Постанова від 09.02.2012 по справі 2а/1570/10333/2011

Справа № 2а/1570/10333/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Балан Я.В.,

розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Всеукраїнське об'єднання «Держава»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Всеукраїнське об'єднання «Держава»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не надає реєструючому органу інформацію про здійснення статутної діяльності, відомості про склад керівництва центральних статутних органів, не проводить засідання та переобрання статутних органів, що є грубим порушенням положень Статуту.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, повістку про виклик до суду було надіслано відповідачу за адресою: 68830, Одеська область, Ренійський район, с. Новосільське, вул. Комсомольська, буд. 29, однак поштове повідомлення було повернуто на адресу суду із відміткою «відмова в отриманні»(аркуш справи 75).

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача до судового засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином (аркуш справи 72).

Згідно ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо особі було надіслано судову кореспонденцію на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі, вона вважається належним чином повідомленою.

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

16.02.2003 р. установчими зборами Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава»прийнято рішення про створення Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава»як місцевого осередку (аркуш справи 25-27).

Постановою Одеської обласної організації Всеукраїнське об'єднання «Держава» № 2 від 07.04.2003 р. порушено клопотання про легалізацію шляхом повідомлення Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава»перед відповідним районним управлінням юстиції (аркуш справи 29).

Основною метою діяльності Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава»відповідно до її статуту затвердженого 01.09.2002 р. установчими зборами Всеукраїнського об'єднання «Держава»являється сприяння моральному, духовному та культурному розвитку суспільства; задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних спортивних та інших спільних інтересів своїх членів (аркуш справи 10-24).

17.01.2004 р. Ренійським районним управлінням юстиції надано висновок про відповідність установчих документів Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава»об'єднання громадян законодавству України, у зв'язку із чим підлягає державній реєстрації (аркуш справи 34).

Відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р., Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 140 від 26.02.1993 р. та на підставі представлених документів Ренійським районним управлінням юстиції в Одеській області зареєстровано громадську організацію -Ренійська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Держава», що підтверджується наказом Ренійського районного управління юстиції в Одеській області № 3 від 17.01.2004 р. (аркуш справи 33).

17.01.2004 р. Управління статистики в Одеській області було повідомлено, що Ренійським районним управлінням юстиції легалізовано шляхом повідомлення про його заснування Ренійську районну організацію Всеукраїнського об'єднання «Держава», про що зроблено запис в книзі обліку громадських організацій № 1 від 17.01.2004 р., юридична адреса: Ренійський район, с. Новосільське, вул. Комсомольська, буд. 29 (аркуш справи 36).

Судом встановлено, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р. та згідно плану проведення перевірки діяльності Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», Ренійським районним управлінням юстиції Одеської області листом № 08-490 від 14.07.2011 р. відповідача було повідомлено що 27.07.2011 р. відбудеться перевірка та запропоновано направити до Ренійського районного управління юстиції документи для перевірки (аркуш справи 38).

15.08.2011 р. в.о. начальника Ренійського районного управління юстиції Одеської області, спеціалістом 1-ої категорії та свідками було здійснено вихід за місцезнаходженням Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», а саме: Одеська область, Ренійський район, с. Новосільське, вул. Комсомольська, 29 та встановлено, що організація за вказаною адресою відсутня, про що було складено акт про відсутність громадської організації за місцезнаходженням (аркуш справи 42).

Крім того, Ренійським районним управлінням юстиції Одеської області було надіслано листи на домашні адреси керівника організації від 15.08.2011 р. № 01-540 та засновників організації від 15.08.2011 р. № № 01-537, 01-538, 01- 539 з вимогою повідомити управління юстиції про зміни, що відбулися в статутних документах об'єднання громадян, зокрема, про місцезнаходження організації.

Станом на теперішній час відповіді на вказані листи до управління юстиції не надійшли, відповідні документи представником відповідача не надані, підтвердження функціонування статутних органів та здійснення статутної діяльності до управління юстиції надано не було.

Порядок, підстави та умови створення та діяльності громадських організацій регулюються Законом України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 1 Закону України «Про об'єднання громадян» № 2460-XII від 16.06.1992 р. об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) визнається політична партія або громадська організація.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р. громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

Таким чином, дія Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р. поширюється лише на діяльність об'єднань громадян, визначених ч.2 ст. 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), в тому числі і на відповідача.

Згідно із ст. 14 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р., об'єднання громадян набувають статуту юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.

У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.

Згідно до ч. 4 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р., не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р., припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).

Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Згідно до ст. 25 цього Закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.

Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р. статутний документ об'єднання громадян повинен містити його статус та юридичну адресу. Зміни до статутних документів зареєстрованих об'єднань громадян згідно з ч. 6 ст. 15 Закону підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Пунктом 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 р. передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища, ім'я та по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Інформацію про зміну місцезнаходження організації до реєструючого органу відповідачем надано не було, крім того відповідачем не надано підтвердження функціонування статутних органів.

Відповідно до п. 3 ст. 32 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р. примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим законом.

Відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про об'єднання громадян» № 2460-XII від 16.06.1992 р., інформація стосовно місцезнаходження організації є невід'ємною частиною Статуту організації.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-XII від 16.06.1992 р., зміни та доповнення до статуту підлягають обов'язковій реєстрації.

Пунктом 3 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003 р., передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища, ім'я по батькові або місця проживання фізичної особи -підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно ч.1 ст. 32 Закону України «Про об'єднання громадян»№ 2460-ХІІ від 16.06.1992 р., за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Відповідно до ст. 22 зазначеного Закону обмеження та заборони стосуються політичних партій до який відповідач не відноситься.

Згідно ст. 19 Конституції України -органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з наведеним, суд вважає, що позовні вимоги Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Всеукраїнське об'єднання «Держава»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись Законом України «Про об'єднання громадян» № 2460-ХІІ від 16.06.1992 р. ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Ренійської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Держава», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Всеукраїнське об'єднання «Держава»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян -задовольнити у повному обсязі.

Примусово розпустити (ліквідувати) Ренійську районну організацію Всеукраїнського об'єднання «Держава», зареєстровану 17.01.2004 р. Ренійським районним управлінням юстиції, про що зроблено запис в книзі обліку громадських організацій № 1 від 17.01.2004 р., юридична адреса: Ренійський район, с. Новосільське, вул. Комсомольська, буд. 29.

Після набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцем реєстрації громадської організації відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 р.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано «14»лютого 2012 р.

Суддя Я.В. Балан