Постанова від 26.01.2012 по справі 17108/11/2070

Справа № 2а- 17108/11/2070

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2012 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В,

при секретарі судового засідання Загребельному В.І.

за участю:

представника позивача - Карамешевої Л.Є.

представника відповідача - Антонової С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст" про стягнення надлишково виплачених коштів -,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Обласний спортивний комплекс «Металіст», (далі по тексту КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»), в якому просить суд стягнути з відповідача надлишково виплачені кошти в сумі 524,11 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що згідно п.2 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - одним із видів соціальних послуг є - фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних. Згідно з п. 2 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.08р. за №839, оплачувані громадські роботи загальнодоступні види некваліфікованих робіт, а також кваліфіковані роботи , які організовуються з метою надання додаткової соціальної підтримки та забезпечення тимчасової зайнятості осіб, які шукають роботу. Право на їх організацію мають місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевих рад та роботодавці незалежно від форми власності за участю державної служби зайнятості та за умови укладання договору про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Між Харківським міськрайонним центром зайнятості та КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»укладений договір від 24.01.09р. року №201109012400005 про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. У жовтні - листопаді 2011 року Контрольно-ревізійним відділом у м. Харкові проведена перевірка Харківського Міського центру зайнятості з питань фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. В ході перевірки встановлено, що в оплачуваних громадських роботах на КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»працював безробітній-інвалід ОСОБА_3, нарахування та сплата страхових внесків до Пенсійного фонду із заробітної плати здійснювалась у розмірі 33,2 % замість встановлених 4%, що встановлено ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, позивачем було зайво виплачені кошти в сумі 524,11 грн., які підлягають відшкодуванню КП «Облсний спортивний комплекс «Металіст».

Представник позивача в судове засідання з'явився, надала пояснення по справі та просила суд адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, надала пояснення по справі та просила суд в адміністративному позові відмовити. Також через канцелярію Харківського окружного адміністративного суду 13.01.12р. від представника відповідача надійшло заперечення проти адміністративного позову.

Вислухавши представника позивача, відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив.

Відповідно до Положення "Про Харківський міський центр зайнятості м. Харкова", затвердженого директором Харківського обласного центру зайнятості - Харківський міський центр зайнятості м. Харкова - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття утворюється відповідно до наказу директора Харківського обласного центру зайнятості від 05.11.2008 року №452 шляхом злиття Харківського міськрайонного центру зайнятості, Дзержинського, Жовтневого, Ленінського, Орджонікідзевського та Червонозаводського районних центрів зайнятості і є правонаступником їх прав та обов'язків. Центр підпорядковується Харківському обласному центру і забезпечує реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення, виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Суд розглядає справу враховуючи вимоги Законів та інших нормативних актів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно п.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладається на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом.

Згідно ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи та особи, які вперше шукають роботу, інші не застраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Пунктом 2 статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що одним із видів соціальних послуг є - фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних.

Відповідно п.2 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт затвердженого постановою КМУ від 10.09.2008 року №839 оплачувані громадські роботи - загальнодоступні види некваліфікованих робіт, а також кваліфіковані роботи, які організовуються з метою надання додаткової соціальної підтримки та забезпечення тимчасової зайнятості осіб, які шукають роботу. Право на їх організацію мають місцеві держадміністрації, виконавчі органи місцевих рад та роботодавці незалежно від форми власності за участю державної служби зайнятості та за умови укладення договору про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.

Між Харківським міськрайонним центром зайнятості та КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»укладений договір від 24.01.09р. року №201109012400005 про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.

Судом встановлено, що у КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»працював безробітній-інвалід -ОСОБА_3, нарахування та сплата страхових внесків до Пенсійного фонду із заробітної плати яких здійснювалась у розмірі 33,2 % .

Згідно ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 % від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2% від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.

Підставою для застосування ставки у розмірі 4% згідно з пунктом 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663, - завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Отже, нарахування роботодавцем страхових внесків у розмірі 4% від заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності але не раніше надання працівником підприємству завіреної копії вищезазначеної виписки або копії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.

Згідно акту № 123-10-433 від 18.11.11р. про ревізію фінансово-господарської діяльності Харківського міського центру зайнятості за 2009-2010р. та завершальний звітний період 2011р. Контрольно-ревізійним відділом у м. Харкові була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Харківського міського центру зайнятості за 2009-2010 роки та завершальний період 2011 року. З даного акту перевірки, судом встановлено випадки проведення відшкодування сум нарахувань на заробітну плату осіб-інвалідів, з числа безробітних, що направлялись на оплачувані громадські роботи, на загальних підставах в порушення вимог ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ч. 13 ст.8 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначене порушення призвело до необґрунтованих витрат коштів Фонду за періоди з 01.10.09р. по 31.12.09р. та з 01.04.11р. по 30.09.11р в загальній сумі 2459,74 грн., з яких: у жовтні-грудні 2009р. в сумі 1600,66 грн. та у квітні-вересні 2011р. 859,08грн.

У зв"язку з тим, що нарахування та сплата страхових внесків до Пенсійного фонду здійснювалась КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст», у розмірі 33,2%, замість встановлених для інвалідів 4%, Харківським міським центром зайнятості надлишково виплачені кошти в сумі 524,11грн., внаслідок проведення відшкодування затрат на нарахування на заробітну плату інваліда ОСОБА_3 за жовтень - грудень 2009 р., що підтверджується розрахунком (а.с. 20).

Відповідно до п.5 порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та здійснення контролю під час організації оплачуваних громадських робіт для безробітних, затвердженого Постановою правління Фонду від 16.10.2008 року №69, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2008 року відповідальність за достовірність даних, що є підставою для фінансування Фондом організації оплачуваних громадських робіт, є роботодавці, а саме відповідач.

Харківським міським центром зайнятості відповідачу був направлений лист №16903 від 18.11.11 р. щодо добровільного повернення коштів в сумі 524,11 грн. Однак, вказана сума коштів КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»відповідачу добровільно не повернуто, у зв'язку з чим сума заборгованості становить 524,11 грн.

У відповідності з п.2 ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до абз.1, 2 ч.1 ст.23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства; благодійні внески підприємств, установ, організацій та фізичних осіб; асигнування із Державного бюджету України; прибуток, одержаний від тимчасово вільних коштів Фонду, в тому числі резерву страхових коштів Фонду, на депозитному рахунку; інші надходження відповідно до законодавства.

Відповідно до п.5.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року № 16, у разі самостійного виявлення своєчасно не нарахованих і не сплачених сум страхових внесків страхувальники самі зобов'язані донарахувати страхові внески, нарахувати пеню на всю суму недоїмки за весь період прострочки платежу, протягом п'яти робочих днів з дня виявлення прострочки повідомити орган Фонду у письмовій формі особисто або поштовим відправленням та відобразити донараховані страхові внески в звіті по коштах Фонду Ф4-ФСС з ТВП.

Як вбачається зі змісту положень ст.30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16, страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню та/або відображає суми цих фінансових санкцій у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з КП «Обласний спортивний комплекс «Металіст»підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості заборгованість в сумі 524,11 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 41, 71, 72, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст" про стягнення надлишково виплачених коштів- задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Обласний спортивний комплекс "Металіст"(адреса:61001, м. Харків, вул. Плеханівська, б. 65, код ЄДРПОУ 24477221) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ( адреса: 61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р37177300802007 в ГУДКУ у Харківській обл, МФО 851011, ОКПОУ 36224721 ) надлишково виплачені кошти в сумі 524,11грн (п"ятсот двадцять чотири ) гривень 11 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 31.01.12 р.

Суддя Бідонько А.В.