Справа № 2а/1570/262/2011
09 лютого 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Павлюк К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту з контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області, Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №150470 та від 16.04.2009 року №150475, -
З позовом до суду звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту з контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області, Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №150470 та від 16.04.2009 року №150475.
В судовому засіданні 09.02.2012 року справа розглядалась за відсутності позивача, який подав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.140), але підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО та ведення обліку розрахункових операцій в місці проведення їхньої реалізації. Представник відповідача -Регіонального управління Департаменту САТ ДПА в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог, пославшись на допущення позивачем порушень закону, які були встановлені у визначеному законодавством порядку. Представник відповідача Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.139), але в судове засідання не з'явився, а тому, на підставі положень ст.128 КАС України, справа слухалась за його відсутності, за наявними в справі письмовими доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач Регіонального управління Департаменту САТ ДПА в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, 104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
26.03.2009 року співробітниками РУ Департамент САТ ДПА в Одеській області була проведена перевірка крамниці, що використовувався позивачем у здійсненні підприємницької діяльності та розташований за адресою: АДРЕСА_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів господарювання та патентування.
За результатами перевірки було складено акт №150360-019/32-0208 від 26.03.2009 року (а.с.98-99). Перевіркою було встановлено порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведення розрахунків через РРО та ст.ст.15,18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: відсутність відповідних ліцензій в місці проведення реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів і реалізація сигарет за цінами, що перевищують встановлені законодавством граничні ціни реалізації.
26.03.2009 року співробітниками Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів на підставі згоди Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (а.с.88), наказу управління від 24.03.2009 року №172-ОД (а.с.87) та направлення на проведення перевірки від 24.03.2009 року №00000501 (а.с.86) була проведена перевірка крамниці, що використовувався позивачем у здійсненні підприємницької діяльності та розташований за адресою: АДРЕСА_2 щодо контролю за дотриманням прав споживачів при здійсненні роздрібної торгівлі здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів господарювання та патентування.
За результатами перевірки було складено акт Серія ОЗ №0013581 від 26.03.2009 року (а.с.73-77). Перевіркою було встановлено порушення ст.ст.6,7,15,17 Закону України «Про захист прав споживачів»та ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного збору, встановленого зразку.
На підставі вищезазначених актів перевірок відповідачем були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №150470 (а.с.97) на суму 4400,00 грн. та від 16.04.2009 року №150475 (а.с.80) на суму 3400,00 грн. за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Оцінюючи оскаржені акт суб'єкту владних повноважень та дії посадових осіб суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та погоджується з правомірністю застосуванням посадовими особами податкових органів норм матеріального права з наступних підстав.
Порушення законодавства з боку позивача були встановлені належним чином та засвідченні належними доказами -актами перевірок від №150360-019/32-0208 від 26.03.2009 року (а.с.98-99) та Серія ОЗ №0013581 від 26.03.2009 року (а.с.73-77), які підписані позивачем та його посадовою особою без будь-яких заперечень та зауважень.
Застосовані до позивача штрафні санкції за своїм складом та розміром відповідають вимогам ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Що стосується суті виявлених порушень закону з боку позивача, суд, на підставі положень ч.1 ст.72 КАС України, застосовує до спірних правовідносин постанови Одеського окружного адміністративного суду від 25.02.2010 року по справі №2а-12728/09/1570 (а.с.95-96) та від 23.09.2010 року по справі №2а-3197/10/1570 (а.с.67-68), якими задоволені позовні вимоги РУ Департамент САТ ДПА в Одеській області до ФОП ОСОБА_1 та з урахуванням законності дій посадових осіб щодо проведення перевірок та встановлення порушень, стягнуто на користь держави штрафні санкції за рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №150170 (а.с.97) на суму 4400,00 грн. та від 16.04.2009 року №150475 (а.с.80) на суму 3400,00 грн.
Вказані судові рішення були залишені без змін ухвалами Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2011 року по справі №2а-3197/10/1570 (а.с.100) та від 28.07.2011 року по справі №2а-12728/09/1570 (а.с.93-94), а тому набрали законної сили.
З урахуванням того, що повторно обставини, встановлені судовими рішеннями, які законної сили повторному доведенню суду не підлягають, суд не приймає до уваги надані позивачем та його представником докази неправомірності висновків посадових осіб відповідачів щодо здійсненних порушень та того, що позивач не займався торгівельною діяльністю у 2009 році у вказаних вище об'єктах торгівлі, а здавав їх в оренду, як на підставу, яка звільняє його від відповідальності за виявлені порушення.
За таких обставин внесення посадовими особами органу ДПС України таких даних до акту перевірки та застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає вимогам ст.17 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а тому, є правомірним і суд повинен відмовити у задоволенні позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування таких актів суб'єктів владних повноважень на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту з контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області, Головного Одеського обласного управління у справах захисту прав споживачів про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №150470 та від 16.04.2009 року №150475 -відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Суддя Єфіменко К.С.
09 лютого 2012 року.