Категорія №8.2.1
Іменем України
14 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/354/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Цицюри О.О.,
при секретарі: Бойко В.В.,
за участю
прокурора: Ногіної О.М., посв. №306 від 04.07.2007
представника позивача: ОСОБА_1, дов. від 05.01.2012
представників відповідача: ОСОБА_2, дов. від 07.02.2012 4642/10
ОСОБА_3, дов. від 2.01.2012 №2698/10
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Сайд Маркет» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001001600 від 23.12.2011,
6 січня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Сайд Маркет» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001001600 від 23.12.2011.
В обґрунтування позову позивачем зазначено таке.
28.12.2011 на адресу ПП «Сайд Маркет» надійшло податкове повідомлення рішення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області №0001001600 від 23.12.2011, яке винесене на підставі акту перевірки від 08.12.2011 №02033/1600/36526593. Проведення камеральної перевірки обумовлено наданням ПП «Сайд Маркет» уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень-жовтень 2010 року.
Позивач вважає, що в уточнюючих розрахунках ним правомірно включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість згідно податкових накладних, отриманих у 2010 році, оскільки посилання відповідача на п.6 ст.198 Податкового кодексу України, згідно якого у разі якщо платник податків не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної, так як спірні відносини регулюються Законом України «Про податок на додану вартість», згідно якого таке право у платника податків зберігається протягом 1095 днів.
На підставі вищевикладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Прокурор та представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення адміністративного позову, надали письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.26), в яких посилаються на таке.
На підставі пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 Податкового кодексу України Алчевською ОДПІ проведено камеральну перевірку уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень-жовтень 2010 року, результати якої оформлено актом від 08.12.2011 №2033/160-36526593.
При проведенні перевірки було встановлено, що в порушення п.6 ст.198 Податкового кодексу України платником податку було включено до складу податкового кредиту згідно уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з липня по жовтень 2010 року податкові накладні з датою виписки понад 365 календарних днів, всього на суму податку на додану вартість 15814871 грн.
Відповідно до п.6 ст.198 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
У зв'язку із тим, що ПП «Сайд Маркет» включено до складу податкового кредиту податкові накладні в порушення норм п. 6 ст. 198 Податкового кодексу України прокурор та представники відповідача просили суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Тому у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,
- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано,
- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії),
- безсторонньо ( неупереджено),
- добросовісно,
- розсудливо,
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації,
- пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія),
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення,
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що Алчевською ОДПІ проведено камеральну перевірку уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень-жовтень 2010 року, результати якої оформлено актом від 08.12.2011 №2033/160-36526593, яким встановлено порушення п. 6 ст. 198 Податкового кодексу України, відповідно до якого у разі якщо платник податків не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної, у зв'язку з чим підприємством занижено суму податкових зобов'язань у розмірі 15814871 грн. (а.с.8-14).
На підставі акту перевірки від 08.12.2011 №2033/160-36526593 Алчевською ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0001001600 від 23.12.2011 (а.с.6).
Також в судовому засіданні встановлено, що 02.11.2011 ПП «Сайд Маркет» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2010 року (а.с.35-38), згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у липні 2010 року (а.с.45-54).
03.11.2011 ПП «Сайд Маркет» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2010 року (а.с.55-59), згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у серпні 2010 року (а.с.63-84).
03.11.2011 ПП «Сайд Маркет» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2010 року (а.с.85-89), згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у вересні 2010 року (а.с.93-123).
30.11.2011 ПП «Сайд Маркет» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2010 року (а.с.124-131), згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у жовтні 2010 року (а.с.138-158).
Вирішуючи даний спір суд виходить з такого.
Відповідно до п. п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду.
Згідно з п. п. 7.2.6 п. п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
На момент виникнення у позивача права на податковий кредит порядок та строки включення податку на додану вартість у податковий кредит регулювались Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР та Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року.
Підпунктом 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Податковий кодекс України набрав чинності з 01 січня 2011 року, у зв'язку з чим втратили чинність Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР та Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року.
Отже, у даному випадку необхідно враховувати строки давності, встановлені ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Норми цієї статті застосовуються до порядку визначення податкових зобов'язань, а також повернення надміру сплачених або відшкодованих податків і зборів (обов'язкових платежів). Оскільки податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом та виписується у момент виникнення податкового зобов'язання, то до неї також застосовуються норми зазначеного вище Закону. Аналогічне правило застосовується і під час формування податкового кредиту.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідно до законодавства, що діяло у 2010 році, платник податку має право сформувати податковий кредит протягом 1095 днів з дати виписаних у 2010 році податкових накладних.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України у разі, якщо платник податків не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Отже, Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011р., суттєво скорочує право платника податку на включення податкових накладних минулих періодів до податкового кредиту звітного періоду - з 1095 до 365 днів.
Прикінцеві та перехідні положення ПКУ не містять норм щодо поширення дії норми п. 198.6 ст. 198 на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності.
З огляду на таке, суд вважає, що визначені статтею 198 ПКУ строки для формування податкового кредиту застосовуються лише до сум ПДВ на підставі податкових накладних, виписаних після 01.01.2011р.
Вищезазначене узгоджується з нормою статті 58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в діях позивача відсутні порушення норм п.6 ст. 198 Податкового кодексу України та, відповідно, відсутній факт неправомірного включення до податкового кредиту сум згідно податкових накладних, з дати виписки яких минуло 365 календарних днів.
Крім того, позивачем на підтвердження здійснення господарських операцій, за якими отримано податкові накладні у липні-жовтні 2010 року, надано до суду договори поставки вугілля, видаткові накладні, акти звіряння кількості та якості вугілля, акти приймання-передачі вугілля (а.с.166-262, том 1; а.с.1-4, том 2; а.с.30-157, том 2), платіжні доручення (а.с.158-250, том 2; а.с.1-115, том 3) та податкові накладні, виписані ПП «Сайд Маркет», як продавцем вугілля, покупцю вугілля ТОВ «Іолід» (а.с.5-29, том 2).
Отже, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області №0001001600 від 23.12.2011 підлягає скасуванню.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем ПП «Сайд Маркет» при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 32,19 грн., що підтверджується квитанцією (а.с.2).
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 14.02.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 20.02.2012, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Приватного підприємства «Сайд Маркет» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001001600 від 23.12.2011, задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області №0001001600 від 23.12.2011.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Сайд Маркет» витрати зі сплати судового збору у розмірі 16,09 грн. (шістнадцять грн. 09 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 20 лютого 2012 року.
СуддяО.О. Цицюра