25 січня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/10203/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
при секретарі - Пшеничному В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Миргородського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -
05 грудня 2011 року позивач Миргородський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 182,73 грн.
В обґрунтування свої позовних вимог посилався на те, що в порушення вимог Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, відповідачем не повідомлено спеціалістів служби зайнятості про його перебування в період з 16.12.2005 року по 20.09.2006 року на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Миргородському міськрайонному центрі зайнятості. У зв'язку із цим, за час перебування на обліку в центрі зайнятості в період з 28.02.2011 року по 08.05.2011 року відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 182,73 грн. В добровільному порядку вказану сума відповідачем не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Судові повістки, направлені судом на адресу відповідача: 37600, АДРЕСА_1, повернулися до суду з поштовою відміткою “за закінченням терміну зберігання”. Однак, згідно наявної в матеріалах справи довідки з адресно-довідкового відділу УГІРФО УМВС України в Полтавській області відповідач зареєстрований саме за цією адресою.
Суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою сторін та на підставі наявних доказів. Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 28.02.2011 року звернувся з заявою до Миргородського міськрайонного центру зайнятості, в якій зазначав, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Наказом Полтавського міського центру зайнятості від 28.02.2011 року № НТ110228 відповідачу надано статус безробітного з 28.02.2011 року та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" терміном з 28.02.2011 року по 26.08.2011 року.
На підставі наказу від 10.05.2011 року № НТ110510, у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення встановленого строку відвідування, відповідача знято з обліку у Миргородському міськрайорнному центрі зайнятості з 08.05.2011 року.
Відповідно до довідки Миргородського міськрайонного центру зайнятості від 27.09.2011 року № 165311686 за період перебування ОСОБА_2 на обліку ним отримано допомогу по безробіттю в сумі 182,73 грн.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
На підставі вказаної норми Закону, Миргородським міськрайонним центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якої складено акт №25 від 14.07.2011 року.
Проведеною перевіркою встановлено факт переплати виплати допомоги по безробіттю відповідачу за час перебування на обліку в центрі зайнятості в період з 28.02.2011 року по 08.05.2011 року в сумі 182,73 грн.
Відповідно до пункту 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 № 1533-ІІІ особам, які шукають роботу вперше, та іншим незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними, допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Тривалість виплати допомоги по безробіттю не перевищує 180 календарних днів.
Згідно пункту 4.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, особам, які шукають роботу вперше, у тому числі випускникам загальноосвітніх шкіл, а також особам, які закінчили навчання у професійно - технічних та вищих навчальних закладах або звільнились зі строкової військової служби й не мали страхового стажу, допомога по безробіттю надається в розмірі, установленому законодавством, тривалістю не більше 180 календарних днів протягом двох років з дня її призначення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Миргородському міськрайонному центрі зайнятості як безробітній з 16.12.2005 року по 20.09.2006 року. Відповідачу було призначено та здійснено виплату допомоги по безробіттю як незастрахованій особі в мінімальному розмірі, про що свідчить, наявна у матеріалах справи, довідка Миргородського міськрайоного центру зайнятості від 27.09.2011 року.
У зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення встановленого строку відвідування, відповідача знято з обліку у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості з 20.09.2006 року.
Пунктом 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов"язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
В порушення вищевказаних вимог відповідачем не повідомлено центр зайнятості, що в період з 16.12.2005 року по 20.09.2006 року він знаходився на обліку в Миргородському міськрайонному центру зайнятості та отримував допомогу по безробіттю на підставі пункту 4.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, як особа, яка шукає роботу вперше, у тому числі випускник загальноосвітньої школи, у зв'язку з чим центром зайнятості йому повторно призначено допомогу по безробіттю на підставі пункту 4.1 даного Порядку.
Згідно пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг особі внаслідок умисного невиконання нею обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послугу.
Крім того, відповідно до пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці України від 20.11.2000 р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
У зв'язку із виявленим порушенням відповідачем вимог закону, 22.06.2011 року Миргородським міськрайонним центром зайнятості було направлено відповідачу лист про повернення в добровільному порядку коштів в розмірі 182,73 грн, який повернувся до позивача з відміткою поштового відділення про невручення листа адресатові через закінчення терміну зберігання.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи відповідачем кошти у сумі 182,73 грн. на розрахунковий рахунок позивача не сплачено.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_2 безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 182,73 грн. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги Миргородського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 37600, АДРЕСА_1) на користь Миргородського міськрайонного центру зайнятості (37600, вул. Гоголя, 94, м. Миргород, Полтавська область, ЄДРПОУ 22531726, р/р 37173161503202 в ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 73 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 січня 2012 року.
Суддя А.О. Чеснокова