Категорія №8.1.5
Іменем України
21 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1566/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Прудника С.В.
при секретарі: Шматковій Д.О.
за участю сторін:
представника заявника Морозова П. В.
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів на суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 70 222,19 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника ,-
20 лютого 2012 року Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з поданням про стягнення коштів з Державного підприємства «Донбасантрацит» на суму податкового боргу у розмірі 70 222,19 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №04051945Ю0010253.
ДП «Донбасантрацит» є юридичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Луганського обласного управління статистики №33229 від 06.05.2003.
Зазначене підприємство взяте на податковий облік в органах державної податкової служби 13.05.2003 за №29 та перебуває на обліку у ДПІ в м. Красний Луч, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 05.12.2005 №794 та є платником окремих видів податків Антрацитівській ОДПІ.
Відповідачем самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9016000807 від 09.02.2012 за 4-й квартал 2011 року, яким платником було визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 63 748,04 грн., та податкову декларацію екологічного податку №9015803479 від 09.02.2012 за 4-й квартал 2011 року, якою було визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 6474,15 грн., у тому числі за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 6474,15 грн.
Відповідно до п.п. 6.2.3 п.6.2. ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 №2181 з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 11.08.2003 направлено до ДП «Донбасантрацит» першу податкову вимогу №1/131, яку представник відповідача отримав 18.08.2003. Друга податкова вимога №2/181 була направлена до платника податків 20.09.2003 та отримана ним 26.09.2003.
Станом на 20.02.2012 сума узгодженого ДП «Донбасантрацит», але не сплаченого у термін до 19.02.2012 грошового зобов'язання складає 70 222,19 грн.
Представник заявника в судовому засіданні вимоги, викладені у поданні, підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в поданні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представника заявника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України, серед іншого, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно із п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 203.1 ст.203 Податкового кодексу України).
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (підпункт 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що Державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №04051945Ю0010253 (а.с.6).
ДП «Донбасантрацит» є юридичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Луганського обласного управління статистики №33229 від 06.05.2003 (а.с.9).
Зазначене підприємство взяте на податковий облік в органах державної податкової служби 13.05.2003 за №29 та перебуває на обліку у ДПІ в м. Красний Луч, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 05.12.2005 №794 та є платником окремих видів податків Антрацитівській ОДПІ (а.с.10).
З матеріалів справи вбачається, що станом на 20.02.2012 за відповідачем рахується податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 63 748,04 грн. та з екологічного податку у розмірі 6474,15 грн.
Судом встановлено, що податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин самостійно визначені відповідачем у податковому розрахунку №9016000807 від 09.02.2012 за 4-й квартал 2011 року на суму 63 748,04 грн., граничний строк сплати за яким -19.02.2012 (а.с.12-13) та у податковій декларації екологічного податку №9015803479 від 09.02.2012 за 4-й квартал 2011 року на суму 6474,15 грн., граничний строк сплати за якою -19.02.2012 (а.с.14-15).
Згідно розрахунку заборгованості до бюджету податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 63 748,04 грн. (а.с.19).
Із довідки про заборгованість, яка виникла у зв'язку із несплатою податкових зобов'язань у термін до 19.02.2012, заборгованість підприємства складає 70 222,19 грн. (а.с.18).
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21.12.2000 №2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до цієї статті Антрацитівською ОДПІ 11.08.2003 направлено до ДП «Донбасантрацит» першу податкову вимогу №1/131, яку представник відповідача отримав 18.08.2003. Друга податкова вимога №2/181 була направлена до платника податків 20.09.2003 та отримана ним 26.09.2003 (а.с.17).
Вказані перша і друга податкові вимоги є чинними, податковим органом не відкликані.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні подання відсутні, вимоги, викладені позивачем у поданні, доведені, тому подання Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 17, 18, 94, 158-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Подання Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення коштів на суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 70 222,19 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника задовольнити повністю.
Стягнути кошти Державного підприємства «Донбасантрацит» (і.к. 32446546) на суму податкового боргу у розмірі 70 222,19 грн. (сімдесят тисяч двісті двадцять дві гривні 19 копійки) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника у тому числі:
- суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 63748,04 грн. перерахувати до бюджету р/р 33119366700088, код платежу 13030100, банк: ГУДКСУ Луганської області, код отримувача 37983403, отримувач: Антрацитівське УДКСУ Луганської області, МФО 804013;
- суму податкового боргу з екологічного податку у розмірі 6474,15 грн. перерахувати до бюджету р/р 33111362700091, код платежу 19010101, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач: Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
У відповідності з частиною 7 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 21 лютого 2012 року.
СуддяС.В. Прудник