Постанова від 11.11.2011 по справі 2-а-6439/11

Справа № 2-а-6439/11

ПОСТАНОВА

іменем України

11 листопада 2011 року суддя Суворовського районного суду м. Херсона Головко О.В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Херсона, Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у місті Херсоні ради, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про спонукання до виконання певних дій, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

Зобов'язати УПФ у м. Херсон, провести перерахунок та виплату пенсії, як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно вимог ст..ст. 51 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 30% від мінімальної пенсії за віком встановленої ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 28.01.2005 року по момент винесення судового рішення з урахуванням проведених виплат;

Зобов'язати УПФ у м. Херсон усунути порушення, а саме призначити довічно ОСОБА_1, вищевказаної додаткової пенсії згідно вимог ст.. 54,67 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28, ст..45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і виплачувати щомісячно в подальшому з 01.09.2011року до того часу поки дана норма Закону буде чинною;

Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради усунути порушення і провести перерахунок як особі постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи щорічну допомогу на оздоровлення, передбачену ст.. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат з 13.10.1997року.

Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити довічно щорічну допомогу на оздоровлення передбачену ст.. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з розміру 5 мінімальних заробітних плат починаючи з 01.09.2011 року і виплачувати до того часу поки дана норма Закону буде чинною;

Зобов'язати відповідачів утриматися від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій та щорічної допомоги на оздоровлення;

мотивуючи наявністю у нього права, визначеного Законом України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” на отримання належного розміру пенсії державної додаткової та щорічної допомоги на оздоровлення.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши факти, відповідні їм правовідносини, обставини , встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, як ліквідатор аварії ЧС 2 категорії.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до частини першої статті 51 зазначеного Закону( в редакції яка не визнана на неконституційною) особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, наявний висновок, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 р. "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" та Постанова КМУ № 530 від 28.05.2008 р. " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" , які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

З листа Управління в Суворовському районі м. Херсона Пенсійного фонду України , правонаступником якого є Пенсійний фонд України м. Херсона, від 23.08.2011року №П-356 вбачається, що зазначеним органом для розміру пенсії позивача застосовується прожитковий мінімум, але до розміру 15% прожиткового мінімуму, тобто до розміру норма якого була визнана неконституційною рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.

Разом з тим, 14.06.2011року ВР України, прийнято Закон України «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2011рік», який набрав чинності 19 червня 2011року. З аналізу норми п.7 ч.1 цього Закону випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано КМ України.

Вирішуючи питання: яка з одно предметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосувати, перевага повинна надаватися закону, якій прийнятий пізніше, а саме:ЗУ від 14.06.2011року «Про внесення змін до ЗК «Про Державний бюджет України на 2011роік», на виконання вимог якого прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету України на 2011рік».

З огляду на викладене до набрання чинності зазначеною постановою КМ України, тобто до 23.07.2011року, застосуванню підлягає положення ст.. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Але розглядаючи позов в межах заявлених вимог, з урахуванням того, що позивач просить зобов'язати управління Пенсійного Фонду провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням того, що нормою ст.. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції яка не визнана на неконституційною) передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, позовні вимоги щодо зобов'язання проведення перерахунку додаткової пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»задоволені бути не можуть, як такі, що не передбачені законом.

Вирішуючи питання про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення, вимоги поза межами строку позовної давності ухвалою суду залишені без розгляду.

Відповідно до ч.5 ст. 48 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2011рік. Вказана норма на 2011рік не була зупинена.

Управлінням праці та соціального захисту виконкому Суворовської районної у м. Херсоні ради нарахована компенсаційна виплата на оздоровлення в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005року №562 „ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.

З урахуванням ч.4 ст. 9 КАС України, розмір щорічної грошової допомоги, встановлений вказаною постановою не відповідає розміру допомоги, встановленому Законом України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, а тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими актами, при визначенні розміру щорічної грошової допомоги на оздоровлення відповідач повинен був керуватися ст. 48 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”.

Згідно з п.2 постанови КМУ „ Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” від 20.09.2005року №936 розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики АРК, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів. Згідно п 3,4 Постанови встановлено, що нарахування та виплата компенсацій, допомоги певних видів , передбачених Законом, проводиться органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних ( міських) держадміністрацій, виконкомів міських , районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам.

Рішенням Херсонської міської ради №385 від 26.04.2007року „ Про затвердження обсягу і меж повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів ” визначені повноваження у сфері соціального захисту населення до якого відноситься вирішення відповідно до законодавства питань про надання компенсації і пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в інших випадках, передбачених законодавством. Оформлення компенсаційних виплат в т.ч. громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та на яких поширюється Закон України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” покладено на управління праці і соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради ( його структурного підрозділу).

Наявність порушення права позивача Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не доведена та не встановлена.

Таким чином, наявність права позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ч.4 ст. 48 ЗУ „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” є підставою для задоволення його позовних вимог.

Порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача - управління праці і соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням вже проведеної виплати) щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення згідно вимог ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст..51, 48 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, ст. ст. 8,9, 11, 19, 69, 71, 72,159-162 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Херсона, Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у місті Херсоні ради, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про спонукання до виконання певних дій, - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради здійснити перерахунок недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 в розмірі 5 мінімальних заробітних плат з 13.03.2011року, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України „ Про Державний бюджет України на 2011рік” за рахунок коштів Державного бюджету з урахуванням проведеної виплати за 2011рік.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови через Суворовський районний суд м. Херсона.

Суддя:О. В. Головко