Постанова від 14.02.2012 по справі 2а/1570/1298/2011

Справа № 2а/1570/1298/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Іванова Е.А.

секретар Чиженко А.О.

за участю представників: позивача Швець В.В.

відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Южненського міського комунального підприємства електромереж до Управління Пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області про визнання рішення незаконним та його скасування, -

ВСТАНОВИВ:

Южненське міське комунальне підприємство електромереж звернулося до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області, в якому позивач просив визнати рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області № 98 від 20.04.2010 року незаконним та скасувати його.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно рішення Управління пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області № 98 від 20.04.2010 року за Южненським міським комунальним підприємством електромереж рахується борг розміром 65329,16 грн. -пеня та 16329,26 грн. сума штрафу, проте дане рішення позивач вважає незаконним з огляду на наступне. Протягом грудня 2005 року -листопаду 2006 року Южненське міське комунальне підприємство електромереж мало заборгованість по страховим внескам до пенсійного фонду України, яка була погашена в грудні 2006 року. Постановою Господарського суду Одеської області від 09.02.2009 року задоволено позов УПФУ у м. Южне щодо застосування штрафної санкції та нарахування пені на загальну суму 65437,12 грн., яка була нарахована у зв'язку з не сплатою позивачем страхових внесків протягом грудня 2005 року - листопаду 2006 року у строки, зазначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, як зазначає позивач Управління Пенсійного фонду України у м. Южне помилково внесло суму штрафної санкції та пені на загальну суму 65437,12 грн. як заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та знову нарахувало штрафні санкції та пеню на зазначену суму. Проте, як зазначає позивач, заборгованості в нього немає, оскільки сума штрафу, зазначена у постанові Господарського суду Одеської області була сплачена в повному обсязі, про що свідчать відповідні квитанції. А тому вважає, що рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Южному є незаконним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та надав заперечення у письмовому вигляді, які мотивовані тим, що Господарським судом Одеської області винесено постанову про задоволення вимог Управління пенсійного фонду України у м. Южному, а саме: стягнення з Южненського міського комунального підприємства електромереж боргу по штрафним санкціям у сумі 45102,25 грн. та пені у сумі 20334,87 грн. та всього у сумі 65437,12 грн. Підприємством рішення було виконано в повному обсязі 30.12.2009 року. У зв'язку з тим, що рішення суду було винесено на користь управління Пенсійного фонду України у м. Южне, то було поновлено строки сплати фінансових санкцій та пені з моменту їх припинення, тому управлінням за період з 05.06.2006 року по 30.12.2009 року до Южненського міського комунального підприємства електромереж за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків до Управління Пенсійного фонду України у м. Южне застосовано фінансову санкцію у сумі 16329,26 грн. та пені 65329,16 грн. Тобто вказане рішення винесено на підставі п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на час виникнення заборгованості, відповідно до якого у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. На підставі викладеного, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників позивача, відповідача, вивчивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулює Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 5 вказаного Закону, виключно останнім визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону зазначено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно ч. 6 ст. 20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною 12 Закону визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Частиною 10 Закону встановлено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачена ст.. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції, що діяла на час виникнення заборгованості, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;

Судом встановлено, що рішенням Управління пенсійного фонду України у м. Южне № 98 від 20.04.2010 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду до Южненського МКПЕ застосовані штрафні санкції у сумі 16329,26 грн. та пеня у розмірі 65329,16 грн. за несвоєчасну сплату позивачем страхових внесків за період з 05.06.2006 року до 30.12.2009 року (а.с.35).

Постановою Господарського суду Одеської області від 09.02.2009 року з Южненського міського комунального підприємства електромереж на користь Пенсійного фонду України у м. Южному стягнута заборгованість по застосованим штрафним санкціям в сумі 45102,25 грн. та пені в сумі 20334,87 грн. Згідно постанови Господарського суду Одеської області пеня та штрафні санкції були нараховані за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з грудня 2005 року по квітень 2006 року (а.с.163-166).

Судом встановлено, що заборгованість зі сплати пені та фінансових санкцій у загальній сумі 65437,12 грн., що визначена постановою Господарського суду Одеської області від 09.02.2009 року була погашена 30.12.2009 року.

Позивач стверджує, що Управління Пенсійного фонду України у м. Южному нібито помилково визначило суму фінансових санкцій та пені, що стягнуті за постановою Господарського суду як заборгованість по страховим внескам та нарахувало на них штрафні санкції та пеню.

Проте суд не погоджується з даним твердженням позивача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, на підставі вищевказаної норми, всі поточні суми страхових внесків, які надходили від Южненського міського комунального підприємства електромереж правомірно зараховувались відповідачем в рахунок сплати недоїмки по штрафній санкції та пені у загальній сумі 65437,12 грн., що визначена рішенням Господарського суду Одеської області від 09.02.2009 року, до тих пір, поки вказана сума недоїмки не була погашена, тобто до 30.12.2009 року.

В зв'язку з тим, що всі поточні платежі зараховувались в рахунок погашення заборгованості зі сплати штрафних санкцій та пені, утворилася заборгованість зі сплати страхових внесків.

Таким чином, станом на 01.12.2010 року утворилася заборгованість по Южненському міському комунальному підприємству електромереж, яка виникла у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки пені та фінансових санкцій і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Крім того, з розрахунку штрафної санкції та пені за період з 05.06.2006 року по 30.12.2009 року вбачається, що заборгованість по сплаті страхових внесків зараховувалася несвоєчасно (а.с.20-22), що є підставою для нарахування штрафної санкції та пені.

Таким чином, заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виникла внаслідок порушення платником порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначеного Законом України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкцією про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від. 19.12.2003 року № 21-1.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.

Проте позивач сплачував заборгованість несвоєчасно, що відповідно до ч. 2 ст. 106 вищевказаного Закону є підставою для нарахування штрафних санкцій та пені.

Таким чином, на підставі вищевикладених фактів та доказів, що їх підтверджують, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та пені від 20.04.2010 року № 98 є правомірним та скасуванню не підлягає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справі, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідачем доведена правомірність своїх дій щодо винесення оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги Южненського міського комунального підприємства електромереж задоволенню не підлягають.

Керуючись, ст.ст. 158, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

. У задоволенні позову Южненського міського комунального підприємства електромереж до Управління Пенсійного фонду України у м. Южне Одеської області про визнання рішення незаконним та його скасування - відмовити

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлений 14.02.2012 року.

Суддя Е.А.Іванов

14 лютого 2012 року.