Категорія №5.5
про повернення позовної заяви
08 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1288/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Твердохліб Р.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
07 лютого 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Луганського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання незаконною відмови у наданні кімнати №3, яка звільнилась після смерті ОСОБА_3 в квартирі АДРЕСА_1 в якості поліпшення житлових умов та зобов'язання надати кімнату №3, яка звільнилась після смерті ОСОБА_3 в квартирі АДРЕСА_1 в якості поліпшення житлових умов.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку про повернення позовної заяви позивачеві з таких підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частина 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України регламентує, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача (частина 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, відповідачем є виконавчий комітет Луганської міської ради, тобто орган місцевого самоврядування, тому відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 18 та враховуючи приписи часини 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства даний позов підсудний Артемівському районному суду м. Луганська як адміністративному суду.
Згідно з пунктом 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 18, 19, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Повернути адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луганської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, оскільки він не підсудний Луганському окружному адміністративному суду, роз'яснивши позивачеві право звернутися з даним позовом до Артемівського районного суду м. Луганська як адміністративного суду.
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати ОСОБА_1.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
СуддяР.С. Твердохліб