Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
місто Харків
09 лютого 2012 р. справа № 2-а- 15135/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Старосєльцевої О.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Чубукіної М.В.
представників
позивача - Порохняч І.А.,
відповідача - Мельниченка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківської обласної громадської організації "Євросоціум" до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання надання інформації, -
Позивач, Харківська обласна громадська організація "Євросоціум", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом в якому (після уточнення позовних вимог) просив 1) визнати незаконними дії відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, 2) зобов'язати відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області надати інформацію по запиту про надання казначейських виписок з усіх рахунків, відкритих Національним аерокосмічним університетом імені М.Є Жуковського "Харківський авіаційний інститут", а саме: реєстраційний рахунок загального фонду; реєстраційний рахунок спеціального фонду за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 28.10.2011 року Харківська обласна громадська організація "Євросоціум" звернулась до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області із запитом про доступ до публічної інформації, в якому просила надати казначейські виписки з усіх рахунків, відкритих Національним аерокосмічним університетом імені М.Є Жуковського "Харківській авіаційний інститут" загального та спеціального фонду. На зазначений запит позивач отримав відповідь 07.11.2011 року, де було фактично відмовлено у надання інформації із посиланням на те, що Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області не є розпорядником інформації за направленим запитом. Позивач вважає, що зазначеними діями порушені права та інтереси членів Харківської обласної громадської організації "Євросоціум", а також вимоги Законів України "Про засади запобігання і протидії корупції" та "Про доступ до публічної інформації".
Представник відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що запит Харківської обласної громадської організації "Євросоціум" від 28.10.2011 р. вих.№357 містив прохання надати інформацію, яка містить банківську таємницю і повинна розкриватися відповідно до статті 62 Закону України „Про банки та банківську діяльність", дії Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області стосовно надання відповідь на запит ХОГО „Євросоціум" були законними та такими які не суперечить чинному законодавству, а тому просив суд відмовити Харківській обласній громадській організації „Євросоціум" у позовних вимогах у повному обсязі.
Суд, вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За матеріалами справи судом встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, даний спір є справою адміністративної юрисдикції і підлягає вирішенню за правилами КАС України.
Суд зауважує, що згідно з ч.1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею ст.12 Закон України «Про доступ до публічної інформації»передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
За приписами п.1 ч.1 ст. 13 вищеназваного закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Положеннями ст.14 Закону України «Про доступ до публічної інформації»на розпорядників публічної інформації покладені обов'язки: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 28.10.2011 р. за вихідним №357 позивач, Харківська обласна громадська організація "Євросоціум" звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області з запитом (доступ до публічної інформації), в якому з посиланням на Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції" який набрав чинності 1 липня 2011 року, просив 1) надати казначейські виписки з усіх рахунків, відкритих Національним аерокосмічним університетом імені М.Є Жуковського "Харківський авіаційний інститут'', а саме: реєстраційний рахунок загального фонду та реєстраційний рахунок спеціального фонду за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року; 2) письмово повідомити Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" про отриману інформацію ХОГО "Євросоціум"; 3) надати копію документу встановленого зразка про реєстрацію персональних даних у Державному реєстрі персональних баз даних відповідно до Постанови КМУ він 25 травня 2011 р. N 616 (а.с.5).
Зазначений запит був розглянутий відповідачем, який листом від 07.11.2011р. за вих. №01-11/136-10821 повідомив запитувача, що відповідно ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядником інформації стосовно використання бюджетних коштів є, безпосередньо, юридична особа, що отримує фінансування з державного чи місцевих бюджетів. Головне управління Державного казначейства України у Харківській області не є розпорядником інформації за направленим запитом. Щодо вимоги запиту з приводу надання копії документу про реєстрацію персональних баз даних відповідач повідомив запитувача, що на виконання вимог Положення про Державний реєстр баз персональних даних та порядок його ведення (затверджено постановою КМУ від 25.05.2011р. № 616), Головне управління Державного казначейства України у Харківській області 27.10.2011 подало до Державної служби з питань захисту персональних даних Заяву про реєстрацію бази персональних даних. Документ про реєстрацію персональних баз даних Головному управлінню Державного казначейства України у Харківській області не видано (а.с.6).
Як з'ясовано судом, позивач оскаржує дії відповідача лише в частині ненадання казначейських виписок з усіх рахунків, відкритих Національним аерокосмічним університетом імені М.Є Жуковського "Харківський авіаційний інститут'', а саме: реєстраційного рахунку загального фонду та реєстраційного рахунку спеціального фонду за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року.
Перевіряючи відповідність дій органу державної казначейської служби України у спірних правовідносинах вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає, зокрема, розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.
Згідно з п. 1 Положення про Державну казначейську службу України (затверджено Указом Президента України від 13.04.2011р. № 460/2011) казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
За приписами Положення про Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (затверджено Наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 № 118) Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області є територіальним органом Державної казначейської служби України. Основним завданням Головного управління Казначейства є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснення через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів (а.с.31-40).
Частиною 4 ст.3 Закону України „Про банки та банківську діяльність" передбачено, що положення цього закону поширюються також на окремі зобов'язання і відповідальність інших осіб, діяльність яких пов'язана з функціонуванням банків.
В силу положень ст.60 вищезазначеного Закону інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди та інше.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації»інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Статтею 8 Закону України «Про доступ до публічної інформації»визначено, що таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю слідства та іншу передбачену законом таємницю. Порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами.
Системно проаналізувавши положення наведених норм права, суд доходить висновку, що запит ХОГО "Євросоціум" від 28.10.2011 р. вих.№357 стосувався надання інформації, яка була отримана територіальним органом державної казначейської служби України при виконанні функцій банківської установи стосовно розрахунково-касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, запитувана інформація містить банківську таємницю, а відтак, повинна розкриватися відповідно до вимог статті 62 Закону України "Про банки та банківську діяльність".
При цьому, твердження відповідача про те, що в спірних правовідносинах територіальний орган державної казначейської служби України не є розпорядником публічної інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», визнаються судом обгрунтованими, так як спірна інформація не стосувалась діяльності саме Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області як суб'єкта владних повноважень, не стосувалась рішень, прийнятих Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області як суб'єктом владних повноважень, не стосувалась використання Головним управлінням Державної казначейської служби України у Харківській області бюджетних коштів як розпорядником, а мала відношення до розрахунково-касового обслуговування бюджетної установи, як клієнта Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області при виконанні органом казначейства функцій, тотожніх функціям банківської установи.
На противагу доводам позивача суд зазначає, що саме Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського „Харківського авіаційного інституту" є бюджетною установою, рахунки якого відкриті в Головному управлінні, фінансується з державного бюджету, приймає самостійні рішення про використання бюджетних коштів, а тому є розпорядником публічної інформації відповідно до п..2 п.1 ст. 13 Закону України „Про доступ до публічної інформації".
Згідно із ст. 9 КАС України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд відмічає, що позивачем не подано допустимих та належних в розумінні ст.70 КАС України доказів протиправності дій відповідача у спірних правовідносинах.
З наявних у справі документів витікає, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України, забезпечив дотримання вимог законодавства, а відтак, прав та охоронюваних законом інтересів позивача не порушив.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Харківської обласної громадської організації "Євросоціум" не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову Харківської обласної громадської організації "Євросоціум" до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання надання інформації - відмовити в повному обсязі.
2. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
3. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 14.02.2012року.
Суддя Старосєльцева О.В.