Постанова від 29.02.2012 по справі 2-а-21/12

Справа № 2-А-21

2012 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2012 року. Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі:

головуючого судді - Кирилюк Л.К.

при секретарі - Палилюлько Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2011 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Посилалась на те, що рішенням Чернівецької міської ради народних депутатів № 106/5 від 11 квітня 1990 року її родина отримала в користування земельну ділянку (сад-город) площею 600 кв.м по АДРЕСА_2, яку відповідно до ст. 118 ЗК України мають право приватизувати, що відповідає вимогам ст.ст. 1-4, 78, 79, 118, 125, 126, 193 ЗК України.

Починаючи з 1998 року їх право користування цією земельною ділянкою систематично порушувалось з боку органу місцевого самоврядування, мешканців вулиць Топорівської, Оршівської, Банилівської м. Чернівців, в діях яких містились ознаки злочину, по факту яких прокуратурою м. Чернівці було порушено кримінальну справу. Однак незважаючи на це, проти них продовжуються систематичні протиправні дії з боку мешканців цього району по самовільному захвату їх земельної ділянки, в зв'язку з чим 31 жовтня 2011 року вона звернулась зі скаргою до відповідача департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, в якій просила: надати повну інформацію по якому чинному праву, за якими нормами ЗК України, за яким конкретним рішенням органу місцевого самоврядування у них насильницькими діями відібрано частину земельної ділянки по АДРЕСА_2 у 1998 році групою з 54 осіб та у 2004 році органом місцевого самоврядування, по факту чого порушена кримінальна справа № Я-7742; негайно надати повну інформацію про те, кому конкретно належить сьогодні частина цієї земельної ділянки, яка відібрана насильницьким шляхом у 1998 та 2004 роках; зобов'язати родину ОСОБА_3, які мешкають по АДРЕСА_1, негайно звільнити захоплену частину їх земельної ділянки по цій вулиці та забрати бетонний бордюр, встановлений на їх земельній ділянці, насипаний гравій та інший будматеріал, з яких складається заїзд, та відновити земельну ділянку до становища, яке існувало до його порушення; вказати сім точок на місцевості, по яких відновити межі земельної ділянки по АДРЕСА_2, частину якої захопили родина ОСОБА_3, у 1998 році 54 особи та в 2004 році орган місцевого самоврядування.

Відповіддю відповідача за № Д-4838 від 16 листопада 2011 року їй відмовлено в наданні повної інформації, посилаючись на незрозуміле рішення 23 сесії ІV скликання Чернівецької міської ради № 511 від 08 липня 2004 року, що вони використовують земельну ділянку без правовстановлюючих документів та дана земельна ділянка по АДРЕСА_2 відноситься до земель запасу міста.

Не погоджується з наданою відповіддю відповідача, оскільки вона не узгоджується із

обов'язковими вимогами -завданням земельного законодавства у сфері регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, яка брутально порушує їх право вільно користуватись земельною ділянкою по АДРЕСА_2, вилучення якої може відбутись виключно згідно вимог ст.ст.149, 151 ЗК України на підставі рішення органу місцевого самоврядування про вилучення землі для суспільних потреб.

Оскільки вони ніколи не давали такої згоди, то вилучення земельної ділянки не могло вирішуватись без розгляду в судовому порядку, що порушує їх право, гарантоване ст. 118 ЗК України.

Також відповідь відповідача ставить під сумнів законність рішення 23 сесії ІV скликання Чернівецької міської ради № 511 від 08 липня 2004 року, яким порушено їх право вільного користування землею та вказує, що земельну ділянку вилучено у них незаконним шляхом, що містить ознаки злочинів, передбачених ст.ст. 364-366 КК України. Дане рішення ґрунтується на підставах кримінальної відповідальності, є закінченим злочином, організованим органом місцевого самоврядування м. Чернівців, яким надано перевагу над Конституцією та ЗК України.

Просить зобов'язати департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради відповідно до ст.ст. 1-4, 12, 125, 126, 149, 151 ЗК України надати усі наявні матеріали з питання правового вилучення земельної ділянки по АДРЕСА_2 у подружжя ОСОБА_1, які можуть бути використані судом та можуть підтвердити те, що земельну ділянку вилучено з суворим дотриманням вимог ЗК України; зобов'язати надати повну, мотивовану, обґрунтовану відповідь на усі питання, вказані в скарзі від 31 жовтня 2011 року; визнати неправомірною бездіяльність; зобов'язати вказати сім точок на місцевості, по яких відновити межі земельної ділянки по АДРЕСА_2, частини якої захопила родина ОСОБА_3, у 1998 році захопили 54 особи, у 2004 році захопив орган місцевого самоврядування.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник уточнили позовні вимоги, просять зобов'язати департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради відповідно до ст.ст. 1-4, 12, 125, 126, 149, 151 ЗК України надати усі наявні матеріали з питання правового вилучення земельної ділянки по АДРЕСА_2 у подружжя ОСОБА_1, які можуть бути використані судом та можуть підтвердити те, що земельну ділянку вилучено з суворим дотриманням вимог ЗК України; зобов'язати надати повну, мотивовану, обґрунтовану відповідь на усі питання, вказані в скарзі від 31 жовтня 2011 року; визнати неправомірною бездіяльність по наданню неповної відповіді; зобов'язати департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради передати питання визначення на місцевості сімох точок, по яких відновити межі земельної ділянки по АДРЕСА_2, до відповідного органу на підставі ст. 7 ч.3 Закону України "Про звернення громадян", частини якої захопила родина ОСОБА_3, в 1998 році захопили 54 особи, в 2004 році захопив орган місцевого самоврядування з підстав, вказаних в позовні заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.

Представник відповідача департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що 31 жовтня 2011 року ним отримано скаргу позивачки по факту самовільного захоплення частини земельної ділянки, яка зареєстрована за № Д-4838 та на яку 16 листопада 2011 року надано інформацію по суті звернення. ОСОБА_1 повідомлено, що рішенням 23 сесії Чернівецької міської ради ІV скликання № 511 від 08 липня 2004 року департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради надано дозвіл спільно з ініціативною групою мешканців вулиць Топорівської, Оршівської та Банилівської провести роботи по влаштуванню проїзду довжиною 90 м, шириною 5 м від вулиці Топорівської до вулиці Звенигородської згідно з затвердженою проектною документацією за рахунок земель запасу міста. Крім того, позивачка використовує земельну ділянку по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів на землю, тому вважає твердження про захоплення її земельної ділянки безпідставним, дана земельна ділянка відноситься до земель запасу міста. Також повідомлено, що встановлення факту самовільного зайняття земельних ділянок, згідно чинного законодавства, покладено на державну інспекцію з контролю за використанням та

охороною земель.

Згідно ст. 79 ЗК України земельна ділянка -це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Статтею 12 цього Кодексу визначено, що до повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, тощо.

Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Згідно ст. 125 ЗК України, який був чинним на момент прийняття рішення 23 сесії міської ради IV скликання № 511 від 08 липня 2004 року, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до одержання документа, що посвідчує право на неї -заборонено. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Ст. 126 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 19 ч.2 ЗК України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Рішення щодо передачі ОСОБА_1 у власність або надання в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 Чернівецькою міською радою не приймалось. Документів, які посвідчують право власності чи право користування (оренди) на землю, не видавалось, тому право на неї у ОСОБА_1 не виникало, земельна ділянка відноситься до земель запасу міста і право розпорядження нею має міська рада. Тому твердження позивачки ОСОБА_1 про насильницьке відібрання ділянки та встановлення її меж необґрунтоване.

Просить в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Заслухавши пояснення позивачки, її представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають до задоволення.

Згідно ст.ст. 1, 15, 19, 20 Закону України „Про звернення громадян” громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, до повноважень яких належить розгляд заяв, зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв. Відповідь за результатами розгляду заяв в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Органи державної влади і місцевого самоврядування, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення. Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не

пізніше 15 днів від дня їх отримання.

Відносно цих вимог закону судом встановлено, що 31 жовтня 2011 року позивачка ОСОБА_1 та її недієздатний чоловік ОСОБА_2 звернулись до відповідача департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради зі скаргою, в якій зазначили, що на підставі рішення Чернівецької міської ради народних депутатів № 106/5 від 11 квітня 1990 року вони отримали в користування земельну ділянку (сад-город) по АДРЕСА_2, яку відповідно до ст. 118 ЗК України мають право приватизувати. 17 жовтня 1998 року організована група з 54 осіб мешканців вулиць Топорівської, Оршівської, Банилівської м. Чернівців без їх дозволу прийшли на земельну ділянку з метою силою заволодіти нею, по факту чого прокуратурою м. Чернівці було порушено кримінальну справу. Внаслідок цих дій у них залишилась невелика частина земельної ділянки, якою вони до даного часу продовжують користуватись. Однак в жовтні 2011 року родина ОСОБА_3, яка проживає в будинку АДРЕСА_1, самовільно захопила частину їх земельної ділянки, влаштувавши заїзд до свого подвір'я через їх земельну ділянку.

Просили: надати повну інформацію по якому чинному праву, за якими нормами ЗК України, за яким конкретним рішенням органу місцевого самоврядування у них було насильницькими діями відібрано частину земельної ділянки по АДРЕСА_2 у 1998 році групою з 54 осіб та у 2004 році органом місцевого самоврядування, по факту чого порушена кримінальна справа № Я-7742; негайно надати повну інформацію про те, кому конкретно належить сьогодні частина цієї земельної ділянки, яка відібрана насильницьким шляхом у 1998 та 2004 роках; зобов'язати родину ОСОБА_3, які мешкають по АДРЕСА_1, негайно звільнити захоплену частину їх земельної ділянки по цій вулиці та забрати бетонний бордюр, встановлений на їх земельній ділянці, насипаний гравій та інший будматеріал, з яких складається заїзд, та відновити земельну ділянку до становища, яке існувало до його порушення; вказати сім точок на місцевості, по яких відновити межі земельної ділянки по АДРЕСА_2, частину якої захопили родина ОСОБА_3, у 1998 році 54 особи та в 2004 році орган місцевого самоврядування (копія заяви на а.с.10).

Відповідачем департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради це звернення було розглянуто і 16 листопада 2011 року за вихідним № Д-4838 заявникам було надано відповідь, в якій зазначено, що рішенням 23 сесії Чернівецької міської ради ІV скликання № 511 від 08 липня 2004 року департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради надано дозвіл спільно з ініціативною групою мешканців вулиць Топорівської, Оршівської та Банилівської провести роботи по влаштуванню проїзду довжиною 90 м та шириною 5 м від вулиці Топорівської до вулиці Звенигородської згідно з затвердженою проектною документацією за рахунок земель запасу міста. Крім того, заявники використовують земельну ділянку по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів на землю, тому вважають твердження про захоплення їх земельної ділянки безпідставним, дана земельна ділянка відноситься до земель запасу міста. Також повідомлено, що встановлення факту самовільного зайняття земельних ділянок згідно чинного законодавства покладено на державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (копія відповіді на а.с.9).

Суд вважає, що відповідач у відповідності до вимог Закону України „Про звернення громадян” розглянув звернення позивачки ОСОБА_1 і в межах наданих йому Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” повноважень у передбачений строк надіслав повідомлення за підписом директора департаменту про результати розгляду цього звернення, в якому надано відповідь на поставлені позивачкою питання, зокрема, ним зазначено з яких підстав і за яким рішенням міської ради, яке є чинним і на даний час, що не заперечували сторони в судовому засіданні, проведено роботи по влаштуванню проїзду від вулиці Топорівської до вулиці Звенигородської м. Чернівців, кому належить земельна ділянка по АДРЕСА_2 і до якого органу влади належить звернутись з приводу самовільного зайняття земельної ділянки.

При цьому суд вважає, що відповідачем правомірно не зазначено конкретно відповідь на поставлені ОСОБА_1 в скарзі третє і четверте питання, а зазначено тільки до якого органу належить їй звернутись, оскільки вирішення цих питань не входить до його компетенції і повноважень, зобов'язання конкретних осіб звільнити земельну ділянку і не чинити перешкод в користуванні нею вирішує суд при зверненні особи з таким позовом, а встановлення точок на місцевості і визначення меж земельних ділянок вирішує також інший орган.

Таким чином, суд вважає, що відповідач при розгляді скарги позивачки ОСОБА_1 діяв у відповідності до вимог Закону України „Про звернення громадян”, Закону України „Про інформацію”, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, надав їй повну, обґрунтовану відповідь на поставлені питання, у зв'язку з чим не допустив протиправної бездіяльності, а тому в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради надати повну, мотивовану, обґрунтовану, об'єктивну відповідь на скаргу та визнання його бездіяльності неправомірною належить відмовити за безпідставністю.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача надати їй усі наявні матеріали з питання правового вилучення земельної ділянки, так як достовірно встановлено в судовому засіданні, що таких матеріалів немає у відповідача, оскільки земельна ділянка у позивачки не вилучалась. При цьому суд не приймає до уваги посилання позивачки на правомірність володіння нею земельною ділянкою по АДРЕСА_2 і надані нею з цього питання докази, оскільки це не є предметом спору за даним позовом.

Суд вважає, що не підлягають задоволенню і змінені позивачкою ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача передати питання визначення на місцевості сім точок до належного органу, оскільки суд вважає, що відповідач при розгляді скарги діяв правомірно, надав повну і обґрунтовану відповідь, а в даний час при розгляді позову зобов'язувати відповідача передати дане питання на розгляд іншому органу є недоцільним, так як позивачка має можливість, якщо вважає це потрібним, сама звернутись до відповідного органу для вирішення цього питання.

На підставі викладеного, ст.ст. 12, 19, 79 ЗК України та п.12 Перехідних положень ЗК України, Закону України „Про звернення громадян”, Закону України „Про інформацію”, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання надати всі наявні матеріали з питання вилучення земельної ділянки, обґрунтовану відповідь на її скаргу та передати питання про визнання на місцевості точок до належного органу відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.

СУДДЯ Л.К.КИРИЛЮК