"14" грудня 2011 р. м. Київ К/9991/55957/11
14 грудня 2011 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Бутенка В.І.,
Гашицького О.В.,
Лиски Т.О. (доповідач),
Мойсюка М.І.,
Штульмана І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про перерахунок пенсії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2011 року, -
У березні 2011 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про перерахунок пенсії.
Постановою Стаханівського міського суду Луганської області від 04 квітня 2011 року, позов ОСОБА_5 задоволено частково.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2011 року частково задоволено апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області. Постанову Стаханівського міського суду Луганської області від 04 квітня 2011 року змінено, а саме, зазначено кінцеву дату перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції у справі, ОСОБА_5 звернулась з касаційною скаргою, в якій просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має статус дитини війни, а тому згідно ст. 6 даного Закону має право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та № 10/рп/2008 від 22.05.2008 року були визнані неконституційними зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV внесеними Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», чим було відновлено дію ст. 6 Закон № 2195-IV у попередній редакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачу щомісячне підвищення до пенсії виплачувалось відповідно до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян від 28 травня 2008 року № 530, якою встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, Закон України «Про соціальний захист дітей війни»має вищу юридичну силу в порівнянні з вищезазначеною Постановою Кабінету Міністрів України, а тому, відповідач неправомірно виплачував щомісячне підвищення до пенсії в меншому розмірі ніж це передбачено статтею 6 зазначеного Закону.
Отже, судами правомірно покладено обов'язок на Управління Пенсійного фонду зробити перерахунок пенсії та правильно визначено початкову дату такого перерахунку.
Однак, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала законної сили 23 липня 2011 року і з цього часу дії відповідача щодо нарахувань спірних виплат відповідно до постанови КМУ є правомірними.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, щодо зміни постанови суду першої інстанції з визначенням кінцевої дати, а саме, обмеженням дати перерахунку пенсії позивача - 23 липня 2011 року.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції змінена апеляційним судом, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вона прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись статтею 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Лиска