Постанова від 23.02.2012 по справі 2-а-15/12

Справа № 2-а-15/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2012 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі :

головуючого-судді Богдана С.І.

при секретарі Руснак І.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Шевченківської районної в м. Чернівці ради, Першотравневої районної в м. Чернівці ради, Садгірської районної в м. Чернівці ради про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту Чернівецької міської ради -

«Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці »,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі в вересні 2011 року звернулися до суду з адміністративним позовом про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту Чернівецької міської ради.

В позові зазначили, що 18.08.2011 року у газеті Чернівецької міської ради опубліковані «Тимчасові правила благоустрою м. Чернівці », які затверджені рішенням Чернівецької міської ради УІ скликання від 28.07.2011 року № 239. Окремі частини і пункти цих Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці порушують вимоги Конституції та Законів України.

Ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, правовий режим власності, правові засади і гарантії підприємництва.

Згідно ст.. 33 Закону України «Про благоустрій населених пунктів », законом встановлюються нормативи, пов'язані із забезпеченням благоустрою населених пунктів.

Закон -нормативний акт вищої юридичної сили, який регулює найважливіші суспільні відносини. Приймається органом законодавчої влади, яким є Верховна Рада України, або референдумом.

Не має права Чернівецька міська рада регулювати своїми нормативно-правовими актами те, що регулюється виключно законами України.

Частиною 1.2 Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці у визначенні

«прилегла територія »встановлюються не передбачені законом нормативи, які закріплюють обов'язки суб'єктів господарювання та громадян по прибиранню, зокрема визначено територію щодо обслуговування суб'єктом господарювання, однак не визначено розриви між територіями, визначено неправомірно периметри території.

Термін «прилегла територія »в чинному законодавстві визначений як « прилегла територія - територія, що прилягає до краю проїзної частини та не призначена для наскрізного проїзду, в лиш для в»їзду до дворів, на стоянки, автозаправні станції, будівельні майданчики тощо або виїзду з них »і це визначення записано в Правилах дорожнього руху України.

Згідно з п. 4 частини 1 статі 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів »до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території підприємств, установ, організацій, а також ті, які за ними закріплено на умовах договору. Таким чином, без укладення договору ( а він укладається за взаємною згодою двох сторін ), встановлювання рішенням ради території прибирання для суб'єктів господарювання незаконно.

Також незаконними ( непередбаченими законами та державними нормативами ) є частини та пункти Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці, які порушують вимоги ст.. 92 Конституції України, а саме п. 4.5, 4.8, 4.9, оскільки непередбачено законами та державними нормативами обов'язок погоджувати з міськсанепідемстанцією та житлово-експлуатаційною дільницею схеми прилеглих територій, а обов'язок їх прибирання можливий тільки при умові закріплення території на умовах договору. Незаконною є вимога прибирати сміття, характерного для цього об'єкта -на відстані забруднення відходами. В цьому випадку смітить не власник об'єкту торгівлі, а окрема особа, який і повинен нести за це адміністративну відповідальність, вимога прибирати увесь масив проїжджої території та двох тротуарів є також незаконна, оскільки вона зобов'язує власників та орендарів земельних ділянок прибирати чужу власність.

Пункти 5.1.4., 5.3.3, 5.3.4, 6.20, 7.3 є незаконними, оскільки обов'язки викладені в них непередбачені законами та державними нормативами .

Частиною 4 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів »встановлено, що на території об'єкта благоустрою відповідно до затвердженої містобудівної документації можуть бути розташовані будівлі та споруди торгівельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення. Власники цих будівель та споруд зобов'язані забезпечити належне утримання наданої їм у встановленому порядку земельної ділянки, а також можуть на умовах договору укладеного з балансоутримувачем, забезпечувати належне утримання іншої закріпленої за ними території ( прилеглої території ) та/або брати пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою.

Таким чином незаконними є і пункти 18.2, 18.2.2, 18.2.4, 8.2.1 Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці.

Враховуючи викладене, а також того, що позивачі як мешканці м. Чернівці є суб'єктами правовідносин, у яких буде ( можуть бути ) застосовані оскаржувані положення Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці, просили зупинити дію оскаржуваних частин та нормативів в терміні «прилегла територія »в ч. 1.2, визнати незаконним та скасувати частини 4.5, 4.8, 4.9, 5.1.4, 5.3.3, 5.3.4, 6.20, 7.3.5, 18.2.2, 18.2.4, 8.2.1 та термін «прилегла територія »в ч.1.2 Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці.

В ході розгляду справи позивачі надали суду позовну заяву в новій редакції де просили зупинити дію частин 4.6, 4.9,4.10, 5.1.4, 5.3.3, 5.3.4, 6.20, 7.3.5, 7.3.6, 13.2.2, 13.2.4, 8.2.1 та нормативів в терміні «Прилегла територія »в ч.1.2 Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці, визнати їх незаконними та скасувати.

Також збільшили позовні вимоги і просили також визнати незаконними та скасувати п.14.1.12 цих Тимчасових правил, яким вводиться Додаток до Тимчасових правил благоустрою в м. Чернівці та Перелік порушень, за які наступає відповідальність згідно зі ст.. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки міська рада видавши цей пункт з незаконним переліком порушень у Додатку привласнила собі право встановлювати види порушень за які законом передбачена адміністративна відповідальність, перевищивши ти самим свої повноваження та порушила ст.. 19 Конституції України. Невизначеність і нечіткість термінів у Переліку сприяє створенню умов для прояву корупції, веде до узурпації влади в руках чиновників і відсторонення народу України від реалізації своїх владних повноважень.

В судовому засіданні позивачі підтримали свої позовні вимоги у повному обсязі і дали свої пояснення.

Судом за клопотанням представника відповідач -Чернівецької міської ради по справі було притягнено в якості співвідповідачів Шевченківську, Першотравневу, Садгірську районні в м. Чернівці ради, оскільки Тимчасові правила приймалися саме з їх участю і саме ці ради повинні виконувати прийняті Тимчасові правила благоустрою в м. Чернівці.

В судовому засіданні представники відповідачів позовних вимог не визнали, вважали їх безпідставними, просили в позові відмовити і дали свої пояснення.

Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази суд вважає, що в позові слід відмовити.

Судом встановлено, що приймаючи Тимчасові правила благоустрою м. Чернівці Чернівецька міська рада діяла на підставі законів України, а також обґрунтовувала свої рішення в Тимчасових правилах тими підзаконними актами, які на той час діяли. Будь-яких порушень з боку розробників Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці не було допущено, ці правила прийняті на підставі Рекомендацій із розроблення правил благоустрою території населеного пункту, які були видані Міністерством з питань житлово-комунального господарства України 31.05.2007 року, а також міністерством охорони здоров»я України 17.03.2011 року.

В тих пунктах, які позивачі бажають скасувати та визнати незаконними не порушуються права та свободи як підприємців, так і фізичних осіб, всі пункти в Тимчасових правилах благоустрою м. Чернівці направлені саме на підтримання чистоти та охорони навколишнього середовища в м. Чернівці, забезпечення життєдіяльності міста.

Фактично всі мешканця м. Чернівці погодилися з тими правилами благоустрою, які їм були доведені до відома через газету «Чернівці »і тільки двоє громадян, а саме позивачі не погодилися з ними і суд розцінює це як їхні власні амбіції.

Як було встановлено в судовому засіданні термін «прилегла територія »в Тимчасових правилах благоустрою м. Чернівці визначений в кожному конкретному випадку як для підприємців, так і для фізичних осіб і розглядається в контексті тієї території, яка прилягає до того чи іншого підприємства чи окремого об'єкту який належить на праві приватної власності.

Що стосується вимог в частині скасування та визнання незаконним п. 14.1.12, яким введено Додаток до Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці та Перелік порушень, за які настає відповідальність згідно зі ст.. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, то вини також відповідають вимогам закону, будь-яких дій чи порушень не передбачених законом за які може наступити адміністративна відповідальність не було застосовано, а тому такий Перелік з обґрунтованим і відповідає вимогам закону.

У зв'язку з цим суд вважає, що вимоги позивачів безпідставні, а тому в позові їм слід відмовити.

За клопотанням позивачів ухвалою суду від 13 жовтня 2011 року було зупинено дію частин 4.5,4.8,4.9,5.1.4,5.3.3,5.3.4,6.20,7.3.5,18.2.2,18.2.4,8.2.1 та нормативів в терміні «прилегла територія »в частині 1.2 Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці на час розгляду справи в суді.

Суд вважає, що на теперішній час потрібно скасувати дану ухвалу суду, оскільки дана ухвала перешкоджає нормальній діяльності м. Чернівці по підтриманню належного порядку, проведення очистки міста, особливо на теперішній зимовий час, вивезенню побутових відходів та іншого сміття.

На підставі викладеного та Закону України «Про благоустрій населених пунктів », Закону України «Про місцеве самоврядування », Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 32 від 31 травня 2007 року «Про затвердження Рекомендацій із розроблення правил благоустрою території населеного пункту », Наказу Міністерства охорони здоров»я України № 145 від 17 березня 2011 року «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених пунктів », керуючись ст.ст.7,11,86,158-163,167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Шевченківської районної в м. Чернівці ради, Першотравневої районної в м. Чернівці ради, Садгірської районної в м. Чернівці ради про визнання незаконними та скасування окремих положень нормативно-правового акту Чернівецької міської ради -«Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці »відмовити.

Скасувати ухвалу Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 жовтня 2011 року про забезпечення позову в частині зупинення дій частин 4.5,4.8,4.9,5.1.4,5.3.4,6.20,7.3.5,18.2.2,18.2.4,8.2.1 та нормативів в терміні «прилегла територія »в частині 1.2 «Тимчасових правил благоустрою м. Чернівці », які затверджені рішенням Чернівецької міської ради УІ скликання від 28.07.2011 року № 239.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення до вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Суддя Богдан С.І.