Ухвала від 24.11.2011 по справі К-3276/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2011 р. м. Київ К-3276/09

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Маринчак Н.Є., Острович С.Е., Степашко О.І., Усенко Є.А.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим (далі -ДПІ)

на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.01.2006

та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2008

у справі № 2-23/1582-2005А (22-а-1309/08)

за позовом суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1)

до ДПІ

про визнання недійсними актів індивідуальної дії.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

Позов подано про визнання недійсними податкового повідомлення-рішення від 03.09.2004 № 0002492303/0/3367 та рішення про застосування фінансових санкцій від 03.09.2004 № 0002502303/0/3366.

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.01.2006 позов задоволено частково; визнано нечинним рішення ДПІ від 03.09.2004 № 0002502303/0/3366, а також рішення від 03.09.2004 № 0002502303/0/3366 в частині визначення позивачеві штрафних санкцій у сумі 425 грн. та у розмірі 170 грн.; в решті позову відмовлено з тих мотивів, що зафіксовані в акті перевірки правопорушення підтверджуються лише частково.

Справа неодноразово переглядалася в апеляційному порядку. За наслідками останнього розгляду постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2008 названу постанову місцевого суду змінено; рішення ДПІ від 03.09.2004 № 0002492303/0/3367 скасовано в частині застосування до СПД ОСОБА_1 1700 грн. фінансових санкцій; визнано недійсним рішення від 03.09.2004 № 0002502303/0/3366 в частині визначення позивачеві 170 грн. штрафних санкцій; в решті позову відмовлено.

У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України ДПІ просить частково скасувати ухвалені у справі рішення та повністю відмовити в задоволенні позову. На обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає про помилковість висновків судів щодо недоведеності податковим органом факту реалізації позивачем алкогольних напоїв без наявності ліцензії, а також про правомірність застосування до СПД ОСОБА_1 170 грн. штрафу внаслідок відсутності фіскальних чеків у книзі обліку розрахункових операцій.

Справу розглянуто в письмовому провадженні відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги ДПІ з урахуванням такого.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що в ході проведення ДПІ перевірки господарської одиниці -належного позивачеві буфету -щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, оформленої актом від 20.08.2004 № 002182, було виявлено, зокрема:

відсутність фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій (контрольних стрічок) за періоди з 17.07.2004 по 21.07.2004 та з 23.07.2004 по 19.08.2004;

невідповідність готівкових коштів у місці проведення розрахунків позивача (51 грн.) сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій (0 грн.);

продаж позивачем алкогольних напоїв -горілки «Пшенична»у кількості трьох пляшок -без наявності ліцензії на право реалізації алкогольних виробів.

Наведені обставини стали підставою для застосування до позивача 1700 грн. за рішенням від 03.09.2004 № 0002502303/0/3366 та 425 грн. штрафу за податковим повідомленням-рішенням від 03.09.2004 № 0002492303/0/3367.

Згідно з пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

У разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, як це передбачено пунктом 4 статті 17 названого Закону.

А відтак застосування до СПД ОСОБА_1 відповідальності на підставі пункту 5 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»внаслідок відсутності фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій було обґрунтовано визнано судами таким, що не відповідає змісту вчиненого позивачем правопорушення.

Твердження скаржника про тотожність понять «контрольна стрічка» та «фіскальний звітний чек»спростовується тлумаченням термінів, наведеним у статті 2 названого Закону, відповідно до якої:

фіскальний звітний чек -це документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті;

контрольна стрічка -це документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій, який містить копії надрукованих цим реєстратором розрахункових документів.

Згідно з абзацом п'ятим статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

З огляду на відсутність доказів на підтвердження власне факту продажу СПД ОСОБА_1 алкогольних виробів суди правомірно визнали незаконним застосування до позивача 1700 грн. штрафних санкцій на підставі наведеної норми Закону.

Викладені в касаційній скарзі доводи стосуються фактично оцінки доказів, які вже були предметом дослідження попередніми судовими інстанціями та правильності встановлення ними обставин справи, що з урахуванням припису статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України перебуває поза межами перегляду справи в касаційній інстанції.

В іншій частині прийняті у справі рішення судів першої та апеляційної інстанції сторонами не оскаржуються, тоді як касаційним судом не встановлено порушення норм матеріального права, на які не було посилання в апеляційній скарзі.

З урахуванням викладеного процесуальних підстав для скасування оскаржуваних рішень не вбачається.

Керуючись статтями 220, 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

УХВАЛИВ:

Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.01.2006 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2008 у справі № 2-23/1582-2005А (22-а-1309/08) залишити без задоволення, а касаційну скаргу державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.І. Костенко