Постанова від 25.01.2012 по справі 2а-11181/11/1270

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 січня 2012 року Справа № 2а-11181/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого-судді: Петросян К.Є.,

при секретарі: Кулигіні А.Є.,

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 (дов.від 08.12.2011)

відповідача: ОСОБА_2 (дов. №01514/10 від 16.01.2012),

ОСОБА_3 (дов. №01512/10 від 16.01.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріал» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання протиправними дій, визнання недійсним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки,-

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «Оріал» (далі ТОВ «Оріал») звернулося до Луганського окружного адміністративного із позовом до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області (далі Алчевська ОДПІ) про визнання протиправними дій, визнання недійсним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, в обґрунтування якого зазначив наступне.

ТОВ «Оріал» зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Алчевської міської ради 20.05.2010, реєстраційний номер 13841020000002531, код ЄДРПОУ 36917523, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №72050.

ТОВ «Оріал» є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Алчевській ОДПІ з 21.05.2010 №35516, є платником податку на додану вартість, про що Алчевською ОДПІ видане свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.06.2010 за №100288481, індивідуальний податковий номер 369175212067.

ТОВ «Оріал» відповідно до встановлених статутом підприємства предмету та цілей, веде господарську (підприємницьку) діяльність, отримує прибутки та сплачує податки.

10.11.2011 Алчевською ОДПІ був прийнятий наказ за №765 від 10.11.2011 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Оріал», код за ЄДРПОУ 36917523, з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011. Зазначений наказ був прийнятий з посиланням на п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України, а перевірку призначено провести з 10.11.2011 тривалістю 2 робочих днів.

Пізніше, Алчевською ОДПІ був складений акт від 11.11.2011 №1798/236-36917523 «Про результати проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Оріал» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011. За висновками акту перевірки встановлено, що ТОВ «Оріал» порушено п.44.1, п.44.6 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.187.1 ст.187 ПК України, п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2, п.2.7 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, наказу ДПА України від 25.01.2011 №41, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість всього в сумі 48 914 412,00 грн. та завищено суму податкового кредиту на 45 158 570,00 грн.; п.1, п.5 ст.203, п.1, п.2 ст.215, п.1 ст.216, ст.228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Оріал» із зазначеними в акті перевірки постачальниками та покупцями.

Позивач вважає, що дії Алчевської ОДПІ відносно прийняття наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки платника податку, проведення самої перевірки ТОВ «Оріал», зроблених висновків в акті перевірки є протиправними, вчинені з порушенням діючого законодавства, з огляду на наступне.

Відповідачем не були виконані вимоги п.79.2 ст.79 ПК України в частині надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

В наказі про проведення перевірки від 10.11.2011 №765 йде посилання на п.п.78.1.11, п.78.1 ст.78 ПК України, однак він не містить номеру, дати постанови слідчого, не вказано, по якій кримінальній справі ця постанова винесена.

Тобто, на думку позивача, перевірка відповідачем була розпочата без належного повідомлення платника податків про підстави та початок перевірки, чим позбавлено можливості платника податків надати будь-які документи для проведення перевірки, надати свої пояснення, вимоги або заперечення, та порушено його права та обов'язки, встановлені ПК України. Крім того, податковим органом порушено вимоги ст.86 ПК України в частині підписання та надсилання платнику податків акту перевірки. Алчевська ОДПІ не надсилала позивачу запрошення для підписання акту перевірки, що є обов'язковою умовою для складання акту перевірки, встановлених вказаною нормою.

Крім того, позивач вважає висновок податкового органу за результатами перевірки безпідставним та незаконним, оскільки Алчевська ОДПІ почала та провела перевірку з порушенням ст.78, 79 ПК України, не запросила у платника податків необхідні документи, не надіслала відповідного листа про необхідність надання документів.

Висновки акту перевірки не ґрунтуються на первинних документах, в акті перевірки не вказано номеру і дат угод, номерів податкових та видаткових накладних. Висновки акту перевірки ґрунтуються на припущеннях, показаннях сторонніх осіб, та неможливістю податкової міліції встановити місцезнаходження посадових осіб позивача.

На підставі викладеного, з урахуванням уточнень, позивач просить суд визнати недійсним та скасувати наказ Алчевської ОДПІ за №765 від 10.11.2011 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Оріал», код за ЄДРПОУ 36917523 з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011; визнати дії Алчевської ОДПІ щодо проведення перевірки та складання акту від 11.11.2011 №1798/236-36917523 «Про результати проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Оріал» (код за ЄДРПОУ 36917523) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011», протиправними; зобов'язати Алчевську ОДПІ поновити в усіх електронних системах, в тому числі в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомості щодо задекларованих ТОВ «Оріал», код ЄДРПОУ 36917523 за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 48 914 412,00 грн. та податкового кредиту з ПДВ в сумі 45 158 570,00 грн., а також відкликати свій лист за №38347/236-16Н від 16.11.2011, направлений на адресу інших органів державної податкової служби для врахування в роботі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні пред'явленому позову, просив його задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову, надали письмові заперечення (а.с.62-64), відповідно до яких пояснили суду наступне.

Постановою від 30.09.2011 СВ ПМ ДПА в Луганській області порушено кримінальну справу №10/11/8012-13 відносно директора ПП «Ардея-Тех» ОСОБА_5 за ч.3 ст.212 КК України. Під час досудового слідства по вказаній справі була винесена постанова про призначення невиїзної документальної перевірки ТОВ «Оріал», яка була направлена до виконання фахівцям Алчевської ОДПІ.

Виходячи з норм ст.114 КПК України, ОДПІ при отриманні вищезазначеної постанови від 09.11.2011 повинно було здійснити перевірку, результати якої оформлено відповідним актом.

Ст.79.2 ПК України не передбачає обов'язку податкового органу отримувати повідомлення про вручення кореспонденції платником податку. Крім того, п.79.3 ПК України не передбачено обов'язковості присутності платника податків при проведенні документальної невиїзної перевірки. Тому, відповідач вважає, що позивач був належним чином повідомлений про призначення та проведення перевірки, за наслідками якої складено оскаржуваний акт відповідно до вимог п.79.2 ст.79 ПК України, оскільки на його адресу засобом кур'єрської доставки 11.11.2011 було направлено рекомендований лист з описом вкладення, направлені повідомлення про початок перевірки та наказ про призначення перевірки.

Посилання позивача на те, що податковим органом порушено вимоги діючого законодавства щодо оформлення запиту на надання інформації та документів, є необґрунтованими та безпідставними, оскільки ОДПІ були направлені позивачу запити з метою отримання від нього первинних документів. Однак, вони з боку позивача були залишені поза увагою, про що йдеться мова в акті.

Перевіркою встановлено, що позивач здійснює згідно статутних документів господарську діяльність, а саме посередництво в торгівлі паливом, рудами, металами та хімічними речовинами, товарами широкого асортименту, іншими проміжними продуктами, здійснює організацію перевезення вантажів. Тому, на думку представника відповідача, для дослідження та налізу зазначених видів діяльності потрібно дослідити адміністративно-господарські можливості здійснення господарської діяльності та виконання господарських зобов'язань перед контрагентами.

В той же час, перевіркою встановлено з боку позивача відсутність необхідних умов для досягнення відповідних результатів економічної діяльності, яка передбачена його статутними документами, в силу відсутності на підприємстві необхідного управлінського та технічного персоналу, а саме згідно довідки 1-ДФ та інформації, отриманої від УПФУ на підприємстві працювало у зазначеному періоді 1 особа та відсутні основні засоби, складські приміщення, що підтверджується довідками МРЕВ та БТІ.

Оскільки перевіркою встановлено відсутність у позивача наявності необхідних умов, то це, на думку відповідача, дозволяє здійснити висновок про неможливість здійснення ним господарської діяльності, передбаченої статутними документами, крім того ставить під сумнів правомірність визначення податкового кредиту та податкових зобов'язань.

В той же час, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Таким чином, операції з продажу та придбання товарів (послуг) між позивачем та контрагентами не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень і транспортних засобів.

Крім того, Алчевською ОДПІ за результатами проведеної перевірки відносно позивача не було винесено податкове повідомлення-рішення або інше рішення суб'єкта владних повноважень, оскільки перевірку було проведено відповідно до норм кримінально-процесуального законодавства, що не передбачає винесення податкового повідомлення-рішення відповідно до вимог ПК України.

Вважає, що акт перевірки є таким, що не породжує певних правових наслідків для позивача, його висновки не є обов'язковими для позивача та не створюють юридичний стан платника податків.

Щодо доводів позивача стосовно приведення до відповідності даних обліку та особистого рахунку платника податків з даними, наведеними в податкових деклараціях з ПДВ за період з 01.01.2011 по 01.09.2011 та зобов'язання вилучити з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформації щодо результатів перевірки, оформленої спірним актом, вважає безпідставним з огляду на те, що позивач не навів належні доводи та не надав належні докази того, що вказаними діями порушені його права.

Крім того, КАС України взагалі не передбачена можливість поновлювати порушені права інших суб'єктів господарювання на вимогу позивача. Зазначена позивачем АС є інформаційною базою ОДПІ і не перешкоджає використанню її податковим органом, це є суто службовий документ та службова записка.

На підставі вищевикладеного, просили суд у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані в обґрунтування позовних вимог та заперечень докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що ТОВ «Оріал» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Алчевської міської ради 20.05.2010 за № 1 384 102 0000 002531, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 15, 16).

Позивач перебуває на податковому обліку в Алчевській ОДПІ з 21.05.2010 за №35516 (а.с. 17).

10.11.2011 відповідачем було прийнято наказ № 765 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Оріал», код ЄДРПОУ 36917523, з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 (а.с. 67).

11 листопада 2011 року посадовими особами Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції було складено акт про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Оріал» за №1798/236-36917523 з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 (а.с. 20-30).

Висновками акту перевірки встановлено порушення ТОВ «Оріал» п.44.1, п.44.6 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, п.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2, п.2.7 Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, наказу ДПА України від 25.01.2011 №41, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість всього в сумі 48 914 412,00 грн. та завищено суму податкового кредиту на 45 158 570,00 грн.; п.1, п.5 ст.203, п.1, п.2 ст.215, п.1 ст.216, ст.228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «Оріал» із зазначеними в акті перевірки постачальниками та покупцями.

У відповідності до п. п. 41.1.1. Податкового кодексу України, контролюючими органами України є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно статті 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.п.78.1.11 п. 78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється при отриманні постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

У судовому засіданні встановлено, що підставою для прийняття Алчевською ОДПІ наказу №765 від 10.11.2011 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Оріал» є постанова старшого слідчого по ОВС СВ ПМ ДПА в Луганській області від 09.11.2011 за матеріалами кримінальної справи №10/11/8012, порушеної проти посадових осіб ПП “Ардея-Тех” ОСОБА_5 (а.с. 65).

Таким чином, враховуючи норми п.п 78.1.11 п. 78.1 статті 78 ПК України, суд вважає, що у відповідача були усі законні підстави для видання наказу на проведення позапланової документальної невиїзної перевірки.

За таких обставин, вимоги позову щодо визнання недійсним та скасування наказу за №765 від 10.11.2011 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Оріал» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Що стосується дій податкової інспекції по проведенню зазначеної перевірки, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.75.1.2 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 79.2 ст. 79 ПК України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Відповідно до матеріалів справи, наказ № 765 від 10.11.2011 та повідомлення №37931/231 від 10.11.2011 були направлені на адресу позивача кур'єрскою поштою 11.11.2011 (час відправки 15:38 год.) (а.с. 67-69). Доказів отримання позивачем вказаних документів відповідачем надано не було.

Таким чином, відповідачем було розпочато позапланову невиїзну документальну перевірки без вчинення обов'язкових дій щодо надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, що є порушенням норм п. 79.2 статті 79 ПК України.

Недотримання відповідачем вимог Податкового кодексу України дає підстави суду для висновку про неправомірність проведеної перевірки, оформленої актом №1798/236-36917523 від 11.11.2011, а тому вона є неповною і необґрунтованою.

Посилання представника відповідача на те, що податковий орган не зобов'язаний починати проведення невиїзної документальної перевірки лише після отримання поштового повідомлення про вручення платнику податків наказу на проведення перевірки та повідомлення суд вважає безпідставним, оскільки приписи п. 79.2 статті 79 чітко визначають умови проведення документальної позапланової невиїзної перевірки посадовими особами органу державної податкової служби, зокрема, надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення наказу та повідомлення на проведення перевірки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що приписи діючого податкового законодавства визначають виключні умови проведення невиїзної документальної перевірки - фактичне отримання платником податків наказу та повідомлення на перевірку засобами поштового зв'язку, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, яке повертається на адресу податкового органу або розписка платника про особисте отримання наказу та повідомлення.

Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Виходячи зі змісту п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.

Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлені вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції: посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена підпунктом 1.2 пункту 1, підпункту 2.1 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 р. за № 168/704 та статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Крім того, у відповідності до ст. 83 ПК України, для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є документи, визначені ПК України, податкова інформація, експертні висновки, судові рішення, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені ПК України або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 5.2 Наказу ДПАУ від 22.12.2010 № 984, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 за №34/18772 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно:

- чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень;

- зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;

- у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів;

- у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати, факт про складання такого акта відображається в акті документальної перевірки.

Відповідно до п.п.20.1.1, 20.1.4, 20.1.8 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право:

- запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків);

- проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом;

- під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

З систематичного аналізу зазначених норм вбачається, що документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів, які зазначаються в акті перевірки, а у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії таких документів, складається акт у довільній формі, та такий факт про складання акта відмови відображається в акті документальної перевірки.

В акті перевірки від 11.11.2011 відсутні посилання на первинні документи позивача, або на відмову в наданні таких первинних документів.

Крім того, запит №30255/236-3/475-266 від 19.09.2011, на який посилається відповідач, не може бути належним доказом у розумінні ч.1 ст.70 КАС України щодо витребування Алчевською ОДПІ первинних документів з питань, по яких здійснювалась перевірка, оскільки він містить в собі запит на отримання документальних підтверджень та пояснень у зв'язку з наданням позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок із визначенням періоду - 01.2011, 04.2011, 06.2011, 07.2011 (а.с. 66).

За актом перевірки перевіряємий період становив з 01.01.2011 по 30.09.2011, що не відповідає періоду визначеному у запиті. Крім того, даний запит не містить зазначення за якими саме господарськими відносинами позивачу потрібно надати письмові пояснення та їх документальне підтвердження.

Також, відповідачем під час судового розгляду не надано доказів надіслання та отримання позивачем зазначеного запиту.

Таким чином, в порушення встановленого ПК України порядку податковим органом Алчевською ОДПІ не були вжиті заходи щодо отримання первинних документів, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку та сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит, у зв'язку із чим суд вважає висновки акту перевірки щодо нікчемності угод, укладених ТОВ «Оріал» з іншими суб'єктами господарювання у період, за який здійснювалась перевірка, необґрунтованими.

Крім того, акт перевірки №1798/236-36917523 не доводить умислу ТОВ «Оріал» на порушення публічного порядку, не містить посилання і на те, в чому таке порушення полягає. Акт перевірки ґрунтується лише на припущеннях ревізора-інспектора щодо фіктивності (нікчемності) укладених договорів, його позиція про те, що ці правочини суперечать інтересам держави, не підкріплені належними доказами чи рішеннями суду про визнання їх такими. А відсутність у перевіряючого на момент перевірки первинної бухгалтерської документації не може бути безумовною підставою для висновку про визнання угод нікчемними.

Відповідно до п.п. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось сторонами під час розгляду справи, відповідачем Алчевською ОДПІ за результатами проведеної перевірки не було винесено податкового повідомлення-рішення.

Наказом ДПА України від 18.04.2008 №266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у контрагентів. Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку, для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів. Пунктом 2.8 Наказу №266 встановлено, що працівники органу державної податкової служби несуть відповідальність за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником ПДВ.

Судом були витребувані у відповідача дані (витяг) з АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» щодо внесення інформації про результати перевірки ТОВ «Оріал»; відомості про зняття показників податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів за наслідками перевірки.

В силу ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Однак, відповідач зазначені докази не надав із посиланням на технічні причини. З урахуванням вимог ст.ст.69-71 КАС України суд розглядає справу на підставі наявних у адміністративній справі доказів.

Не надавши суду витребувані докази, відповідач доводи позивача щодо анулювання показників відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 не спростував та правомірність своїх дій суду не довів, у зв'язку з цим позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача поновити в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомості щодо задекларованих ТОВ «Оріал» податкових зобов'язань з ПДВ та податкового кредиту з ПДВ, судом визнаються обґрунтованими.

Одночасно суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача відкликати свій лист за №38347/236-16Н від 16.11.2011, направлений на адресу інших органів ДПС для врахування в роботі, оскільки доказів надіслання та отримання зазначеного листа, як і самого листа, суду сторонами не надано.

Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що відповідачем Алчевською ОДПІ не було вжито заходів, передбачених нормами ПК України щодо отримання первинної документації, на підставі яких можливо здійснити документальну перевірку та зробити висновки щодо правочинів, укладених позивачем ТОВ «Оріал» у період з 01.01.2011 по 30.09.2011, було порушено процедуру повідомлення про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки та не надано доказів внесення відомостей щодо задекларованих позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись 2, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріал» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області про визнання протиправними дій, визнання недійсним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, задовольнити частково.

Визнати дії Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області щодо проведення перевірки та складання акту від 11.11.2011 №1798/236-36917523 «Про результати проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріал», код за ЄДРПОУ 36917523, з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 30.09.2011», протиправними.

Зобов'язати Алчевську об'єднану державну податкову інспекцію в Луганській області поновити в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» відомості щодо задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Оріал», код за код ЄДРПОУ 36917523, за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 48 914 412,00 грн. та податкового кредиту з податку на додану вартість у сумі 45 158 570,00 грн.

В решті заявлених позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Оріал» судовий збір у розмірі 14,12 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено та підписано 30 січня 2012 року.

СуддяК.Є. Петросян