовних вимог відмовити.

Звільнити сторони від сплати судового збору.

Допустити негайне виконання постанови суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:Віговський С. І.