"09" лютого 2012 р. м. Київ К-25823/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Костенка М.І., Усенко Є.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного підприємства «Севастопольське управління океанічного риболовства»
на постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 21 січня 2010 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2010 року
по справі №2а-2547/09/2770
за позовом Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м.Севастополя (надалі -ДПІ в Гагарінському районі м.Севастополя)
до Державного підприємства «Севастопольське управління океанічного риболовства»(надалі -ДП «Севастопольське управління океанічного риболовства»)
про стягнення заборгованості перед бюджетом, -
встановив:
У листопаді 2009р. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з ДП «Севастопольське управління океанічного риболовства» заборгованості за штрафними санкціями в розмірі 4361,25грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 21.01.2010р. залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2010р., позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Державного підприємства “Севастопольське управління океанічного риболовства” в доход Державного бюджету України заборгованість за штрафними санкціями за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій в розмірі 4361,25грн.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, ДП «Севастопольське управління океанічного риболовства»звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове -про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанції та підтверджується матеріалами справи, працівниками ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя 31.10.2008р. була здійснена перевірка кафе “Атлантика” щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої було складено акт №7991/10/23-325 від 31.10.2008р., який було підписано без зауважень.
На підставі зазначеного акту податковим органом 13.11.2008р. було прийняте рішення №4004942330/0 про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій на суму 4361,25грн. При цьому, спірне рішення про застосування штрафних санкцій відповідачем ані в адміністративному, ані в судовому порядку не оскаржувалось. Зазначена сума у встановлені законом строки ДП «Севастопольське управління океанічного риболовства»не була сплачена, тому виникла заборгованість зі сплаті штрафних (фінансових) санкцій.
В ході перевірки було встановлено, що при реалізації споживачу продуктів харчування на загальну суму 40,00 грн., розрахункова операція на зазначену суму через РРО не проведена, розрахунковий документ не видавався та не виписувався. При підрахунку готівкових коштів барменом ОСОБА_1 у присутності перевіряючих на місці проведення розрахунків находилась готівка в сумі 902,25грн. (з урахуванням непроведенної через реєстратор розрахункової операції), а у денному X-звіті реєстратора розрахункових операцій зазначена сума готівки - 30,00грн.
Невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, склала 832,25грн. без урахування непроведенної через РРО суми покупки, чим порушено підпункти 1, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Згідно з ст.3 зазначеного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачена ст.ст.17 та 22.
Відповідно до п.10 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 року №110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 року за №268/5459, факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті.
За змістом наведеної норми фіксація в акті перевірки порушень законодавства є належним засобом доказування наявних результатів перевірки.
Враховуючи викладене, сиди попередніх інстанції дійшли правильно висновку про те, що працівники податкової служби під час перевірки належним засобом зафіксували факт порушення відповідачем Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Таким чином, прийняте податковим органом 13.11.2008р. рішення №4004942330/0 про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4361,25грн є законним.
Крім цього, судами попередніх інстанції правильно застосовано строки звернення з адміністративним позовом про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
За таких обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не вбачає порушень судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається відповідач у касаційній скарзі, та вважає, що судами повно та всебічно розглянуто докази у справі, яким надано правильну правову оцінку на підставі законодавства, яке діяло на момент спірних правовідносин.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державного підприємства «Севастопольське управління океанічного риболовства»-залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 21 січня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ М.І. Костенко
___________________ Є.А. Усенко
Суддя Н.Є. Маринчак