Постанова від 12.01.2012 по справі 2а-16624/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 січня 2012 року 15:38 № 2а-16624/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Винокурова К.С. при секретарі судового засідання Білецькій О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

За позовом ОСОБА_1

до ВГІРФО ГУМВС України в Деснянському районі м.Києва

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконними дії ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва (далі -ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва, відповідач) щодо відмови позивачу у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язання ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва зняти ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та внести відповідні дані до реєстраційного обліку.

Ухвалою суду від 15.11.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі за зазначеним позовом та призначено судовий розгляд справи.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення щодо обставин звернення до суду з позовом та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання 12.01.2012 р. до суду не з'явився, проте був належним чином повідомленим про час та місце слухання справи, подав до суду заяву про слухання справи у його відсутності. В матеріалах справи містяться письмові заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали позивачем, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з тексту позовної заяви, позивач у 2009 році втратив паспорт громадянина України у зв'язку з чим звернувся до відділу ГІРФО Деснянського РУ ГУ МВС України в м.Києві і з заявою про втрату паспорта та видачу взамін нового. До заяви позивачем були надані всі необхідні документи та фотокартки, проте у зв'язку із відсутністю на той час у відділі ГІРФО бланків паспортів, новий паспорт позивач у встановлений законом місячний термін не отримав.

15.01.2010 р. позивач був затриманий працівниками Деснянського РУ ГУМВС України в м. Києві за підозрою у вчиненні злочину та в подальшому за вироком Деснянського районного суду м. Києва (кримінальна справа № 1-З60/2010 р.) був засуджений до 5 років позбавлення волі. На момент подачі позову позивач відбуває покарання у Шепетівській виправній колонії № 98 управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області.

30.09.2011 р. представник позивача за довіреністю звернувся до ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва із заявою про зняття з реєстрації місця проживання за адресою по АДРЕСА_1 у зв'язку із неможливість ОСОБА_2 (мати позивача) продати квартири за вищевказаною адресою у зв'язку із реєстрацією позивача за даною адресою. Також у заяві містилося повідомлення про те, що паспорт громадянина України ОСОБА_1 повинен знаходиться у ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва.

Листом від 14.10.2011 р. № 46/2134 ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва повідомило позивача, що паспорт громадянина ОСОБА_1 знищений на підставі ст. 40 Наказу МВС України № 600 від 15.06.2006 р., а відсутність паспорта унеможливлює зняття з реєстрації місця проживання.

Станом на час розгляду справи ОСОБА_1 не знятий з реєстраційного обліку по АДРЕСА_1.

Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” (далі -Закон) врегульовано відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні.

Положеннями статті 3 Закону визначено, що реєстрація -це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.

Статтею 7 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” встановлено, що зняття з реєстраційного обліку здійснюється на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням).

Ст. 6 Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» від 15.06.2006 р. № 600 (далі -Наказ № 600) встановлено порядок видачі паспортів замість утрачених або викрадених.

Зокрема, для оформлення паспорта замість утраченого або викраденого особа подає: заяву про втрату, викрадення або псування паспорта (далі - заява про втрату паспорта), в якій зазначається місце, час і обставини втрати або викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 9; заяву; дві (або три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому підрозділі служби) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; …; квитанцію про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита; …; довідку про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи за зверненням особи до органу внутрішніх справ про викрадення паспорта.

Термін розгляду заяви про втрату паспорта - 1 місяць. У разі необхідності проведення додаткової перевірки за матеріалами справи про втрату паспорта або своєчасного ненадходження відповіді на направлені запити термін розгляду продовжується не більше ніж на 1 місяць.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, дані документи подавалися позивачем у належній формі до ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва. Також представником позивача у письмових поясненнях зазначено, що згідно поданих позивачем документів було оформлено новий паспорт громадянина України, що підтверджується Довідкою-Ф1.

Відповідно до ч. 40 ст. 9 Наказу №600 погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв'язку зі зміною прізвища, імені та по батькові або внаслідок інших обставин; осіб, які виїхали на постійне проживання за кордон або втратили громадянство України; знайдені, замість яких видані нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням законодавства України; не отримані власником протягом півроку. У графі "службові відмітки" заяви про видачу паспорта, який підлягає знищенню, зазначаються дата та підстави його знищення, після чого заява вилучається з діючої картотеки і вміщується до архівної картотеки.

У Листі від 14.10.2011 р. № 46/2134 ВГІРФО УМВС України в Деснянському районі м.Києва повідомило, що паспорт на ім'я ОСОБА_1 знищено як недійсний, оскільки протягом більше як 1 рік, позивач не мав можливості забрати паспорт.

Проте з такою позицією відповідача, суд погодитись не може виходячи з наступного.

В своїх письмових запереченнях відповідач посилається на ст. 10 Наказу № 600, а саме : «на сторінках від одинадцятої до шістнадцятої проставляється штамп реєстрації місця проживання (додаток 3) та штамп зняття з реєстрації місця проживання (додаток 4), які заповнюються відповідно до поданих документів». Проте суд звертає увагу, що у цій же ж статті зазначено - зазначені штампи не проставляються, якщо оформити реєстрацію, водночас з оформленням паспорта немає можливості.

Таким чином можна зробити висновок, що законодавство не ставить в обов'язкову залежність сам факт реєстрації від прославлення штампу в паспорті про її вчинення. Відповідно теж саме стосується і зняття з реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було дотримано порядок та процедуру подачі документів для оформлення паспорта замість утраченого. Проте у зв'язку із відсутністю у відділі ГІРФО бланків паспортів, паспорт громадянина України протягом встановлених Наказом № 600 термінів у один місяць виданий не був, у зв'язку з чим позивач не міг знати точної дати його виготовлення та видачі. Той факт, що у позивача не було паспорта на момент подання заяви про зняття з місця реєстрації, не може бути підставою для відмови у знятті з реєстраційного обліку.

У частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено обґрунтованість відмови щодо зняття особи з реєстраційного обліку за місцем проживання.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати незаконними дії ВГІРФО ГУМВС України в Деснянському районі м.Києва щодо незнятті громадянина України ОСОБА_1 з реєстрації за місцем проживання за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). В даному випадку відповідачем не враховано цілий ряд обставин, які мають значення для прийняття рішення щодо можливості надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 128, 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Зобов'язати ВГІРФО ГУМВС України в Деснянському районі м.Києва зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_1 з АДРЕСА_1

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.

Суддя К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -20.01.2012.