Справа № 2а/2570/477/2012
20 лютого 2012 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бородавкіної С.В.
при секретарі - Андрушко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Державного підприємства "Чернігівторф" про зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Державного підприємства "Чернігівторф" про зобов'язання виконати п. 4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області №25-05-18-14/2074-2009 від 02.04.2009 року щодо забезпечення надходження коштів за відпущений торфобрикет в сумі 6375 грн. від фізичної особи ОСОБА_1 Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до п. 1.2.3.2 плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2009 року на підставі направлення на проведення ревізії, працівниками КРУ в Чернігівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Чернігівторф" за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року. За результатами перевірки складено акт, в якому зазначено ряд виявлених порушень законодавства з питань збереження і виростання державної власності та фінансів. 02.04.2009 року КРУ в Чернігівській області направило відповідачу обов'язкові вимоги щодо усунення порушень законодавства, п.4 яких вказано про необхідність забезпечення надходження коштів за відпущений торфобрикет в сумі 6375 грн. від фізичної особи ОСОБА_1 15.04.2010 р. відповідачу було повторно надіслано лист про необхідність усунення порушень фінансової дисципліни. В порушення ч.2 ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги КРУ не були виконані відповідачем.
Представник прокуратури позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Представник Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області заявив клопотання про заміну КРУ в Чернігівській області на Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області у зв'язку з реорганізацією. Позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги визнав, але пояснив, що підприємство не може виконати п.4 обов'язкових вимог КРУ, оскільки складено акт про списання дебіторської заборгованості термін позовної давності якої минув.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 1.2.3.2 плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2009 року на підставі направлень на проведення ревізії, працівниками КРУ в Чернігівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Чернігівторф" за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року.
За результатами ревізії складено акт №25-05-21/2 від 13.03.2009 р. (а.с.91-143). Перевіркою встановлено, що в порушення ст.67 Господарського кодексу України та п.7.7 Статуту підприємства затвердженого наказом міністра вугільної промисловості України від 29.06.2006 р. № 352 не укладений договір на відпуск торфобрикету ОСОБА_1, який відпущений згідно накладних № 68 від 27.11.2008 року та № 83 від 30.12.2008 року і не сплачені грошові кошти на загальну суму 6375,0 грн..
В листопаді - грудні 2008 року відпущений торфобрикет згідно накладних № 68 від 27.11.2008 року в кількості 25,5т на загальну суму 7250,0 грн. за готівку ОСОБА_1, проте сума сплачена не повністю, залишок несплачених коштів за отриманий торфобрикет листопаді складає 1575,0 грн. В грудні 2008 року при заборгованості в сумі 1575,0 грн. за торфобрикет, ОСОБА_1 згідно накладної № 83 від 30.12.2008 року відпущений торфобрикет 16,0 т на загальну суму 4800,00 грн. також без оплати. Крім того, на накладній № 83 від 30.12.2008 року був відсутній підпис отримувача ОСОБА_1 Відпуск продукції без оплати проводився з усного дозволу колишнього в.о. директора ОСОБА_2
Листом від 02.04.2009 року №25-05-18-14/2074-2009 КРУ в Чернігівській області направлено обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень, відповідно до п.4 яких відповідач повинен забезпечення надходження коштів за відпущений торфобрикет в сумі 6375 грн. від фізичної особи ОСОБА_1 (а.с.31-32).
Листом від 15.04.2010 року №25-05-18-14/2522 КРУ в Чернігівській області направлено нагадування, в якому зазначено що станом на 15.04.2010 року КРУ в Чернігівській області не отримано інформації щодо надходження коштів від фізичної особи ОСОБА_1 за відпущений торфобрикет в сумі 6375,00 грн. (а.с.38).
Листом від 30.06.2010 р. № 294 ДП "Чернігівторф" повідомило, що порушення, які викладені в акті ревізії від 13.03.2009 року за №25-05-21/2 усунені, крім пункту 4 зазначеного акту. Не забезпечено надходження коштів за відпущений торфобрикет у сумі 6375,00 грн. від фізичної особи ОСОБА_1 Позовну заяву до суду про стягнення коштів за відпущений торфобрикет неможливо подати до суду у зв'язку з відсутністю будь-яких даних про цю особу (а.с.39).
Повноваження контрольно-ревізійної служби визначені Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".
Статтею 2 Закону визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється).
Пунктом 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
На даний час відповідачем залишаються не виконаним п.4 вимог щодо забезпечення надходження коштів за відпущений торфобрикет в сумі 6375 грн. від фізичної особи ОСОБА_1
Пунктом 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" передбачено право органів КРУ звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
Відповідачем не було доведено обставин, які б звільнили його від виконання вимог щодо усунення виявлених порушень.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Державного підприємства "Чернігівторф" про зобов'язання виконати п.4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області №25-05-18-14/2074-2009 від 02.04.2009 року, з підстав викладених в позовній заяві, підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство "Чернігівторф" виконати п. 4 обов'язкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області №25-05-18-14/2074-2009 від 02.04.2009 року щодо забезпечення надходження коштів за відпущений торфобрикет в сумі 6375 грн. від фізичної особи ОСОБА_1
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Бородавкіна С.В.