30 січня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/8834/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Серги С.М.,
при секретарі - Лайко О.В.,
за участю:
представника позивача - Михайліченко Т.В.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи-Бургели І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Фермерського господарства "ОСОБА_2.", третя особа - Управління Державного казначейства в Чутівському районі про стягнення заборгованості, -
26 жовтня 2011 року Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція (далі- позивач, Карлівська МДПІ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства "ОСОБА_2." (далі- відповідач, ФГ "ОСОБА_2.", третя особа - Управління Державного казначейства в Чутівському районі про стягнення заборгованості у розмірі 63067,45 грн.
30.01.2012 від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій просив стягнути заборгованість у розмірі 62592,19 грн.
Представники позивача та третьої особи в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити їх в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на відсутність у нього документів, які б свідчили про отримання та непогашення бюджетної позички.
Розглянувши подані позивачем та третьою особою документи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Фермерське господарство "ОСОБА_2." зареєстровано Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області 28.04.1997.
Правові відносини стосовно держзамовлень 1997 року при закупівлі зерна і сортового насіння у сільгоспвиробників для держконтракту і держзамовлення, які проводились за рахунок наданих державою бюджетних позичок, врегульовані постановою Кабінету Міністрів України "Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році" № 124 від 04.02.1997, пунктами 1, 2, 3, 7 якого визначено, що обсяги закупівлі зерна і сортового насіння зернових культур за державним замовленням визначаються Кабінетом Міністрів України в межах коштів, передбачених для цього у Державному бюджеті України, та бюджетних позичок, наданих заготівельним підприємствам і організаціям агропромислового комплексу під державне замовлення у 1994 - 1996 роках, які підлягають поверненню, а також інших джерел фінансування, що залучаються для цього. Державними замовниками на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння сільськогосподарських культур є Мінсільгосппрод і ДАК "Хліб України". Виконавцями державного замовлення на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння зернових культур можуть бути сільськогосподарські товаровиробники усіх форм власності, які пройшли відбір на конкурсній основі. За рахунок бюджетної позички товаровиробникам відповідно до укладених контрактів надається не пізніше ніж 5 липня поточного року аванс у розмірі 135 гривень за 1 тонну зерна і сортового насіння. У рахунок оплати зерна і сортового насіння зернових культур, що закуповуються за державним замовленням, товаровиробникам за їх згодою можуть поставлятися матеріально-технічні ресурси.
З матеріалів справи суд вбачає, що у 1997 році згідно з державним контрактом фермерському господарству "ОСОБА_2." через Хлібну базу № 88 наданий аванс у вигляді паливно-мастильних матеріалів на суму 38731,98 грн, що підтверджується копією типового договору № 45 (а.с. 48), акту передачі-приймання нафтопродуктів, поставлених у рахунок авансування державного замовлення на зерно у 1997 році від 25.03.1997 № 45 (а.с. 52), історичною довідкою Управління Державної Казначейської служби України у Чутівському районі Полтавської області від 23.01.2012 № 03-14/29 (а.с. 42).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1653 від 10.12.1998 "Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році" термін погашення авансу продовжений до 01.10.1999.
У законодавчо визначений строк відповідачем повернуто лише 28400,37 грн, решта заборгованості у розмірі 10331,61 грн залишилась непогашеною, про що свідчать акт звірки (а.с. 49), лист Державного підприємства "Хлібна база 88" № 204 від 07.04.2008 (а. с. 51).
Відповідно до пункту 10.2 Порядку надання бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року, затвердженого наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства фінансів України, несвоєчасне повернення бюджетної позички або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 3.9 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 290 від 11.06.2003, встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок.
На виконання приписів вказаних норм за несвоєчасне повернення бюджетної позички відповідачу нараховано пеню у розмірі 51710,21 грн, яка в добровільному порядку ним не сплачена.
Відповідно до пункту 15 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою / фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181 встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На виконання приписів зазначеної норми Чутівським відділенням Карлівської МДПІ надіслані перша податкова вимога № 1/21 від 02.09.2010 та друга податкова вимога № 2/44 від 25.10.2010, які відповідачем отримані, про що свідчать підписи на корінцях вказаних вимог та пояснення представника відповідача.
01.12.2020 заступником начальника Чутівського відділення Карлівської МДПІ прийнято рішення про стягнення з відповідача коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 14.
Вказане рішення відповідач отримав, про що свідчить підпис його представника на копії рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що отримані ним податкові вимоги та рішення про стягнення коштів та продаж активів рахунок погашення податкового боргу ФГ "ОСОБА_2" не оскаржувались, а тому суд вважає безпідставними заперечення відповідача проти задоволення позову.
Згідно з підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Судом встановлено, що до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції надійшло подання управління Державного казначейства в Чутівському районі № 81 від 14.09.2011 про здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості. у розмірі 63067,45 грн.
Згідно з поданням УДКСУ в Чутівському районі № 137 від 12.01.2012 заборгованість ФГ "ОСОБА_2." з повернення отриманої бюджетної позички під держконтракт 1997 року становить 62592,19 грн.
На виконання приписів вказаної норми Карлівська МДПІ звернулась до суду про стягнення отриманої бюджетної позички та пені у розмірі 62592,19 грн, яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Таким чином, позовні вимоги Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до Фермерського господарства "ОСОБА_2.", третя особа - Управління Державного казначейства в Чутівському районі про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "ОСОБА_2." (ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість у розмірі 62592 (шістдесят дві тисячі п'ятсот дев'яносто дві) гривні 19 (дев'ятнадцять) копійок на р/р № 31233453700499, одержувач УДКСУ у Чутівському районі, код ЗКПО 37969661, банк ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 06 лютого 2012 року.
Суддя С.М. Серга