Постанова від 17.09.2008 по справі 11/71

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 год. 00 хв.

17.09.2008 р. № 11/71

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Балась Т.П. вирішив адміністративну справу

Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-Дистриб"юторська компанія "Княжий град"

до Державна податкова інспекція в Оболонському районі м.Києва

про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000311506/3 від 23.01.08р. ,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-Дистриб'юторська компанія «Княжий град» (надалі ТОВ «ВДК «Княжий град», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (надалі ДПІ у Оболонському районі міста Києва, відповідач) № 0000311506/3 від 23.01.2007р..

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю висновків зроблених під час перевірки та невідповідністю вимогам чинного законодавства прийнятого рішення, у зв'язку з чим позивач вважає наявними підстави для його скасування.

Порядок декларування (нарахування та узгодження) податкових зобов'язань з акцизного збору встановлено Законом України від 21.12.2000 № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та наказом ДПА України від 19.03.01 № 111 «Про затвердження Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору та змін до наказів ДПА України».

Діючий порядок нарахування та декларування податкових зобов'язань з акцизного збору по ЛГВ, визначений наказом ДПА України № 111, не ґрунтується на об'єктах оподаткування та нормі щодо дати визначення податкових зобов'язань по першій із подій, а визначає особливий порядок нарахування та декларування податкових зобов'язань з акцизного збору з ЛГВ по податкових векселях.

Згідно із п. 7.1. Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України № 111 акцизний збір не справляється з товарів, що були вивезені (експортовані) платником акцизного збору за межі митної території України.

Відповідно до абзацу 6 п. 9 Додатку 4 до Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України № 111 у графі 13 розрахунку акцизного збору вказується сума акцизного збору, нарахована на продукцію, яка реалізована на експорт, у разі документального його підтвердження.

ТОВ «ВДК «Княжий Град»при декларуванні (у графі 13 розрахунку) сум акцизного збору, нарахованих на продукцію, яка була реалізована ним на експорт після 01.01.07 (зокрема, в березні 2007 року), застосовано чинну ставку акцизного збору у розмірі 18 грн., що за твердженням позивача свідчить про виконання підприємством при декларуванні податкових зобов'язань з акцизного збору за березень 2007 року всіх діючих вимог нормативно-правових актів з питань оподаткування акцизним збором.

Щодо висновку акту про «правильне декларування», а саме про необхідність декларування суми 143 528, 88 грн. як у графі 13 розрахунку зі знаком «-», так і в графі 12 зі знаком «+», за твердженням позивача таких вимог не встановлено жодним нормативно-правовим актом з питань оподаткування акцизним збором, у тому числі й Положенням, затвердженим наказом ДПА України № 111.

У березні 2007 року ТОВ «ВДК «Княжий Град» отримувалось документальне підтвердження експорту ЛГВ, які вироблялись як зі спирту отриманого у 2006 році, так і зі спирту, який отримувався підприємством у 2007 році, (як в період дії ставки 17 грн., так і в період дії ставки 18 грн. за 1 л. 100% спирту).

З огляду на те, що у березні 2007 року відносно продукції, на яку була нарахована сума акцизного збору, що зменшила податкові зобов'язання з акцизного збору у зв'язку із експортом, не було зміни ставок акцизного збору, ТОВ «ВДК «Княжий Град», враховуючи вимоги наказу ДПА України № 111 у графі 12 уточнюючого розрахунку з акцизного збору не декларував суму 143 528,88 грн..

Відповідачем позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено про безпідставність заявлених вимог та правомірність висновків зроблених під час перевірки щодо допущених позивачем порушень при заповненні уточнюючого розрахунку акцизного збору за березень 2007р..

Законом України від 17.11.06 № 374-V „Про внесення змін щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" внесено зміни до Закону України від 07.05.96 № 178/96-ВР„Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої", зокрема збільшено ставки акцизного збору на спирт і спиртові напої з 17 до 19 грн. за 1 л 100- відсоткового спирту. Зазначені ставки акцизного збору набирають чинності з 01 липня 2007 року.

Тимчасово з 01 січня 2007 року до 01 липня 2007р. діють ставки акцизного збору на спирт та спиртові напої 18 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту.

Згідно з п. 9 Порядку складання розрахунку акцизного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які отримують спирт етиловий неденатурований для переробки на іншу підакцизну продукцію (за винятком виноматеріалів), (додаток 4) до Положення, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.01 № 111, передбачено, що сума акцизного збору, обчислена у зв'язку із зміною ставок акцизного збору, яка може мати як від'ємне так і позитивне значення, зазначається у графі 12 розрахунку акцизного збору ( додаток 3).

З наведеного, як стверджує відповідач випливає, що, оподаткування лікеро-горілчаної продукції здійснюється за ставками акцизного збору, діючими на момент її реалізації.

У випадку реалізації алкогольних напоїв на експорт, згідно пункту "г" частини другої статті 3 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" від 15.09.95 № 329/95-ВР із змінами і доповненнями їх вартість не підлягає оподаткуванню.

Відповідно статті 1 Декрету КМУ "Про акцизний збір" зі змінами і доповненнями від 26.12.1992р. №18-92, акцизний збір це непрямий податок на окремі товари (продукцію) ..., який включається до ціни цих товарів (продукції).

Отже, збільшення ставки передбачає її включення до ціни продукції, незалежно від того де ця продукція буде реалізуватись - на українському ринку чи на експорт. Якщо продукція реалізується на український ринок, необхідно сплатити суму акцизного збору враховуючи збільшення зміни ставки та задекларувати дану суму у графі 12 зі знаком "+" (податкові зобов'язання, що підлягають збільшенню у зв'язку із зміною ставок розрахунку акцизного збору). Якщо ж продукція реалізується на експорт, різниця полягає в тому, що сума акцизного збору звільняється від сплати, та при цьому не звільняється від декларування даної суми, як податкового зобов'язання, що підлягає збільшенню у зв'язку із зміною ставок (гр. 12(+)) та аналогічної суми податкових зобов'язань, що підлягають зменшенню при експорті (гр. 13(-)) розрахунку акцизного збору.

З урахуванням наведеного відповідач стверджує, що ним правомірно було донараховано податкового зобов'язання та застосовано до позивача штрафні санкції згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення.

Посилання ТОВ "ВДК "Княжий Град" у позовній заяві на те, що товариство не було проінформований про зміну форми розрахунку акцизного збору у зв'язку зі зміною ставки відповідач вважає безпідставним, оскільки ніяких змін у формах обов'язкової податкової звітності, а саме: розрахунку акцизного збору (додаток 3), яку заповнюють та подають платники податків, протягом 2007 року не відбувалось. Чинні законодавчі акти не передбачають додаткових роз'яснень по заповненню розрахунку акцизного збору.

Підстав для задоволення позову відповідач не вбачає з огляду на відповідність вимогам законодавства висновків зроблених під час перевірки.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

ДПІ у Оболонському районі міста Києва була проведена невиїзна (камеральна) перевірка уточнюючого розрахунку акцизного збору за березень 2007р. ТОВ «ВДК «Княжий град»та складено акт № 1888/15-611 від 20.06.2007р. (копія в матеріалах справи).

Оспорюване податкове повідомлення-рішення № 0000311506/3 від 23.01.2008р. винесене на підставі висновків зазначеного акту про порушення ТОВ «ВДК «Княжий град»пп. 4.1.1 п. 4.1 розділу 4 Наказу ДПА України «Про затвердження Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору та змін до наказів ДПА України»від 19.03.2001р. № 111, пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Вказаним повідомленням-рішенням позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «акцизний збір»в розмірі 150 705, 32 грн., в тому числі 143 528, 88 грн. основний борг, 7 176, 44 грн. штрафні (фінансові санкції).

Відповідно до встановлених під час перевірки обставин, які не заперечуються позивачем, ТОВ "ВДК "Княжий Град" згідно уточнюючого розрахунку акцизного збору за березень 2007р. (вх. 68410 від 23.05.2007р.) у графі 13 „Сума податкового зобов'язання, що підлягає зменшенню за рахунок експорту розділу І „Обчислення акцизного збору" уточнено суму експорту, шляхом її збільшення на 143 528, 88 грн., у зв'язку з чим зменшується сума у графі 15 „Сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету". Згідно пояснення, наданого позивачем до розрахунку акцизного збору (вх. ДПІ від 24.04.07 № 36/09с-378) сума 143 528, 88 грн. задекларована з від'ємним значенням у графі 12 розрахунку, є сумою акцизного збору, що обчислена з продукції, реалізованої на експорт у січні-березні 2007р. у зв'язку із зміною ставки акцизного збору.

Законом України від 15.09.95 № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»визначені особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками алкогольних напоїв та згідно абзацу першого частини 20 статті 7 вказаного Закону передбачено, що до отримання суб'єктом підприємницької діяльності з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію (за винятком виноматеріалів), такий платник акцизного збору зобов'язаний надати органу державної податкової служби України за своїм місцезнаходженням податковий вексель, авальований банком (податкову розписку), який є забезпеченням виконання зобов'язання цього платника у термін до 90 календарних днів, починаючи від дня видачі векселя (податкової розписки), сплатити суму акцизного збору за ставками для цієї продукції.

Тобто, сплата акцизного збору шляхом надання податкового векселя є саме забезпеченням виконання зобов'язання сплатити відповідну суму акцизного збору.

Законом України від 17.11.06 № 374-V „Про внесення змін щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" внесено зміни до Закону України від 07.05.96 «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої»збільшено ставки акцизного збору на спирт і спиртові напої з 17 до 19 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту. Зазначені ставки акцизного збору набирають чинності з 01 липня 2007 року. Тимчасово з 01 січня 2007 року до 01 липня 2007р. діють ставки акцизного збору на спирт та спиртові напої 18 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту.

Згідно з п. 9 Порядку складання розрахунку акцизного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які отримують спирт етиловий неденатурований для переробки на іншу підакцизну продукцію (за винятком виноматеріалів), (додаток 4) до Положення, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.01 № 111, передбачено, що сума акцизного збору, обчислена у зв'язку із зміною ставок акцизного збору, яка може мати як від'ємне так і позитивне значення, зазначається у графі 12 розрахунку акцизного збору ( додаток 3).

У випадку реалізації алкогольних напоїв на експорт, згідно пункту "г" частини другої статті 3 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" їх вартість не підлягає оподаткуванню.

Тобто, взявши на себе зобов'язання сплатити відповідну суму акцизного збору до бюджету (шляхом подання податкового векселя), у зв'язку із збільшенням ставки акцизного збору, позивач вважає, що його податкові зобов'язання збільшились та відповідно поверненню з бюджету підлягає сума акцизного збору у збільшеній сумі, а сума до сплати в бюджет через наведене зменшується.

Згідно п. 5 статті 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" у разі реалізації алкогольних напоїв на експорт, яка не підлягає оподаткуванню акцизним збором, платнику податків повертається з бюджету сплачена сума акцизного збору. Таким чином, Законом передбачено повернення платнику з бюджету лише сплаченої суми акцизного збору.

Відповідно до статті 1 Декрету КМУ "Про акцизний збір" зі змінами і доповненнями від 26.12.1992р. №18-92, акцизний збір це непрямий податок на окремі товари (продукцію), який включається до ціни цих товарів (продукції), у зв'язку з чим, збільшення ставки передбачає її включення до ціни продукції, незалежно від того де ця продукція буде реалізуватись - на українському ринку чи на експорт.

Виходячи з наведеного, суд визнає обґрунтованими твердження відповідача про те, що якщо продукція реалізується на український ринок, необхідно сплатити суму акцизного збору враховуючи збільшення зміни ставки та задекларувати дану суму у графі 12 зі знаком "+" (податкові зобов'язання, що підлягають збільшенню у зв'язку із зміною ставок розрахунку акцизного збору), а у випадку якщо ж продукція реалізується на експорт, різниця полягає в тому, що сума акцизного збору звільняється від сплати, та при цьому не звільняється від декларування даної суми, як податкового зобов'язання, що підлягає збільшенню у зв'язку із зміною ставок (гр. 12(+)) та аналогічної суми податкових зобов'язань, що підлягають зменшенню при експорті (гр. 13(-)) розрахунку акцизного збору.

Таким чином, при поданні уточнюючого розрахунку акцизного збору ТОВ "ВДК "Княжий Град" не враховано те, що при зміні діючої ставки акцизного збору на момент реалізації продукції на експорт необхідно також перерахувати в сторону збільшення і відповідні зобов'язання, які підлягають сплаті до бюджету. Для цього використовується графа 12 „Сума податкового зобов'язання, що підлягає збільшенню за рахунок зміни ставок". Тобто, сума податкових зобов'язань, визначена за векселями, терміни сплати яких настали у звітному періоді (а саме: в березні) та розраховувалась, коли вони брались на облік в минулому році по ставці акцизного збору 17 грн. при декларуванні сум акцизного збору, нарахованих на продукцію, в момент здійснення реалізації на експорт після 01 січня 2007 року за ставкою 18 грн. підлягає перерахуванню до цієї ж ставки. А саме: в уточненому розрахунку акцизного збору за березень 2007 року правильне декларування передбачає використання двох граф - графи 12 із сумою (+143 528,88 грн.) та графи 13 із сумою (- 143 528,88 грн.). Зазначене відображено в акті перевірки та відповідає чинному законодавству.

Звільнення від оподаткування акцизним збором при експортних операціях не може перевищувати зобов'язань платника податків, а матеріали справи свідчать, що в перевіреному періоді підприємство використовує пільги з акцизного збору при експорті алкогольної продукції, які перевищують податкові зобов'язання. Так, ставка, що застосовується при визначенні податкових зобов'язань (17,0 грн. за 1 л. 100% спирту), не відповідає ставці, з якої розрахована сума пільги (18,0 грн. за 1 л. 100% спирту).

Твердження позивача щодо зміни форми розрахунку та необхідність повідомлення про це позивача, судом не приймається, оскільки в даному випадку вказане не мало місце, а при заповненні уточнюючого розрахунку за березень 2007р. не враховані наведені положення чинного законодавства.

Підпунктом „в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання.

Відповідно до пп. 17.1.4 пп.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та цільовими фондами" від 21.12.00 № 2181-ІИ із змінами та доповненнями у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

За таких обставин, донарахування спірним рішенням суми податкового зобов'язання в розмірі 150 705, 32 грн. (143 528, 88 грн. основний платіж, 7 176, 44 грн. -5% штрафна санкція) здійснено у відповідності до пп.4.2.2.в пп. 4.2 ст.4 та пп. 17.1.4. п.17.1 ст. 17 вказаного Закону, у зв'язку з чим підстави для скасування такого рішення відсутні, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Винокуров К.С.