Справа № 2а/1570/1694/2011
16 січня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
за участю секретаря Борцової СІ.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Будмарин»до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмарин», звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення №0011791501/0 від 14 грудня 2010 року, №0011801501/0 від 14 грудня 2010 року, №0000461501 від 10 березня 2011 року, №0000671501 від 12 березня 2011 року, №0000661501 від 12 березня 2011 р. та зобов'язати ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області здійснити перерахунок сплачених ТОВ «Будмарин»грошових коштів у розмірі 757 243, 90 грн. за період вересень 2010 р. -березень 2011 р. з вирахуванням усіх нарахованих штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Будмарин»зазначило, що на момент винесення рішення Господарського суду Одеської області від 15.09.2010 р. по справі № 22/117-10-3345, заборгованість по орендній платі складала 632 756, 10 грн., на виконання зазначеного рішення позивач сплачував щомісячно грошові кошти у розмірі та у строки відповідно до графіку погашення заборгованості, а також суму поточного платежу яку позивач зобов'язався погасити у строк до 31 грудня 2010 р., зазначена заборгованість сплачена у період з вересня 2010 року по березень 2011 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач - ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області проти позову заперечував, обґрунтовуючи свою правову позицію наступним.
Порядок розстрочення суми податкового зобов'язання встановлено ст. 14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ. Так, згідно з абз. 3 пп. 14.3.3 п. 14.3 ст. 14 Закону№2181-ІІІ, рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань у межах одного бюджетного року приймається стосовно місцевих податків і зборів - керівником податкового органу (його заступником) та має бути затверджене фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Підставою для прийняття такого рішення керівником податкового органу (його заступником) є відповідна заява платника податку до податкового органу та надання таким платником достатніх доказів щодо існування загрози виникнення податкового боргу, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків. TOB «Будмарин»до ДПІ із вказаною заявою та необхідними зазначеними доказами не зверталось.
Крім того, відповідач зазначає, що в рішенні господарського суду Одеської області від 15.09.2010 р. по справі №22/117-10-3345 не вказано за який період з TOB «Будмарин»стягується сума заборгованості з орендної плати.
Враховуючи, що сума податкового зобов'язання, визначена у податковій декларації вх. №16744 від 03.08.2010 р. не може бути предметом судового оскарження та зважаючи, що у судовому рішенні від 15.09.2010 р. по справі №22/117-10-3345 не зазначений період за який підлягає стягненню заборгованість з орендної плати, це рішення не має відношення до податкових повідомлень-рішень, що є предметом оскарження у даному адміністративному провадженні.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
07 листопада 2008 р. між Крижанівською сільською радою та TOB «Будмарин»строком на 49 років було укладено договір оренди земельної ділянки площею 11 га, розташованої на території с. Крижанівка Комінтернівського району, Одеської області 08 грудня 2008 р. договір оренди зареєстровано в Комінтернівському районному відділі Одеської регіональної філії центру Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах у книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі за №040852400006.
Згідно з п. 7 Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008 р. орендна плата за землю вноситься у грошовій формі у розмірі, відповідно до II економіко-планувальної зони с. Крижанівка і складає 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (об'єкту оренди) в рік за всю земельну ділянку.
Згідно з рішенням двадцять п'ятої сесії V скликання Крижанівської сільської ради № 816-V від 20.05.2010 р. прийнято та затверджено ставки орендної плати на земельні ділянки, які надані у власність та користування фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої на території Крижанівської сільської ради було видано відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області 27 травня 2010 р.
Листом № СР-16-572 від 23.06.2010 р. Крижанівська сільська рада повідомила ТОВ «Будмарин»про затвердження ставок орендної плати на земельні ділянки, які надані у власність та користування фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
16.07.2010 р. між Крижанівською сільською радою та ТОВ «Будмарин»була підписана Додаткова угода до Договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008р., у якій визначено розмір орендних платежів.
У зв'язку з чим, як зазначив позивач у судовому засіданні він не мав можливості платити орендні платежі по договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008 р. і тому виникла заборгованість по орендним платежам за період листопад 2008 р. - липень 2010 р.
ТОВ «Будмарин»звернулося до Крижанівської сільської ради з проханням розстрочити платежі на підставі графіка по виплаті заборгованості орендної плати за земельну ділянку, надану в довгострокову оренду за Договором оренди від 07.11.2008 р.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 15.09.2010 р. встановлено, що Крижанівська сільська рада Рішенням двадцять шостої сесії V скликання «Про затвердження графіка по виплаті заборгованості орендної плати за земельну ділянку надану в довгострокову оренду TOB «Будмарин»№ 882- V від 12 липня 2010 р. затвердила графік виплати заборгованості орендної плати за Договором оренди земельної ділянки від 07 жовтня 2008 р. (а/с. 12-15).
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справлення земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
ТОВ «Будмарин»листом № 06/10 від 03.08.2010 р. повідомив ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області про рішення Крижанівської сільської ради № 882-V від 12 липня 2010 р. та про зобов'язання сплатити заборгованість орендної плати за земельну ділянку згідно з затвердженим графіком виплати заборгованості - у строк до 31 грудня 2010 р.
ДПІ у Комінтернівському районі з зазначеним рішенням Крижанівської сільської ради не погодилося і Прокуратура Комінтернівського району подала позов до Господарського суду Одеської області про стягнення заборгованості за період листопад 2008 р. - липень 2010 р. у розмірі 1 262 756,10 грн. (справа №22/117-10-3345).
15.09.2010 р. Господарський суд Одеської області ухвалив рішення по справі №22/117-10-3345, яким стягнув з ТОВ «Будмарин»заборгованість з орендної плати та надав розстрочку для виконання рішення суду - у строк до 31 грудня 2010 р. наступним чином:
- до 30 вересня 2010 р. - 32 756,10 грн.;
- до 31 жовтня 2010 р. - 200 000 грн.;
- до 31 листопада 2010р.- 200 000 грн.;
- до 31 грудня 2010 р. - 200 000 грн.
Станом на 15.09.2010 р. заборгованість ТОВ «Будмарин» по орендній платі за земельну ділянку складала 632 756,10 грн.
Приписами Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (ст. 288.1.).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст.288.4.).
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (ст. 287.1.).
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня (ст. 287.2.).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (ст. 287.3.).
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (ст. 287.4.)
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що ТОВ «Будмарин» рішення Господарського суду Одеської області по справі № 22/117-10-3345 від 15.09.2010 р. виконало належним чином та в повному обсязі, на підставі чого та з урахуванням відсутності передбачених податковим законодавством підстав не подавав уточнюючу декларацію до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області.
Суд наголошує, що судове рішення - це акт, значення якого простягається далеко за межі вузьких інтересів сторін в конкретній справі, це процесуальний акт, що являє собою результат діяльності суду, показник здійснюваної ним діяльності по встановленню фактичних обставин справи, розгляду спору, захисту порушеного права.
Конституція України (стаття 124) проголошує, що рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов (стаття 4-5 ГПК України).
Згідно Акту звірки (а/с. 9) у листопаді місяці 2010 р. у ТОВ «Будмарин»виникла заборгованість з поточного платежу за оренду землі згідно Договору у розмірі 64 756,10 грн. У грудні 2010 р. ТОВ «Будмарин» не сплатив поточний платіж - 68 000 грн.
Відповідно до приписів п. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю»ТОВ «Будмарин»погасив зазначену заборгованість 07.02.2011 р., платіжне доручення №35.
Отже, поточний платіж за оренду плату за листопад ТОВ «Будмарин»прострочив на 39 днів, а платіж за грудень 2010 р. - на 8 днів.
Згідно п. 126.1 Податкового Кодексу України ТОВ «Будмарин»було нараховано штраф у розмірі 20% від 64 756,10 грн. (12 951,22 грн.), а на суму у розмірі 68 000 грн. - 10%.
08.02.2011р. ТОВ «Будмарин»сплатив 102 000 грн. на погашення залишкової суми боргу орендної плати за січень 2011 р. у розмірі 20 507, грн. та поточного платежу за оренду плату за лютий 2011 р.
Крім того, в судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що факт погашення заборгованості ТОВ «Будмарин»підтверджується також ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2011 р. про закриття провадження у справі №2а/11510/10/1570 за позовом ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області до TOB «Будмарин»про стягнення заборгованості з орендної плати за земельну ділянку на суму 427 025,24 грн., якою встановлений факт відсутності заборгованості TOB «Будмарин»перед ДПІ у Комінтернівському районі, зазначена ухвала набрала законної сили.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що з моменту винесення рішення Господарського суду Одеської області по справі № 22/117-10-3345 (у період з 15 вересня 2010 р. по 25 березня 2011 р.) ТОВ «Будмарин» сплатив грошові кошти у розмірі 1 390 000 грн., з яких 632 756,10 грн. було сплачено на виконання зазначеного рішення, а грошову суму у розмірі 757 243,90 грн., на сплату поточних платежів по 67 260,21 грн. щомісячно.
При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.
Згідно з вимогами ст. 2 Закону України «Про оплату за землю», ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю»та ст.ст. 269, 270, 288 Податкового кодексу України, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди;
- суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. ст. 3, 22 Закону України «Про плату за землю» плата за землю запроваджується з метою формування джерела коштів для фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості грунтів, відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов'язаних з господарюванням на землях гіршої якості, ведення земельного кадастру, здійснення землеустрою та моніторингу земель та інше. Порядок здійснення платежів за користування землею передбачений ст. 20 Закону України «Про плату за землю».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 15 вказаного закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 19 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач згідно приписів чинного законодавства України 07.11.2008 року уклав з Крижанівською сільською радою договір оренди земельної ділянки №б/н, відповідно до умов якого позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення жилого комплексу, площею 11 га, розташованої на території с. Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, на підставі рішення Крижанівської сільської ради від 30.09.2008р. № 548-V. Зазначений договір був зареєстрований в Комінтернівському районному відділі Одеської регіональної філії центру ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах у книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі за № 040852400006, строком на 49 років.
Згідно з п. 7 договору оренди земельної ділянки від 07 листопада 2008 р. орендна плата за землю вноситься у грошовій формі у розмірі, відповідно до II економіко-планувальної зони с. Крижанівка і складає 3 % (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (об'єкту оренди) в рік за всю земельну ділянку.
Згідно з рішенням двадцять п'ятої сесії V скликання Крижанівської сільської ради № 816-V від 20 травня 2010 р. прийнято та затверджено ставки орендної плати на земельні ділянки, які надані у власність та користування фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої на території Крижанівської сільської ради було видано відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області 27 травня 2010 р.
Листом № СР-16-5 72 від 23.06.2010 р. Крижанівська сільська рада повідомила TOB «Будмарин»про затвердження ставок орендної плати на земельні ділянки, та зобов'язала з'явитися представникові TOB «Будмарин»для підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008 р.
16.07.2010 р. Крижанівська сільська рада та TOB «Будмарин»уклали додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 07.11.2008 р., яка у встановленому порядку знаходиться в Комінтернівському районному відділі Одеської регіональної філії центру ДЗК.
Згідно п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Також, ст. 2 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Згідно ст. 26 вказаного Закону суб'єкти орендної плати за використання земельних ділянок несуть відповідальність за несплату або несвоєчасне внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
У відповідності до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності знаходяться усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Крім того, ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями в межах міст належать відповідним міським радам.
Отже, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактичних обставин, а саме належне дотримання ТОВ «Будмарин»передбаченої чинним законодавством процедури звернення щодо розстрочення платежу по виплаті заборгованості по орендній платі за земельну ділянку (звернення до Крижанівської сільської ради щодо затвердження графіка по виплаті заборгованості орендної плати за земельну ділянку надану в довгострокову оренду TOB «Будмарин»), суд приходить до висновку, що позивач вчинив зазначені дії у відповідності до приписів чинного законодавства України та рішення господарського суду Одеської області по справі № 22/117-10-3345.
Також представником позивача надано довідку № 86 від 25.07.2011 р. публічного акціонерного товариства «СЕБ Банк»про рух коштів, в якій зазначено, що за період з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року по рахунку № 260033514500 в Національній валюті України (980) відбулися оплати орендних платежів за земельну ділянку згідно договору від 07.11.2008 р. (а/с. 98), що також підтверджує вчинення позивачем необхідних для погашення розстроченої заборгованості дій.
Відповідно до ст. 27 України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про плату за землю», ст. 69 Бюджетного кодексу України платежі за землю зараховуються до місцевого бюджету.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи, відповідач не довів правомірності та обґрунтованості мотивів винесення спірних податкових повідомлень-рішень. Тоді як позивач, надав у відповідності до приписів ст. 70 КАС України докази вчинення дій (погашення заборгованості по орендній платі у відповідності до графіку) які ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, вимоги позивача про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №0011791501/0 від 14 грудня 2010 р., №0011801501/0 від 14 грудня 2010 р., №0000461501 від 10 березня 2011 р., №0000671501 від 12 березня 2011 р., №0000661501 від 12 березня 2011 р., обґрунтовані та підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області здійснити перерахунок сплачених ТОВ «Будмарин»грошових коштів у розмірі 757 243, 90 грн. за період вересень 2010 р. -березень 2011 р. з вирахуванням усіх нарахованих штрафних санкцій, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки визнавши протиправними та скасувавши податкові повідомлення рішення ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №0011791501/0 від 14 грудня 2010 р., №0011801501/0 від 14 грудня 2010 р., №0000461501 від 10 березня 2011 р., №0000671501 від 12 березня 2011 р., №0000661501 від 12 березня 2011 р., дана заборгованість є неузгодженою, а на ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області відповідно до норм податкового законодавства покладено обов'язок по перерахунку сплачених позивачем грошових сум по податковим зобов'язанням, визначеним даними податковими повідомленнями - рішеннями.
Керуючись ст.ст. 2. 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Будмарин»до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області №0011791501/0 від 14 грудня 2010 року, №0011801501/0 від 14 грудня 2010 року, №0000461501 від 10 березня 2011 року, №0000671501 від 12 березня 2011 року, №0000661501 від 12 березня 2011 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 20 січня 2012 року.
Суддя/підпис/ П.П. Марин
Постанова не набрала законної сили.