Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"14" лютого 2012 р. Справа № 2а-16183/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Скляра Є.С.,
представників позивача - Котовчихіної О.В., Фінько Г.П.,
представників відповідача -1 - Астахової І.Ю., Шаренка О.С.,
представників відповідача-2- Астахової І.Ю., Повелиці Г.В.,
представника третьої особи на стороні позивача - Івоніна Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Управління агропромислового розвитку Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області,
до
третя особа - Сектору інспектування в Дворічанському районі Куп'янської міжрайонної державної фінансової інспекції в Харківській області, Державної фінансової інспекції в Харківській області,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Куп'янськ - Агроінвест"
про визнання протиправною та скасування вимоги,-
Управління агропромислового розвитку Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області (далі по тексту- позивач, УАР Дворічанської РДА) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду із позовною заявою до контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі (далі по тексту -КРВ в Дворічанському районі), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі від 16.11.2011 року № 108-12/1767 про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в управлінні АПР Дворічанської РДА.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 р. по цій справі відповідача - контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі було замінено на належного відповідача, а саме - Сектор інспектування в Дворічанському районі Куп'янської міжрайонної державної фінансової інспекції в Харківській області (далі по тексту -відповідач-1, СІ в Дворічанському районі Куп'янської МДФІ) та залучено у якості другого відповідача - Державну фінансову інспекцію в Харківській області (далі по тексту -відповідач- 2, ДФІ в Харківській області) (а.с. 170-171).
Також суд своєю ухвалою від 01.02.2012 р. залучив до участі в розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Куп'янськ - Агроінвест" (далі по тексту -третя особа, ТОВ "Куп'янськ - Агроінвест") (а.с. 190-191).
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що КРВ в Дворічанському районі була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності УАР Дворічанської РДА, в результаті якої складений було Акт планової ревізії фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Дворічанської РДА за період з 01.07.2008 по 03.10.2011 № 108-17/67 від 25.10.2011 р. На підставі цього акту КРВ в Дворічанському районі була складена вимога від 16.11.2011 року № 108-12/1767 про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в управлінні АПР Дворічанської РДА, згідно п.1 якої позивач повинен повернути до державного бюджету на рахунок 35212001000849 УДК в Дворічанському районі суми незаконно одержаної фінансової допомоги сільськогосподарським підприємством ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" в сумі 103000,00 гривень.
Позивач вимогу від 16.11.2011 року № 108-12/1767 вважає протиправною через те, що на виконання Постанови КМУ від 29.09.2010 року № 897 „Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" ним було утворено комісію до розгляд якої, відповідно до п. 7 Постанови, ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" подало заяву на отримання бюджетних коштів за посів цукрових буряків та додало повний пакет документів, що вимагався за цією постановою.
Позивач вказує, що комісія, до складу якої також входив і представник КРВ в Дворічанському районі, розглянула заяву та додані до неї документи та прийняла рішення про включення ТОВ "Куп'янськ - Агроінвест" до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року цукровий буряк в обсязі 216 гектарів, про що було складено акт розгляду поданих ТОВ "Куп'янськ - Агроінвест" Дворічанського району Харківської області документів на отримання бюджетних коштів для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А»від 02 листопада 2010 року. На підставі цього рішення комісії УАР Дворічанської РДА ТОВ "Куп'янськ - Агроінвест" було включено до реєстру.
Щодо сертифікатів на насіння цукрових буряків, то позивач зазначає, що ТОВ "Куп"янськ-Агроінвест" надало до заявки копії сертифікатів на насіння цукрових буряків, як і передбачено Постановою КМУ, стандартного зразку з зазначенням номера та серії за підписами керівника та головного технолога (агронома) ТОВ "Рівенський насіннєвий завод (Євро насіння) скріплених печаткою. Сертифікати на насіння цукрових буряків видаються насіннєвими заводами на насіння сортів та гібридів, форма яких затверджена Наказом Міністерства аграрної політики 12.10.2000 №202. Сортові та посівні якості насіння цукрових буряків зарубіжної селекції зазначені в п.п.1,2 сертифікатів на насіння цукрових буряків. Для насіння зарубіжної селекції в сертифікаті на насіння цукрових буряків п.5 "Акт апробації насінників" не заповнюється.
Комісія не відмовила ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" у включенні його до реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, бо не мала на це підстав. Відповідно до пункту 6 Постанови КМУ від 29.09.2010 р. №897 заявку на отримання бюджетних коштів господарство подало в зазначений термін (до 1 грудня 2010 року). Також, як вказує позивач ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" не банкрут, не має більш як за півроку простроченої заборгованості перед державним та місцевими бюджетами, іншими державними цільовими фондами. Відповідно до п.7 вищезазначеної постанови господарство додало до заявки всі необхідні документи. Комісія ретельно перевірила достовірність наданих документів, склала акт, яким прийняла рішення про включення ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" до реєстру.
Відповідачі проти позову заперечили. У своїх письмових заперечення та письмових поясненнях вказали, що підстав для задоволення адміністративного позову немає, оскільки в ході ревізії встановлено, що в 2011 році комісією при УАР Дворічанської РДА надано 108000,00 грн. бюджетної дотації на вирощування цукрових буряків ТОВ «Куп'янськ - Агроінвест»незаконно так як сертифікати на насіння, надані як додаток до заявки на отримання бюджетних коштів не відповідають вимогам нормативно-правових актів, а саме Закону України «Про насіння та садивний матеріал»від 26.12.2002 № 411-ІV, яким затверджено перелік органів, що здійснюють контроль у насінництві. Цукрові заводи до такого переліку не належать. Відповідач вказує, що надані ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" на комісію УАР Дворчанської РДА сертифікати на насіння цукрових буряків були видані ТОВ «Рівненський насінневий завод «Євронасіння», замість сертифікатів, що мають бути виданими лише державними насіннєвими інспекціями, як того вимагає Закон України «Про насіння та садивний матеріал», через що, як вважають відповідачі, надання дотації на підставі сертифікату, виданого іншим, ніж передбачено ст. 30 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», органом є незаконним, а кошти, отримані у вигляді такої дотації - безпідставно отриманими.
При цьому, сертифікати на насіння цукрових буряків, які були прийняті комісією не засвідчують сортових якостей насіння. Так, в кожному з наданих до комісії сертифікатів відсутні записи у п. 5 «Акт апробації насінників». Тому вимогу КРВ в Дворічанському районі від 16.11.2011 року № 108-12/1767 про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в управлінні АПР Дворічанської РДА вважають законною.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі та просили його задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представник третьої особи позовні вимоги УАР Дворічанської РДА підтримав та просив позов задовольнити.
Представники відповідача-1 та відповідача -2 проти позову заперечили в повному обсязі та просили відмовити у його задоволенні.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Кабінетом Міністрів України 29.09.2010 року було прийнято постанову № 897 „Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" (далі по тексту -Порядок), згідно п. 1 якого цей Порядок визначає механізм використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 1 частини першої статті 74 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", що спрямовуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 р. N 496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу".
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є головні управління агропромислового розвитку обласних та управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій.
Пунктом 2 Порядку визначено, що бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" та льону-довгунцю на тресту в розмірі 500 гривень на 1 гектар посівів.
Рішення про виплату дотації на адресу ТОВ «Купянськ-Агроінвест»приймалося не керівником позивача одноособово, а комісією, створеною при Управлінні агропромислового розвитку Дворічанської райдержадміністрації. Комісія була створена відповідно до постанови Кабміну України від 29.09.2010 р. № 897. Відповідно до п. 5 Порядку для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів (далі - реєстр) Управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації утворює комісію до складу якої входять начальник Управління (голова комісії), представники фінансового органу, органу державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби, управління земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної інспекції захисту рослин, а також за згодою представники громадських організацій агропромислового комплексу та цукрових заводів (далі -комісія).
ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»до комісії УАР Дворічанської РДА на ім'я голови комісії для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів для отримання дотацій на вирощування цукрових буряків Білоуса В.І. було подано заявку за підписом директора ТОВ ОСОБА_9 (а.с. 22), в якій просить прийняти документи від ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»для отримання бюджетних коштів за площі посіву цукрових буряків урожаю 2010 року: 216 га, а саме: форма державного статистичного спостереження № - 4сг „Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 р." (а.с. 23-24); довідка про фактичні площі посіву цукрових буряків (а.с. 25); спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку „Акт №2 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин" (форма № ВЗГС-3) та Акт № 2 витрати насіння і садивного матеріалу (форма № ВЗСГ-4) (а.с. 25, 26); копії сертифікатів на насіння цукрових буряків №№ 017621, 017622, 017623, 017624, 017625 (а.с. 27-31); довідки Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції та Пенсійного фонду України в Куп'янському районі про відсутність заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України (а.с. 32); копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (а.с. 35); довідка про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у оренді, виданої Державним підприємством „Центром державного земельного кадастру" Харківська регіональна філія Дворічанський районний відділ (а.с. 33) та довідка про відсутність заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку з доходів фізичних осіб (а.с. 34).
Пунктом 8 Порядку визначено, що комісія розглядає подані сільськогосподарським підприємством згідно з пунктом 7 цього Порядку документи, проводить перевірку достовірності наведених у них даних, за результатами якої складає акт і приймає рішення про включення підприємства до реєстру.
02.11.2010 року комісією у складі начальника управління аргопромислового розвитку Дворічанської районної державної адміністрації /голова комісії/ Білоуса В.І., начальника відділу доходів фінансового управління райдержадміністрації Зубка Т.М., провідного контролера-ревізора контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі Сушильникової Л.Б., заступника начальника Дворчанського відділення Куп'янської ОДПІ Макогон А.П., заступника начальника відділу Держкомзему у Дворічанському районі Харківської області Фєдосєєва А.В., агронома-інспектора Дворічанської районної державної насіннєвої інспекції Медяник Т.О., провідного спеціаліста Державної інспекції захисту рослин Дворічанського району Попова С.В., голови ради сільськогосподарських товаровиробників Дворічанського району Акулова В. В., голови асоціації фермерів Концевича О.А, менеджера по сировині ТОВ СП «Білий Колодязь»Рубіна А.О. було складено та всіма членами комісії підписано акт розгляду поданих ТОВ "Куп'янськ - Агроінвест" Дворічанського району Харківської області документів на отримання бюджетних коштів для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А»(далі по тексту -акт) (а.с. 14).
Як вказано в цьому акті комісією розглянуто згідно з пунктом 7 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва подані сільськогосподарським підприємством ТОВ «Куп'янськ - Агроінвест», директор ОСОБА_9, та встановлено достовірність наведених даних у слідуючих документах:
форма державного статистичного спостереження № - 4сг „Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 р.";
довідка про фактичні площі посіву цукрових буряків;
спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку „Акт №2 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин" (форма № ВЗГС-3) та Акт № 2 витрати насіння і садивного матеріалу (форма № ВЗСГ-4);
копії сертифікатів на насіння цукрових буряків №№ 017621, 017622, 017623, 017624, 017625;
5) довідки Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції та Пенсійного фонду України в Куп'янському районі про відсутність заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;
6) копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;
7) довідка про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у оренді, виданої Державним підприємством „Центром державного земельного кадастру" Харківська регіональна філія Дворічанський районний відділ;
8) довідка про відсутність заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку з доходів фізичних осіб.
Також, згідно цього акта, комісія провела обстеження посівів цукрового буряку під урожай 2010 року і встановила, що в сільськогосподарському підприємстві ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»цукрові буряки посіяні на площі (ф. №37-сг) 250 га, отримано сходи цукрових буряків на площі 250 га.
Як вказано в акті комісія прийняла рішення про включення ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року, цукровий буряк в обсязі 216 гектарів.
Суд зазначає, що акт було підписано всіма членами комісії в тому числі провідним контролером-ревізором контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі Сушильникової Л.Б. та агрономом-інспектором Дворічанської районної державної насіннєвої інспекції Медяник Т.О.
Також комісією на підставі прийнятого рішення було складено та підписано всіма її членами реєстр сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року згідно з яким ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»на площу 216 га надається державна підтримка в сумі 108000,00 грн. (а.с. 15).
Контрольно-ревізійним відділом в Дворічанському районі Харківської області з 03.10.2011 р. по 25.10.2011 р. була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Дворічанської районної державної адміністрації, в результаті якої був складений акт планової ревізії фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Дворічанської РДА за період з 01.07.2008 по 03.10.2011 № 108-17/67 від 25.10.2011 р. (а.с. 98-114).
В 15 розділі акту «Ревізія використання коштів державного бюджету, виділених під виконання бюджетних цільових програм»зазначено, що «в порушення вимог п. п. 7 п. 8 Порядку № 897 районною комісією безпідставно включено ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" до реєстру сільськогосподарських підприємств, що має право на отримання бюджетних коштів за вирощені цукрові буряки урожаю 2010 року на загальну суму 103000, 00 гривень»(стор. 24 акту, див. а.с. 110).
При цьому суд зазначає, що таким чином КРВ в Дворічанському районі фактично зробив висновок про безпідставність включення ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" до реєстру не зважаючи на рішення цієї комісії, оформленого актом.
Також при здійсненні ревізії, як вказано у розділі 15 акту, при управлінні агропромислового розвитку створено комісії в розрізі бюджетних програм, зокрема, згідно наказу від 15.10.2010 р. №21 про створення районної комісії для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів для виплати дотації на вирощування цукрових буряків (а.с. 108).
На підставі акту ревізії від 25.10.2011 р. № 108-17/67 КРВ в Дворічанському районі була складена вимога про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в Управлінні АПР Дворічанської РДА від 16.11.2011 р. № 108-12/1767 (далі по тексту -вимога) (а.с.13).
Згідно пункту 1 вимоги ревізією встановлено, що сільськогосподарське підприємство ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»отримало кошти Стабілізайційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою КМУ від 29.09.2010 р. за №897, надавши при цьому до комісії сертифікати на насіння цукрових буряків на імпортоване насіння, в яких вказано, що сертифікати відповідності видані органом сертифікації насіння сільськогосподарських культур УкрСЕРПО-Насіння, а дані щодо акта апробації насінників в сертифікатах відсутні, тобто сертифікати засвідчують виключно посівні якості. У відповідності із вимогами ст. 18, 22 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» від 26.12.2002 року №411-IV таке насіння не може бути введене в обіг та використовуватися на посів, сума незаконно одержаної фінансової допомоги сільськогосподарським підприємством становить суму 103000, 00 гривень. Вимогою визначено повернути до державного бюджету на рахунок 35212001000849 УДК в Дворічанському районі суми незаконно одержаної фінансової допомоги сільськогосподарським підприємством ТОВ "Куп'янськ-Агроінвест" в сумі 103000,00 гривень. В разі необхідності провести претензійно-правову роботу з вищезазначеним підприємством району.
З наведеного вище суд робить висновок про те, що КРВ у Дворічанському районі, незважаючи на наявність рішення позивача про включення ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року, цукровий буряк в обсязі 216 гектарів та реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року згідно з яким ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»на площу 216 га надається державна підтримка в сумі 108000,00 грн. безпідставно видав спірну вимогу, в якій зробив висновок про незаконність одержання сільськогосподарським підприємством фінансової допомоги.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбаченими Конституцією та законами України.
На час винесення спірної вимоги та на час розгляду даної справи рішення комісії з питання включення ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року, цукровий буряк в обсязі 216 гектарів викладене у формі акту від 02.11.2010 року є чинним і у встановленому законом порядку не скасовано. Доказів незаконності цього рішення відповідачем до суду не надано.
Тобто дії позивача щодо включення третьої особи до реєстру та перерахування коштів ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»відповідно до рішення комісії є законними і не можуть вважатися порушенням ведення бухгалтерського обліку, що призвело до завдання матеріальної шкоди (збитків) державі на суму 103000, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є визнання протиправною та скасування вимоги, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість скасування вимоги у судовому порядку, встановлення факту її протиправності або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності рішення про включення ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощені сільськогосподарські культури урожаю 2010 року, цукровий буряк в обсязі 216 гектарів викладене у формі акту від 02.11.2010 року, дій позивача щодо включення третьої особи до реєстру та перерахування коштів ТОВ «Куп'янськ-Агроінвест»не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки це не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно визнання протиправною та скасування вимоги контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі від 16.11.2011 року № 108-12/1767 про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в управлінні АПР Дворічанської РДА як такої, що прийнята з порушенням норм діючого законодавства України, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачами, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління агропромислового розвитку Дворічанської районної державної адміністрації Харківської області до Сектору інспектування в Дворічанському районі Куп'янської міжрайонної державної фінансової інспекції в Харківській області, Державної фінансової інспекції в Харківській області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Куп'янськ - Агроінвест" про визнання протиправною та скасування вимоги -задовольнити в повному обсязі..
Скасувати вимогу контрольно-ревізійного відділу в Дворічанському районі від 16.11.2011 року № 108-12/1767 про усунення виявлених плановою ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності та одержувачів бюджетних коштів в управлінні АПР Дворічанської РДА.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.