Ухвала від 10.02.2012 по справі 1570/1063/2012

Справа № 1570/1063/2012

УХВАЛА

10 лютого 2012 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про стягнення суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача недоплачену суму надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню внаслідок застосування платником податку права на податковий кредит, в розмірі 787 гривень.

Відповідно до ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як убачається з матеріалів адміністративного позову, 17 лютого 2011 року позивач звернулася до ДПІ у Приморському районі м. Одеси із заявою про надання податкового кредиту у зв'язку з понесеними витратами на навчання її доньки у навчальному закладі в 2010 році, та просила зарахувати на її розрахунковий рахунок суму податку, що належить поверненню.

В адміністративному позові позивач зазначає, що 18 травня 2011 року на її рахунок було зараховано 259,86 гривень, тоді як до сплати підлягала сума в розмірі 1047,75 гривень, у зв'язку із чим недоплата склала 787,89 гривень.

Таким чином, про порушення свого права позивач дізналася 18 травня 2011 року, а з відповідним адміністративним позовом звернулась лише 09 лютого 2012 року, тобто з пропущення встановленого ст.99 КАС України шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.

Суд враховує, що тривалість і правила обчислення строку звернення до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.

При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично пред'явлено позов.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України).

При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Таких обставин судом не встановлено, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне в силу ч.1 ст.100 КАС України залишити позовну заяву без розгляду.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.99,100 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про стягнення суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя __________ І.В. Завальнюк