Ухвала від 14.02.2012 по справі 1570/823/2012

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

справа № 1570/823/2012

14 лютого 2012 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, Овідіопольського відділу Держкомзему, треті особи -Овідіопольська районна рада Одеської області, Овідіопольська районна адміністрація Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання рішення та державного акту недійсними і скасування реєстраційного запису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати недійсними рішення Таїровської селищної ради № 3 від 03.11.1998 року та державний акт серії 111-Од № 15423, виданий Овідіопольським відділом Держкомзему; зобов'язати Овідіопольський відділ Держкомзему скасувати реєстраційний запис № 1694 від 22.04.1999 року про реєстрацію Державного акту серії 111-Од № 15423.

Ухвалою суду від 31 січня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_1 відповідно до ст.108 КАС України залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 106 КАС України, з приводу чого було встановлено термін для усунення зазначених недоліків.

13 лютого 2012 року на виконання вищезазначеної ухвали суду від ОСОБА_1 до канцелярії суду надійшли уточнений адміністративний позов і заява із додатками.

Відповідно до ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як убачається з адміністративного позову, позивач зазначає, що 7 червня 2011 року отримав від своєї колишньої дружини постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 05.11.2010 року та ухвалу Одеського апеляційного суду адміністративного суду від 22.02.2011 року, згідно яких йому стало відомо про права ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на належну йому та його колишній дружині земельну ділянку.

Таким чином, про порушення свого права, як зазначає сам позивач, останній дізнався 7 червня 2011 року, а з відповідним адміністративним позовом, згідно штампу поштового відділення на конверті, звернувся лише 28 січня 2012 року, тобто з пропущенням встановленого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.

Суд враховує, що тривалість і правила обчислення строку звернення до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.

При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично пред'явлено позов.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України).

При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Таких обставин судом не встановлено, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне в силу ч.1 ст.100 КАС України залишити позовну заяву без розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.99,100 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, Овідіопольського відділу Держкомзему, треті особи - Овідіопольська районна рада Одеської області, Овідіопольська районна адміністрація Одеської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання рішення та державного акту недійсними і скасування реєстраційного запису - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя __________ І.В. Завальнюк