Постанова від 14.02.2012 по справі 2а/1270/1188/2012

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1188/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Зацепіній Ю.В.,

за участю представників

позивача: ОСОБА_5 (довіреність № 308-10 від 11.01.2012),

ОСОБА_2 (довіреність № 1546/10 від 10.02.2012),

відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 6 від 01.01.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до комунального підприємства «Лисичанськтепломережа», у якому позивач просив стягнути заборгованість відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 598417,00 грн., з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що КП «Лисичанськтепломережа» зареєстровано у якості СПД рішенням виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області від 18.10.1996 за № 124.

За відповідачем станом на 25.01.2012 утворився податковий борг з податку на додану вартість у сумі 598417,00 грн., який складається з суми основного боргу - 598417,00 грн.

Сума основного боргу складається з самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання відповідно до наданих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, а саме: № 9011285112 від 17.11.2011 на суму 255311,00 грн.; № 9012564491 від 19.12.2011 на суму 343106,00 грн.

На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 03.02.2012 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та справу призначено до розгляду у відкрите судове засідання.

У судовому засіданні 14.02.2012 представниками позивача подано заяву про збільшення позовних вимог (а.с.35-36), у якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 1531762,00 грн., з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Так, у заяві про збільшення розміру позовних вимог зазначено, що сума основного боргу складається з самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання відповідно до наданих відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, а саме: № 9011285112 від 17.11.2011 на суму 255311,00 грн.; № 9012564491 від 19.12.2011 на суму 343106,00 грн.; № 9013705958 від 18.01.2012 на суму 933345,00 грн.

Представники позивача просили задовольнити збільшені позовні вимоги, надали пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні надав відзив на позовну заяву (а.с.51-54), у якому зазначив, що позовні вимоги у розмірі 1531762,00 грн. визнаються відповідачем у повному обсязі.

Крім того, представником відповідача зазначено, що КП «Лисичанськтепломережа» є підприємством теплової комунальної енергетики заснованим на майні територіальної громади м. Лисичанська, займається виробництвом, передачею і розподілом теплової енергії для населення і підприємств м. Лисичанська. З початку існування підприємство працює в умовах низької платоспроможності споживачів - населення і підприємства, особливо у вугільній галузі, і постійного подорожчання матеріальних та енергетичних ресурсів. За період з 2000 по 2012 рік згідно рішень Лисичанського виконавчого комітету на баланс підприємства були безоплатно прийняті 19 відомчих газових котелень, що знаходилися раніше на балансі ДХК «Лисичанськвугілля», заводів «Електроприлад», «Пролетарій», ВАТ «Лінос», ВАТ «Лиссода», скляного заводу, заводу «Строммашина» зі значним зносом теплової мережі, а також внутрішньо будинкових.

Загальна кредиторська заборгованість станом на 01.01.2012 складає 130019,00 тис.грн., дебіторська заборгованість - 37310,30 тис.грн., збитки від реалізації теплової енергії за 2011 рік - 15866,10 тис.грн. Таке важке фінансове становище підприємства робить неможливим і оплату нарахованих податків у встановлені законом терміни.

Дебіторська заборгованість у розмірі 373102922,32 грн., у тому числі: населення - 34520583,26 грн., підприємства - 1365669,89 грн., бюджети - 1664546,94 грн. Заборгованість бюджету по дотації на відшкодування різниці в тарифах для населення за 2009-2010 роки складає 16746,3 тис.грн., а за 2011 рік - 35656,1 тис.грн.

Збитки від реалізації послуг за останній час складають: за 2008 рік - 3701,4 тис.грн., за 2009 рік - 10352,1 тис.грн., за 2010 рік - 35538,0 тис.грн., за 2011 рік - 15866,1 тис.грн.

Брак обігових коштів призводить до ще більшого старіння оборотних фондів, збільшення аварійності інженерних мереж та обладнання, до збільшення невиробничих витрат. Великі фінансові витрати підприємство несе через постійне збільшення вартості ремонтно-експлуатаційних та паливно-мастильних матеріалів, обладнання та особливо енергоносіїв - покупної води, купленого тепла, електроенергії і газу. На підприємстві постійно зростає заборгованість по енергоносіях - газ, електроенергія, з'явилася заборгованість по заробітній платі, яка станом на 01.02.2012 склала 534,2 тис.грн.

Разом з тим, останнім часом підприємством вживаються заходи по стабілізації фінансового становища - з 01.08.2010 рішенням Лисичанської міської ради № 236 від 15.04.2010 введено нові (підвищені) тарифи для населення, що збільшує дохідну частину. Крім того, підприємством ведеться інтенсивна юридична робота по зменшенню дебіторської заборгованості у судовому порядку. З метою зменшення збитковості КП «Лисичанськтепломережа» рішенням Лисичанського виконкому № 1423 від 28.04.2010 ліквідуються 16 нерентабельних котелень, що призведе до сумарного економічного ефекту в розмірі 7,8 млн.грн.

Погашення податкового боргу з ПДВ буде виконуватись за рахунок таких коштів: погашення заборгованості місцевого бюджету з різниці в ціні; погашення заборгованості підприємствами, що фінансуються з державного бюджету - заборгованість; погашення заборгованості підприємствами, що фінансуються з обласного бюджету.

Таким чином, представник відповідача вважає, що негайне стягнення призведе до повної зупинки підприємства, неможливості подовжити опалювальний період, що стане причиною загострення санітарно-епідеміологічної ситуації в м. Лисичанську, аварій трубопроводів, каналізації, серйозним технічним, екологічним проблемам, збільшенню захворюваності та смертності населення міста, завдасть невиправної шкоди майну територіальної громади м. Лисичанська.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив встановити порядок виконання рішення про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість у сумі 1531762,00 грн., у спосіб сплати даної заборгованості протягом 240 календарних місяців рівними частками, починаючи з 01.03.2012 по 31.02.2032 включно у розмірі 6382,00 грн. щомісячно, з останнім платежем у лютому 2032 року у розмірі 6464,00 грн. Зобов'язати позивача провести в картці особового рахунку з податку на додану вартість підприємства розстрочення суми податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 1531762,00 грн.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення аналогічні, викладеним у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» зареєстровано у якості СПД рішенням виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області від 18.10.1996 за № 124, перебуває на обліку у ДПІ в м. Лисичанську Луганської області з 27.04.1992 за № 1-50 (а.с.6, 7).

На час розгляду справи за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 1531762,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи КП «Лисичанськтепломережа» самостійно визначено податкові зобов'язання у таких податкових деклараціях з податку на додану вартість:

- № 9011285112 від 17.11.2011 на суму 255311,00 грн.;

- № 9012564491 від 19.12.2011 на суму 343106,00 грн.;

- № 9013705958 від 18.01.2012 на суму 933345,00 грн. (а.с.17-20, 39-41).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).

Позивачем 21.01.2002 направлено відповідачу першу податкову вимогу № 1/45, яку відповідачем отримано 25.01.2002, про що свідчить підпис уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.24).

Позивачем 26.03.2002 вручено відповідачу другу податкову вимогу № 2/562, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (а.с.25).

Доказів відкликання податкових вимог суду не надано.

Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.

На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Представником відповідача у судовому засіданні надано заяву про встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення погашення податкового боргу згідно графіку.

На підтвердження тяжкого фінансового становища представником відповідача надано: розрахунок обсягів заборгованості минулих років із різниці в тарифах на теплопостачання за 2011 рік; розрахунок обсягів заборгованості минулих років із різниці в тарифах на теплопостачання за 4 квартал 2009 року та 2010 рік; звіт про фінансові результати за 2011 рік; звіт про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг теплопостачання за січень-грудень 2011 року; довідку про зміни тарифу на електроенергію у 2009-2012 роках; звіт з праці за січень 2012 року; баланс станом на 31.12.2011; довідку про збитки; довідку про розмір кредиторської заборгованості; довідку про розмір дебіторської заборгованості (а.с.55-67), якими підтверджено доводи представника відповідача, викладені у відзиві на адміністративний позов.

Вищевикладене, на думку суду, свідчить про те, що наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення.

Представники позивача проти заявленого клопотання не заперечували.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень представників позивача, а також, у зв'язку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд вважає за необхідне, відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення КП «Лисичанськтепломережа» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1531762,00 грн. строком на 240 календарних місяця, починаючи з березня 2012 року по лютий 2032 року включно, шляхом сплати щомісяця з березня 2012 року по січень 2032 включно по 6382,00 грн., а у лютому 2032 року - 6464,00 грн.

Суд також вважає за потрібне зобов'язати державну податкову інспекцію в м. Лисичанську Луганської області провести у картці особового рахунку КП «Лисичанськтепломережа» з податку на додану вартість розстрочення податкового боргу у розмірі 1531762,00 грн.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 14 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 20 лютого 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.

Стягнути кошти комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (місцезнаходження: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Баумана, 17, ідентифікаційний код 13401321) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 1531762,00 грн. (один мільйон п'ятсот тридцять одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) на користь Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 14010100) на р/р 31117029700051 у УДКСУ у м. Лисичанську, код одержувача 37800278 ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.

Розстрочити комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» сплату податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1531762,00 грн. строком на 240 календарних місяця, починаючи з березня 2012 року по лютий 2032 року включно, шляхом сплати щомісяця з березня 2012 року по січень 2032 включно по 6382,00 грн., а у лютому 2032 року - 6464,00 грн.

Державній податковій інспекції в м. Лисичанську Луганської області провести у картці особового рахунку комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» з податку на додану вартість розстрочення податкового боргу у розмірі 1531762,00 грн. (один мільйон п'ятсот тридцять одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 20 лютого 2012 року.

СуддяК.О. Пляшкова