Справа № 2217/10/1570
07 лютого 2012 року м.Одеса
о 12год. 25хв.
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
Суддів Аракелян М.М.
Юхтенко Л.Р.
При секретарі Ігнатенко М.Ю.
За участю представників сторін:
Від позивача: ТОВ Телекомпанія «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова»ОСОБА_2 - за довіреністю від 01.06.2011р. б/н.
Від відповідача: Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ОСОБА_4 -за довіреністю від 06.12.2011р. №11/7.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Телекомпанія «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова»до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування п.1 Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», з моменту його прийняття, -
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Телекомпанія «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова», в якому позивач, з урахуванням останніх уточнень (вхід.№3441/2012 від 01.02.2012р.) просить суд визнати протиправним та скасувати п.1 Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», з моменту його прийняття.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Рішення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення було прийнято не на підставі, та не у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, а також необґрунтовано, та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, оскільки 23.09.2009р. на засіданні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення розгляд питання щодо долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду, відбувся за відсутності повноважного представника Телекомпанії, не повідомленого про проведення такого засідання.
Відповідач -Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення з позовними вимогами не погоджується з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (вхід.№9577 від 30.03.2010р.)., наголошуючи, зокрема, на те, що Рада є колегіальним державним органом, який відповідно до чинного законодавства України уповноважений приймати рішення про визнання порушення або відсутність фактів порушення телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії, у зв'язку з чим, на думку відповідача, Рішення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», було прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. До того ж, відповідно до ст.72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»від 21 грудня 1993року №3759-XII, Національна рада приймає рішення про застосування санкцій на підставі наданих документальних свідчень, актів перевірки чи подання визначених цим Законом органів державної влади. Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції, як оголошення попередження, стягнення штрафу, подання до суду справи про анулювання ліцензії на мовлення. Тобто, закон дозволяє приймати рішення керуючись однією з підстав, а саме «при наданні документальних свідчень». Як зазначено в спірному рішенні №1852 від 23.09.2009 «Про доручення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009р. ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», його було прийнято за наслідками перегляду відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009р. ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, та керуючись ч.1 ст.70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», ст.13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення». Крім того, спірним рішенням від 23.09.2009року №1852 будь-яких санкцій до ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса,не застосовано, а отже присутність а засіданні представника Телекомпанії не була обов'язковою з урахуванням ст.24 Закону України «Про Національну раду».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань, регулюються Законом України "Про телебачення і радіомовлення", а також Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Судом встановлено, що правові засади діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення як конституційного, постійно діючого, колегіального, наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначено, зокрема, Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»від 23 вересня 1997року №538/97-ВР (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст.1 означеного закону Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Також, відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - спеціальний конституційний, постійно діючий позавідомчий державний орган.
Згідно зі ст.2 вказаного закону Національна рада у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про телебачення і радіомовлення", цим Законом, іншими законами України.
Приписами частини 1 статті 3 Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»передбачено, що діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень.
Відповідно до ст.13 означеного закону Національна рада здійснює: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; нагляд за дотриманням ліцензіатами вимог законодавства України щодо реклами та спонсорства у сфері телерадіомовлення; нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій; нагляд за дотриманням ліцензіатами визначеного законодавством порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній та референдумів; нагляд за дотриманням стандартів та норм технічної якості телерадіопрограм; нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства України у сфері кінематографії; нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями вимог законодавства України щодо частки вітчизняного продукту у їх програмах (передачах) та щодо вживання мов при здійсненні телерадіомовлення; нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства у сфері захисту суспільної моралі; нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями вимог законодавства щодо частки іноземних інвестицій у їх статутному капіталі; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону; офіційний моніторинг телерадіопрограм.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Згідно з ч.1 ст.16 вказаного закону діяльність Національної ради є відкритою, а її рішення - доступними для суб'єктів інформаційних відносин.
Відповідно до ст.70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»від 21 грудня 1993року №3759-XII (зі змінами та доповненнями) Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення.
Відповідно до приписів ст.73 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" питання про порушення ліцензіатом законодавства або умов ліцензії розглядаються на засіданні Національної ради в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення".
Статтею 24 Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»встановлено, що засідання Національної ради скликаються головою Національної ради відповідно до Регламенту Національної ради за власною ініціативою або на вимогу не менше трьох членів Національної ради. Виключно на засіданнях Національної ради, зокрема, приймаються рішення про застосування санкцій та про звернення до суду із заявою про анулювання ліцензії. Засідання Національної ради є відкритими. Засідання Національної ради є правомочним, якщо на ньому присутні не менше шести членів Національної ради. Рішення Національної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради. На засіданні Національної ради ведеться протокол, який протягом трьох днів після засідання підписується головою Національної ради (або іншою особою, яка головувала на засіданні) та відповідальним секретарем Національної ради (або членом Національної ради, який виконує його посадові обов'язки) не пізніше чотирьох днів після проведення засідання.
Так, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 23 вересня 2009року було проведено засідання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, на якому були присутні члени Національної ради, а саме: головуючий - А.Мирошніченко, Ю.Плаксюк, В.Лясовський, І.Курус, Т.Лебедєва, Т.Мокріді, В.Понеділко, та В.Шевченко, присутні: заступник керівника апарату - О.Чабанов, керівники структурних підрозділів: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, на якому було розглянуто питання щодо доручення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009р. ТОВ «Телекомпанія АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду, та вирішено: констатувати порушення ТОВ «Телекомпанія АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, статті 6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (неприпустимість зловживання свободою діяльності телерадіоорганізації); це рішення Національної ради та відеоматеріали ефіру за 24.08.2009р., та долучити ці матеріали до матеріалів судового розгляду ТОВ «Телекомпанія АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, про що свідчить наявний у матеріалах справи витяг з протоколу №37 засідання Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення від 23.09.2009р., за підписом Першого заступника голови Національної ради А.Мирошніченко, Відповідального секретаря В.Лясовського, Керівника апарату Національної ради В.Межинського.
Судом з»ясовано, що оскаржуване рішення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення приймалося за результатами перегляду відеоматеріалів, зафіксованих працівниками секретаріату Приморського регіону під час моніторингу телерадіопрограм, оскільки відповідно до ст.13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»Національна рада здійснює офіційний моніторинг телерадіопрограм. Відповідно до ч.1 ст.11 цього Закону для забезпечення виконання повноважень Національної ради в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі призначаються представники Національної ради. Відповідно до ч.7 означеної статті представник Національної ради зобов'язаний здійснювати моніторинг телерадіопрограм, та з урахуванням частин 13 для організаційного, правового, інформаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності представника Національної ради та забезпечення виконання ним визначених чим законом повноважень, створюється секретаріат представника національної ради.
Наведене підтверджується також наявною у справі Доповідною директора Департаменту контрольно - аналітичної роботи В.Сокур від 16.09.2009року №514 з доданим відеоматеріалами ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при ОНАЗ ім..О.С.Попова», адресованої Першому заступнику голови Національної ради, Членам Національної ради, в якій, зокрема, зазначено, що від працівників секретаріату представників Приморського регіону надійшли відеоматеріали ефіру за 24.08.2009р. ТОВ Телекомпанії «АТВ при ОНАЗ ім..О.С.Попова», м.Одеса. (вируск «Новини»), під час перегляду яких виявлено ознаки порушення ст.6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (неприпустимість зловживання свободою діяльності телерадіоорганізації), у зв»язку з чим на засіданні Національної ради запропоновано розглянути проект рішення «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009р. ТОВ Телекомпанії «АТВ при ОНАЗ ім..О.С.Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду».
Відповідно до ч.5 ст.24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»розгляд на засіданнях Національної ради питань про видачу, продовження, переоформлення ліцензії на телерадіомовлення або питання про застосування санкцій до ліцензіатів відбувається у присутності повноважних представників відповідних ліцензіатів, про що їх письмово повідомляє Національна рада не пізніш як за три дні до засідання. Таке засідання може проводитися без участі цих осіб тільки за умови, якщо є відомості про вручення їм повідомлення про час та місце проведення засідання та в разі відсутності поважних причин для перенесення засідання.
Водночас, судом встановлено, що на засіданні Національної ради з питань телебачення і радіомовлення 23.09.2009року рішення про застосування санкцій до ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова»м.Одеса, не приймалися, а тому законодавчо визначені підстави для повідомлення Національною Радою позивача щодо такого засідання, були відсутні.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що твердження позивача щодо неправомірності оскаржуваного рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, оскільки ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова»м.Одеса не було повідомлене про проведення засідання і розгляд питання щодо порушення законодавства та умов ліцензії, а також те, що засідання відбулося за відсутності повноважного представника позивача, є необґрунтованими та безпідставними.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві та викладені усно у судових засіданнях в ході судового розгляду справи по суті.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно з ч.3 ст. 105 КАС України позивач, у тому числі має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Телекомпанія «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова»до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування п.1 Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», з моменту його прийняття, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не відповідають приписам чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Телекомпанія «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім.О.С.Попова» до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування п.1 Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23 вересня 2009року №1852 «Про долучення відеоматеріалів ефіру за 24.08.2009року ТОВ Телекомпанії «АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова», м.Одеса, до матеріалів судового розгляду», з моменту його прийняття, відмовити.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 10 лютого 2012 року.
Головуючий суддя Харченко Ю.В.
Судді Аракелян М.М.
Юхтенко Л.Р.