Справа № 2а/1570/4249/2011
23 січня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
за участю секретаря Борцової С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси»до Управління у справах захисту прав споживачів у Одеській області за участю третьої особи ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування приписів щодо зобов'язання проведення перерахунку за опалювальний період 2010-2011 роки за умовно - змінною частиною тарифу, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального підприємства «Теплопостачвання міста Одеси»до Управління у справах захисту прав споживачів у Одеській області за участю третьої особи ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування приписів щодо зобов'язання проведення перерахунку за опалювальний період 2010-2011 роки за умовно -змінною частиною тарифу, виданих на підставі актів перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів № 00017625 від 26.05.2011 року, № 00017028 від 09.03.2011 року, № 00017272 від 06.04.2011 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Управлінням у справах захисту прав споживачів в Одеській області 26.05.2011 р. була здійснена перевірка та видано припис до акту перевірки від 26.05.2011 р. за № 00017625 з приводу невиконання припису акту перевірки від 09.03.2011 р. № 00017028 та акту перевірки від 06.04.2011 р. № 00017272 щодо проведення перерахунку по особовому рахунку № НОМЕР_1 за опалювальний період 2010-2011 p.p. за умовно-змінною частиною тарифу. Дані приписи видано неправомірно та з порушенням вимог діючого законодавства, оскільки висновок відповідача про необґрунтоване нарахування КП «Теплопостачвання міста Одеси»плати за послуги з централізованого опалення за умови демонтажу у серпні 2010 року у квартирі АДРЕСА_1 опалювальних приладів є помилковим, у зв'язку з тим, що в компетенцію КП «Теплопостачвання міста Одеси»не входить розгляд питання про відключення споживачів від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання в багатоквартирних житлових будинках.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та уточненнях.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача. В наданих до суду запереченнях проти задоволення адміністративного позову заперечував в повному обсязі, зазначивши, що в ході перевірки за заявою споживача ОСОБА_1 встановлено, що теплопостачальною організацією в особі «КП «Теплопостачання м. Одеси»протиправно нараховувалась споживачеві плата за централізоване опалення, без урахування факту демонтажу обігрівальних приладів, що підтверджується службовою запискою інженера -інспектора СЕН КП «Теплопостачання м. Одеси»Яшина А.А. від 30.08.2010 р. та за умови відсутності договірних взаємовідносин між КП «Теплопостачання м. Одеси»та споживачем ОСОБА_1
Третя особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував, зазначивши, що оскільки у належній йому квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 демонтовано обігрівальні прилади, позивачем безпідставно нараховувалась плата за послуги з централізованого опалення.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, проаналізувавши положення чинного законодавства, встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що юридична особа комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси»є комунальним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27 червня 2006 року № 101-V, зареєстрованого у виконавчому комітеті Одеської міської ради 20 жовтня 2006 року, реєстраційний запис 1 556 121 0000 022890, ідентифікаційний код 34674102, та діє на підставі статуту в редакції, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 05 квітня 2007 року № 1163-V. Згідно статуту комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси»предметом діяльності підприємства є надання комунальних послуг споживачам (централізоване постачання гарячої води, централізоване опалення) (а.с. 27-28).
Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваних приписів, суд вважає за необхідне зазначити, що Закон України від 12 травня 1991 року № 1023-XII «Про захист прав споживачів»(далі -Закон № 1023-XII ) регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону № 1023-XII захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Положенням про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року № 229 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 року за № 636/16652, визначено, що територіальними органами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики є управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління), які підпорядковуються Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики.
Управління у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, наказами держспоживстандарту України, а також цим Положенням.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі -Закон № 877-V).
Частиною 7 ст. 7 Закону № 877-V передбачено, що органу державного нагляду (контролю) за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, на підставі акта надано право складати припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V, припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону № 877-V:
- державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
- заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону № 877-V, підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Суб'єкт господарювання відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону № 877-V повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Строк здійснення позапланового заходу згідно з ч. 4 ст. 6 Закону № 877-V не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до ст. 7 Закону № 877-V:
- для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою;
- у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення);
- перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення);
- посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання;
- за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства;
- в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням у справах захисту прав споживачів в Одеській області була проведена позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів КП «Теплопостачання м. Одеси»на підставі заяви споживача ОСОБА_1 щодо необґрунтованого нарахування плати за послуги з централізованого опалення за умови демонтажу у серпні 2010 р. у квартирі АДРЕСА_1 опалювальних приладів. За наслідками перевірки складено акт №00017028 від 03.03.2011 року згідно якого встановлено, що теплопостачальною організацією в особі «КП «Теплопостачання м. Одеси»нараховувалась споживачеві плата за централізоване опалення, без урахування факту демонтажу обігрівальних приладів, що підтверджується службовою запискою інженера -інспектора СЕН КП «Теплопостачання м. Одеси»Яшина А.А. від 30.08.2010 р. та за умови відсутності договірних взаємовідносин між КП «Теплопостачання м. Одеси»та споживачем ОСОБА_1 (а.с.7-9).
Внаслідок чого, виданий припис № 00017028 від 09.03.2011 року про припинення порушень прав споживача КП «Теплопостачання м. Одеси»з вимогами провести перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за опалювальний період 2010-2011 р.р. за умовно -змінною частиною тарифу та проінформувати управління про вжиті заходи до 18.03.2011року (а.с. 10).
06.04.2011 року Управлінням у справах захисту прав споживачів в Одеській області була проведена позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів за наслідками якої складено акт №00017272 від 06.04.2011 року (а.с. 11-12), та КП «Теплопостачання м. Одеси»винесено припис з вимогами забезпечити виконання припису акту перевірки №00017028 від 03.03.2011 року та проінформувати управління про вжиті заходи до 11.04.2011року (а.с. 13).
26.05.2011 року Управлінням у справах захисту прав споживачів в Одеській області була проведена позапланова перевірка з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів за наслідками якої складено акт №00017625 від 26.05.2011 року (а.с. 14-15), та КП «Теплопостачання м. Одеси»винесено припис з вимогами:
- забезпечити виконання приписів актів перевірок № 00017028 від 09.03.2011 року та №00017272 від 06.04.2011 року та проінформувати управління про вжиті заходи до 30.05.2011року (а.с. 16).
Відповідно до п.1 ст.1 Закону №1023, договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами.
Згідно п.17 ст.1 Закону №1023, послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.
Відповідно до ст. 26 Закону №1023, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право:
1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;
2) перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів.
Аналізуючи наведені норми Закону №1023, суд приходить до висновку, що відповідач мав передбачені законом повноваження на проведення перевірки позивача та виносити приписи при встановленні порушень прав споживачів.
Виходячи з наведеного, КП «Теплопостачання м. Одеси»є виконавцем послуг споживачам згідно ст.1 Закону №1023, а тому відповідач мав законні підстави, керуючись ст. 26 зазначеного закону давати суб'єкту господарювання КП «Теплопостачання м. Одеси»приписи про припинення встановлених перевіркою порушень прав споживачів.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, в основі зазначеного спору лежить факт відключення квартири ОСОБА_1 від централізованого опалення та правомірність нарахування плати за відповідні комунальні послуги після такого відключення.
Спірні відносини регулюються Законом України «Про теплопостачання», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі - Правила №630), Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення гарячої води при відмові споживачем від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року (далі - Порядок №4).
Порядок перерахунку вартості послуг передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 року №151 «Про затвердження Порядку проведення підрахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості»(Далі Порядок №151).
Відповідно до абз. 2 п. 25 Правил №630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Процедура такого відключення передбачена як Правилами №630 так і Порядком №4, з положень яких вбачається, що із внесенням відповідних змін наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169 та постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1268, законодавча можливість індивідуального відключення від систем центрального опалення не передбачена, а відповідне право може бути реалізовано лише у разі від'єднання усього будинку.
Таким чином, на час відключення ОСОБА_1 своєї квартири, вчинення відповідної дії законом заборонено та є протиправним. Будинок, в якому знаходиться квартира ОСОБА_1 від центрального опалення не відключався, тому відповідні дії суд вважає самостійним відключенням.
Крім того, з системного аналізу Порядку №151 вбачається, що ним передбачено обов'язок позивача провести перерахунок лише у випадку надання послуг або надання їх не в повному обсязі.
Згідно з п.п. 9 п. 29 Правил №630, споживач має право на звільнення від плати за послуги у разі їх ненадання, а виконавець послуг зобов'язаний звільняти споживача від плати за послуги у разі їх ненадання.
Неотримання послуги внаслідок самовільного відключення споживача не може ототожнюватись з ненаданням послуги з вини теплопостачальної організації, відтак не може бути підставою для перерахунку, передбаченого Порядком №151.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 -163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси»до Управління у справах захисту прав споживачів у Одеській області за участю третьої особи ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування приписів щодо зобов'язання проведення перерахунку за опалювальний період 2010-2011 роки за умовно -змінною частиною тарифу - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати приписи які видані на підставі актів перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів серія ОЗ №00017625 від 26.05.2011 року, серія ОЗ №00017028 від 09.03.2011 року, серія ОЗ №00017272 від 06.04.2011 року.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 27 січня 2012 року.
Суддя/підпис/ П.П. Марин