Постанова від 23.01.2012 по справі 0670/11512/11

справа № 0670/11512/11

категорія 5.4

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черняхович І.Е. ,

при секретарі - Карасюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Олевський завод тракторних нормалей"

до Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправною та скасування постанови від 17.11.2011 р. № 233-ЖИ,-

встановив:

Відкрите акціонерне товариство "Олевський завод тракторних нормалей" звернулося до суду з позовом до Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Просить визнати протиправною та скасувати постанову Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.11.2011 р. № 233-ЖИ про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив визнати протиправною та скасувати постанову Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.11.2011 р. № 233-ЖИ про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 08.07.2011р. №93-ЖИ позивач порушив вимоги чинного законодавства про цінні папери, а саме: не подав річну інформацію за 2010 рік до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що є порушенням вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та вимог абзацу 5 пункту 1 Глави 7 Розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. №1591 (із змінами та доповненнями) (далі - Положення №1591).

На підставі вказаного акту винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої до ВАТ "Олевський завод тракторних нормалей" застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 680 гривень (а.с.4-5).

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою від 19.05.2010 р. Господарським судом порушено провадження по справі № 4/26-Б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Олевський завод тракторних нормалей" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с. 7).

В судовому засіданні судом встановлено, що у зв'язку з перебуванням на розгляді в Господарському суді Житомирської області справи про банкрутство ВАТ "Олевський завод тракторних нормалей" (справа №4/26-Б), провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача було зупинено, про що було винесено відповідну постанову.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 09.08.2011р. введено процедуру санації ВАТ "Олевський завод тракторних нормалей" до 09.08.2012р.

Враховуючи дане станом на момент розгляду справи ВАТ "Олевський завод тракторних нормалей" банкрутом не визнане, а перебуває в процесі санації.

Згідно частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон) регулярною інформацією про емітента є річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) емітентом визначені Комісією Положенням №1591.

Пунктом І Розділу V Положення №1591 передбачено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії, здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року наступного за звітним; опублікування в офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до пункту 5 глави 7 Розділу V Положення №1591 акціонерні товариства подають (надсилають) річну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон) регулярною інформацією про емітента є річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) емітентом визначені Комісією Положенням №1591.

Пунктом І Розділу V Положення №1591 передбачено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії, здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року наступного за звітним; опублікування в офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до пункту 5 глави 7 Розділу V Положення №1591 акціонерні товариства подають (надсилають) річну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивач є емітентом, що випустив акції та зобов'язаний виконувати обов'язки перед акціонерами, які випливають з умов їх випуску.

Згідно частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери і фондовий ринок" емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

У даному випадку акціонерне товариство є емітентом, яке несе відповідальність перед інвесторами та акціонерами за дотримання їх прав, як акціонерів.

Згідно абзацу 5 Роз'яснення "Щодо порядку застосування статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" про обов'язкове надання регулярної інформації емітентами, що знаходяться в процесі санації або до яких встановлено процедуру розпорядження майном боржника" від 25.06.2007р. №7, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.06.2007р. №1559, у разі, якщо боржник продовжує діяти у формі акціонерного товариства або є підприємством - емітентом облігацій, винесення судом ухвали про санацію і призначення керуючого санацією або введення процедури розпорядження майном і призначення розпорядника майна не звільняє його від виконання вимог чинного законодавства і відповідно на нього поширюються вимоги статті 40 3ак0йу України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. за №97/13364.

Враховуючи викладене, введення процедури санації по справі про визнання банкрутом позивача не звільняє від обов'язку розкриття річної інформації емітента.

Згідно п.2 розділу III Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.07р. №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 р. N120/14811 (далі - Правила №2272), справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена підлягає закриттю у разі визнання банкрутом юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення.

При цьому, вимогами Правил №2272 не передбачено підстав закриття справи про правопорушення або не застосування санкцій у випадках перебування правопорушника у процесі санації.

Щодо твердження позивача про незаконність винесення відповідачем оскаржуваної постанови у зв'язку із дією мораторію на задоволення вимог кредиторів, слід зазначити, що Житомирське територіальне управління Комісії не внесено до реєстру кредиторів по справі №4/26-Б про визнання банкрутом ВАТ "Олевський завод тракторних нормалей". Крім того, вимогами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено будь-яких виключень чи обмежень щодо застосування санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів до боржника після введення процедури санації по справі про визнання його банкрутом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Слід також зазначити, що згідно з пп. 1, 9 ч. 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку про не обґрунтованість доводів позивача щодо незаконності оскаржуваної постанови відповідача, та вважає її такою, що не підлягають скасуванню.

Керуючись ч. 3 ст.2, ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Олевський завод тракторних нормалей" до Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови від 17.11.2011 р. № 233-ЖИ.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 27 січня 2012 р.