"07" лютого 2012 р. м. Київ К-20459/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Гончар Л.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України , третя особа - ОСОБА_4 визнання протиправним та скасування припису,-
У грудні 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області, в якому просила вважати дії та рішення територіальної державної інспекції по праці у Полтавській області протиправними та скасувати припис від 04.11.08 року №16-01-14/347-286 як незаконний.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 03.06.1998 року ОСОБА_4 призначена на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі з 04.06.1998 року.
Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавчої дисципліни" за низький рівень контролю за своєчасністю вжиття заходів примусового стягнення заборгованості платників начальнику управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі ОСОБА_4 було оголошено догану.
Крім того, наказами від 29.07.2008 року № 145, від 27.08.2008 року № 167, від 25.09.2008 року № 189, якими передбачено щомісячне преміювання начальників управлінь в районах, містах та районах містах, заступників начальників управлінь-начальників відділу у відсотках до посадового окладу за підсумками роботи за місяць, ОСОБА_4 позбавлено премії згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавчої дисципліни”.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 було подано до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області скаргу на зазначені дії керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
04 листопада 2008 року державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області Пухліковим К.В. у присутності першого заступника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Черноштан Г.В. за заявою ОСОБА_4 проведено перевірку дотримання законодавства про працю у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та складено акт № 16-01-14/347 від 04.11.2008 року, який підписано начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Руденко В.К.
За результатами перевірки встановлено та зафіксовано у акті, що накази начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.07.2008 року № 145, від 27.08.2008 року № 167, від 25.09.2008 року № 189, видані з порушенням вимог пунктів 1.2, 3.7 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Пенсійного фонду України та його органів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.04.2006 року № 4-7, які визначають, що преміювання працівників проводиться за результатами роботи за місяць відповідно до їх особистого вкладу у загальні результати роботи, а позбавлення працівників премії або зменшення її розміру може проводитися тільки за той розрахунковий період, в якому було допущено порушення.
Крім того, за результатами перевірки відповідачем складено припис № 16-01-14/347-286 від 04.11.2008 року, яким начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вказано на допущені порушення та приписано оплату праці ОСОБА_4 привести у відповідність до пунктів 1.2, 3.7 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Пенсійного фонду України та його органів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.04.2006 року № 4-7 та у місячний строк з дня одержання припису інформувати про прийняті заходи щодо його виконання.
Із вказаним приписом відповідач ознайомив начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, що підтверджується його підписом на примірнику припису.
Із прийнятим за результатами перевірки приписом Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області позивач не погодився та оскаржив його до суду.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 наказами начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області “Про преміювання керівників управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах” від 29.07.2008 року № 145, від 27.08.2008 року № 167, від 25.09.2008 року № 189 позбавлено премії, з посиланням на те, що преміювання є одним із заходів заохочення, які передбачені Правилами внутрішнього трудового розпорядку працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, затвердженого начальником управління 01.08.2002 року, а оскільки наказом від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавчої дисципліни” ОСОБА_4 було оголошено догану, то щомісячні премії останній не виплачувались протягом дії догани відповідно п. 3.4 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Пенсійного фонду України та його органів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.04.2006 року № 4-7.
Згідно з ч. 3 ст. 151 Кодексу законів про працю України протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.
У відповідності до статті 144 Кодексу законів про працю України, заохочення застосовуються власником або уповноваженим ним органом разом або за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації. Заохочення оголошуються наказом (розпорядженням) в урочистій обстановці і заносяться до трудових книжок працівників у відповідності з правилами їх ведення.
Розділом ІV “Заохочення працівників за успіхи в роботі” Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, затверджених начальником управління 01.08.2002 року, передбачено, що заохочення застосовуються адміністрацією разом або за погодженням із профспілковим комітетом. Заохочення оголошуються наказом і заносяться до трудової книжки працівника.
Наказами начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області “Про преміювання керівників управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах” від 29.07.2008 року № 145, від 27.08.2008 року № 167, від 25.09.2008 року № 189 здійснювалось преміювання за підсумками роботи за місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Як вбачається з матеріалів справи, накази про преміювання про підсумки роботи за місяць видавались щомісячно, в урочистій обстановці не оголошувались та до трудових книжок працівників, які преміювалися, не заносились.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що щомісячні премії, що виплачувались на підставі вищевказаних наказів, не є заходами заохочення у розумінні ст. 143 Кодексу законів про працю України та Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, затверджених начальником управління 01.08.2002 року.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 Кодексу законів про працю України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Виходячи з положень ч. 1 та 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що основна заробітна плата - це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата -це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оплату праці" оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" передбачено право керівників органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
У відповідності до п. 1.2 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Пенсійного фонду України та його органів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.04.2006 року № 4-7 (надалі -Положення), преміювання працівників проводиться за результатами роботи за місяць відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних та ювілейних дат. Преміювання працівників Пенсійного фонду України, головних управлінь, управлінь Фонду здійснюється за наказом, відповідно, Головного управління Пенсійного фонду України, начальника головного управління та начальника управління Фонду, а у разі їх відсутності -особи, яка виконує їх обов'язки.
Відповідно до пункту 3.6. Положення працівники можуть бути позбавлені премії повністю або частково за несвоєчасне або неякісне виконання своїх посадових обов'язків, в тому числі з порушенням строків виконання доручень, неякісною підготовкою матеріалів, тощо, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку та громадського порядку. Позбавлення працівників премії або зменшення її розміру може проводитися тільки за той розрахунковий період, у якому було допущено порушення (п. 3.7 Положення).
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_4 було оголошено догану наказом від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавчої дисципліни”.
Разом з тим, пунктом 9 наказу № 145 від 29.07.2008 року, пунктом 3 наказу № 167 від 27.08.2008 року та пунктом 6 наказу № 189 від 25.09.2008 року ОСОБА_4 - начальника управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавської дисципліни” було позбавлено премії.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивачем при виданні наказів начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області “Про преміювання керівників управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах та районах у містах” від 29.07.2008 року № 145, від 27.08.2008 року № 167, від 25.09.2008 року № 189, якими ОСОБА_4 позбавлено премії за результатами роботи відповідно у липні, серпні та вересні було допущено порушення вимог 1.2, 3.7 Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Пенсійного фонду України та його органів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.04.2006 року № 4-7.
У відповідності до пункту 3 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. N 50, основними завданнями Держнаглядпраці є: забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці); надання працівникам і роботодавцям рекомендацій та пропозицій з питань застосування законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 1.3 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 березня 2003 р. N 72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 червня 2003 р. за N 432/7753, (надалі -Порядок), встановлено, що посадові особи Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (далі - Держнаглядпраці) та територіальних державних інспекцій праці (далі - ТДІП) (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) контролюють додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення прав і гарантій застрахованих осіб шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог пункту 6 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. N 50, посадові особи Держнаглядпраці (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) мають право, зокрема, давати посадовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців, робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування приписи щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників, які підлягають обов'язковому виконанню з письмовим повідомленням про вжиті заходи у місячний або в інший, зазначений у приписі строк;
Згідно з пунктом 4.3 Порядку передбачено, що у приписі вказуються порушення відповідно до висновків акта, і в резолютивній частині окремо встановлюється термін усунення кожного із порушень із зазначенням строку письмового повідомлення щодо їх усунення. У разі, якщо термін усунення порушень перевищує календарний місяць, установлюються вимоги подання щомісячного письмового повідомлення на визначену дату до повного усунення зазначеного порушення. Припис оформляється днем підписання акта.
Відповідно до п. 5.3 Порядку рішення посадових осіб Держнаглядпраці та ТДІП можуть бути оскаржені в десятиденний термін у вищої посадової особи територіальної державної інспекції праці, а в разі не вирішення питання - в керівництві Держнаглядпраці та в суді в порядку, установленому законодавством.
Щодо доводів позивача про протиправність дій Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області щодо проведення перевірки та складення припису, яку він пов'язує з розглядом судом справи про правомірність застосування дисциплінарного стягнення, накладеного на ОСОБА_4 наказом від 16.01.2008 року № 13 “Про посилення виконавчої дисципліни”, то колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, не приймає їх до уваги, виходячи з наступного.
Завдання по забезпеченню захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, покладене на Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, чинним законодавством не ставиться у залежність від наявних судових спорів, учасником яких є підприємства, установи чи організації всіх форм власності.
Крім того, Порядком проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 березня 2003 р. N 72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 червня 2003 р. за N 432/7753 передбачено, що перевірки проводяться посадовими особами Держнаглядпраці та ТДІП, у тому числі, за зверненнями громадян.
З матеріалів справи вбачається, що дана перевірка проводилась на підставі скарги, поданої до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області ОСОБА_4
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що дії Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області № 16-01-14/347-286 від 04.11.2008 року по проведенню перевірки та складенню припису ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, припис складений неупереджено та з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Харченко