Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-5871/11/0112
03.11.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Горошко Н.П. , Єланської О.Е.
розглянувши в порядку скороченого провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим (суддя Романова Л.В. ) від 17.08.11 у справі № 2а-5871/11/0112
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим (пл. Героїв Перекопа 1 а,Красноперекопськ,Автономна Республіка Крим,96000)
про зобов'язання провести перерахунок пенсії
Постановою Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 17.08.11 адміністративний позов - задоволено.
Не погодившись з постановою суду, представник Управління Пенсійного фонду України в Красноперекопському районі АР Крим звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 17.08.11 р., прийняти нову постанову.
Враховуючи розгляду справи судом першої інстанції у порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія розглядає справу в порядку письмового провадження, без виклику сторін.
Основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Питання перерахунку пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати, регулюється частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік" частину четверту статті 42 викладено в наступній редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії."
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) вказані зміни визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, стаття 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№1058-ІV від 09.07.2003 діє в попередній редакції з 22.05.2008
Пунктом 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню.
Фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28 травня 2008 року діють два нормативно-правові акти Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, судова колегія погоджується з правильним висновком суду першої інстанції, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у первинній редакції.
Зазначена правова позиція також відтворена у інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2011 року № 1049 /11/13-11 щодо практики застосування адміністративними судами статей 40, 42 Закону України від 9 липня 2003 року N1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на виконання п.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 червня 2011 року № 4 “Про аналіз практики застосування адміністративними судами статей 40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування””.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з правильним висновком суду першої інстанції, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за період, вказаний позивачем.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, 169, 183-2, частиною першою статті 195, статтями 196, 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Красноперекопського міськрайонного суду АР Крим від 17.08.11 у справі № 2а-5871/11 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис Н.П.Горошко підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва