Категорія №11.5
Іменем України
30 січня 2012 року Справа № 2а/1270/304/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Агевича К.В.,
при секретарі - Чуванову А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа: державне підприємство «Луганськвугілля» про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вжити заходи щодо виконання виконавчого листа,
05 січня 2012 року позивач - дочірнє підприємство «Донбаснафтопродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» (далі - ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт», позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вжити заходи щодо виконання виконавчого листа.
В своєму позові позивач посилався на те, що 23.08.2011 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 29009277. 23.09.2011 р. державним виконавцем на підставі п. 8 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (на підставі нібито повного виконання рішення суду). 21.11.2011 р. державним виконавцем було винесено постанову про скасування процесуального документу постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.09.2011 р. за виконавчим листом №2а-1338/11/1270. Таким чином оскільки виконавче провадження було відкрито 23.08.2011 р. 23.09.2011 р. - закінчено, а 21.11.2011 р. начальником ВПВР УДВС Головного управління юстиції у Луганській області було скасовано постанову про закінчення ВП, то 22.12.2011 р. закінчився 2-х місячний термін на виконання рішення суду немайнового характеру.
Оскільки Ленінським ВДВС Луганського МУЮ який є боржником за виконавчим провадженням в добровільному порядку рішення суду виконано не було, а державні виконавці не здійснюють належних дій щодо його виконання, позивач вважає незаконною бездіяльність відповідача в частині невиконання рішення суду в 2-місячний строк, як то передбачено законом. Таким чином на думку позивача державним виконавцем допущено порушення його право на своєчасне виконання судового рішення у встановлений законом порядок та строк, що у рамках діючого законодавства України є неприпустимим.
У зв'язку з чим позивач просив суд:
1. Визнати незаконною бездіяльність відповідача в частині не виконання виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2011 року по справі № 2а-1338/11/1270 протягом двох місяців з дня відкриття ВП № 29009277 відповідно до норм ч. 2. ст. 30 ЗУ «Про виконавче провадження».
2. Зобов'язати відповідача здійснити усі передбачені законом заходи по виконанню виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2011 року по справі № 2а-1338/11/1270.
Оскільки адміністративний позов було подано з додержанням вимог ст. 104-106 КАС України, то по вище зазначеній справі Луганським окружним адміністративним судом було відкрито провадження.
25 січня 2012 року у судовому засіданні було з'ясовано, що стягнення коштів провадиться з державного підприємства «Луганськвугілля». Враховуючи те, що рішення суду може вплинути на права державного підприємства «Луганськвугілля», суд долучив у якості третьої особи державне підприємство «Луганськвугілля» (91022, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в).
У судове засідання позивач не з'явився, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача позовні вимоги позивача не визнав просив відмовити у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю, надав пояснення аналогічні викладеним у письмових запереченнях.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності зі ст. 2 Закону України « Про виконавче провадження», примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції .
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення, державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Ст. 25 зазначеного Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк. Строки здійснення виконавчого провадження не поширюються на час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження та на період реалізації арештованого майна боржника.
Як встановлено ст. 49 зазначеного Закону, у разі, якщо в органі державної виконавчої служби відкрито кілька виконавчих проваджень щодо одного й того самого боржника, вони об'єднуються у зведене виконавче провадження і на майно боржника накладається арешт у межах загальної суми стягнення, виконавчого збору і можливих витрат на виконавче провадження.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у числі інших випадків, також у випадках:
- фактичного повного виконання рішення згідно з виконавчим документом;
- направлення виконавчого документа за належністю до іншого відділу державної виконавчої служби.
У відповідності зі ст. 20-1 Закону України «Про виконавче провадження», на підрозділ примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції покладається виконання рішень:
1) за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів державної влади, місцеві суди, міські або районні ради чи районні державні адміністрації, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, а також інші територіальні підрозділи органів державної влади;
2) за якими підлягає стягненню сума боргу від п'яти до десяти мільйонів гривень або еквівалента сума в іноземній валюті.
Судом встановлено, що 23.08.2011 року на виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист № 2а-1338/11/1270 від 23.08.2011 року Луганського окружного адміністративного суду про скасування постанови від 31.01.2011 року про зупинення виконавчих проваджень № 3525730, № 23696362, № 12408148 та № 16264764 та зобов'язання Ленінський ВДВС Луганського МУЮ винести постанову про поновлення виконавчих проваджень № 35257320, № 23696362, № 12408148 та № 16264764 та здійснити усі, передбачені законом, заходи по примусовому виконанню наказів Господарського суду Луганської області від 15.03.2007 року по справі № 2/450, від 13.04.2009 року по справі № 11/93 та від 23.11.2009 року по справі № 17/258.
23.08.2011 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (а.с. 11).
12.09.2011 року Ленінським ВДВС Луганського МУЮ винесено постанови про поновлення виконавчих проваджень № 3525730, № 12408148, № 16264764 та № 23696362, про що свідчать копії постанов про поновлення виконавчого провадження № 3525730, № 12408148, № 16264764 та № 23696362 (а.с. 49-50).
23.09.2011 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області на підставі п. 8 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (а.с. 38).
21.11.2011 року начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області проведено перевірку виконавчого провадження, за результатами якої скасовано постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 23.09.2011 року (а.с. 39).
21.11.2011 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області винесено постанову про відновлення виконавчого провадження. Копію постанови направлено сторонам для відома (а.с. 40).
22.12.2011 року на адресу Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції направлено вимогу щодо стану виконання рішення суду та надання копій підтверджуючих документів (а.с. 41-43).
13.01.2012 року на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь боржника - Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції на вимогу, з якої встановлено, що 15.09.2011 державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції зроблено запити до реєстраційних установ та, з метою виявлення відкритих розрахункових рахунків боржника, окремо направлена вимога до СДПІ по роботі з великими платниками податків. Додатково, до отримання інформаційних довідок від реєстраційних установ, державним виконавцем направлено вимогу № 18021 на адресу ДП "Луганськвугілля", щодо повідомлення відкритих розрахункових рахунків підприємства. 14.10.2011 року, після отримання відповіді ДП "Луганськвугілля" на вимогу постановою державного виконавця накладено арешт на розрахункові рахунки боржника у межах суми боргу по всім поновленим виконавчим провадженням. Згідно відповідей, наданих банківськими установами, грошові кошти на арештованих розрахункових рахунках не накопичено. 13.12.2011 року у зв'язку з надходженням клопотання від одного із стягувачів по зведеному виконавчому провадженню, на адресу відокремлених підрозділів ДП "Луганськвугілля" направлено вимогу державного виконавця за вихідним № 21516 від 12.12.2011 року про надання відомостей щодо видобутку вугілля окремо по кожному підрозділу (згідно реєстру на відправлення рекомендованої кореспонденції від 13.12.2011 року). 09.12.2011 державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції вручено особисто генеральному директору ДП "Луганськвугілля" вимогу за вихідним № 21720 про надання відомостей щодо майна зареєстрованого за ДП "Луганськвугілля", майна, яке обслуговується на балансі відокремлених підрозділів та відомостей щодо видобутку вугілля на відокремлених підрозділах ДП "Луганськвугілля". 27.12.2011 Ленінським ВДВС Луганського міського управління юстиції отримано відповідь ДП "Луганськвугілля" на вимогу № 21720 до якої надано перелік надлишкового майна, яке не задіяне або не використовується у виробничій діяльності і може бути відчужене у рахунок погашення податкового боргу ДП "Луганськвугілля" та довідка щодо переробки рядового вугілля на збагачувальних фабриках по ДП "Луганськвугілля". 27.12.2011 державним виконавцем Ленінського ВДВС Луганського міського управління юстиції відповідно до вимог ч. 4 ст. 20 Закону України "Про виконавче провадження" на адресу ВДВС Перевальського РУЮ та ВДВС Слов'яносербського РУЮ направлено постанови про проведення перевірки інформації щодо майна боржника на відокремлених підрозділах ДП "Лугансьвугілля" згідно переліку. 27.12.2011 державним виконавцем Ленінського ВДВС Луганського міського управління юстиції направлено повторний запит до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську щодо надання інформації по відкритим розрахунковим рахункам боржника. 28.12.2011 державним виконавцем Ленінського ВДВС Луганського міського управління юстиції здійснено вихід за адресою: м. Луганськ, вул. Лєрмонтова, 1в. За результатами виходу складено акт опису й арешту майна боржника, яке згідно Переліку, обліковується за виконавчим апаратом ДП "Луганськвугілля". 29.12.2011 року державним виконавцем Ленінського ВДВС Луганського міського управління юстиції здійснено вихід за адресою: м. Луганськ, сел. Ювілейне, вул. Бондаренко, 1. За результатами виходу складено акт опису й арешту майна боржника, яке згідно Переліку, обліковується за відокремленим підрозділом "Ш/У Луганське" ДП "Луганськвугілля". У ході проведення виконавчих дій представником боржника було повідомлено, що відносно зазначеного у Переліку майна складено акт опису активів Спеціалізованою ДПІ ВПП у м. Луганську. Згідно довідки наданої МКП БТІ за ДП "Луганськвугілля" на праві господарського видання закріплено 4 одиниці нерухомого майна, але Законом України № 2865-14 "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" встановлено мораторій на відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, крім рішень щодо виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику у зв'язку із трудовими відносинами, та рішень щодо зобов'язань боржника з перерахування фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування заборгованості із сплати внесків до цих фондів, яка виникла до 1 січня 2011 року, та з перерахування органам Пенсійного фонду України заборгованості з сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с. 44-81)
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України "Про виконавче провадження" стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Пунктом 5 цієї статті встановлено, що у разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувачів, стягнення звертається також на належне боржнику інше майно, за винятком майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Тобто вирішення питання щодо стягнення на інше майно боржника можливо лише після того, як буде встановлено недостатність грошових коштів на рахунках боржника для задоволення вимог стягувачів. Крім того, п. 5.1.1. Інструкції про проведення виконавчих дій встановлено, що звернення стягнення на майно боржника полягає в його виявлені (шляхом надіслання запитів до органів державної податкової інспекції, банків, дорожньої автомобільної інспекції, бюро технічної інвентаризації, нотаріату тощо), описі, арешті, вилученні та примусовій реалізації.
Таким чином в судовому засіданні відповідачем доведено правомірність своїх дій і тому суд приходить до висновку про неможливість визнання незаконною бездіяльність відповідача - відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській в частині не виконання виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 23.08.2011 по справі № 2а-1338/11/1270 протягом двох місяців, а також зобов'язання здійснити всі передбачені законом заходи по виконанню даного виконавчого листа.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 30 січня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 06 лютого 2012 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 11, 71, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження», суд,-
У задоволенні позовних вимог дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» товариства з обмеженою відповідальністю «Донбаснафтопродукт» до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області, третя особа державне підприємство «Луганськвугілля» про зобов'язання вжити заходи до виконання виконавчого листа відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову в повному обсязі буде складено та підписано 06 лютого 2012 року.
Суддя К.В. Агевич