Постанова від 13.10.2011 по справі 2а-1486/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2011 року 12-30 Справа № 2а-1486/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

при секретарі Васильченко І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя

справу за адміністративним позовом КП «Підприємство комунальної власності», м. Енергодар,

до ДПІ у м. Енергодар Запорізької області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що на адресу КП «Підприємство комунальної власності», м. Енергодар, (далі - КП «ПКВ») надійшло податкове повідомлення-рішення № 000081501/1 від 01.03.2010, яке було винесене ДПІ у м. Енергодар Запорізької області стосовно порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, та застосовано штраф в розмірі 136 340,77 гривень.

Дане рішення було прийняте на підставі акту перевірки № 1/16-006/3266551 від 11.01.2010.

Оскільки вищевказаний акт підприємством на день подачі позову не отримано, тому податкове повідомлення-рішення не відповідає діючому законодавству та прийняте безпідставно, з порушенням порядку винесення податкових повідомлень-рішень. У зв'язку з цим позивач просить визнати протиправним та скасувати вищезазначене рішення.

У судове засідання представник позивача не з'явився: до суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи без його представника.

Відповідач позов не визнав, зокрема, зазначивши в запереченнях, що 28.12.2009 ДПІ у м. Енергодар було направлено запрошення керівнику КП «ПКВ» (отримано 04.01.2010) з'явитись до ДПІ 11.01.2010 стосовно несвоєчасності сплати податку на прибуток. У зв'язку з неявкою ДПІ було складено акт від 11.01.2010 відносно неявки відповідача та неможливості вручення для ознайомлення і підписання акта невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати податку на прибуток № 2/16-006/32166551.

13.01.2010 КП «ПКВ» направлено вищезазначений акт перевірки рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 318263 та 18.01.2010 його було отримано уповноваженою особою підприємства ОСОБА_1 за довіреністю.

Звернувшись до суду з позовом, позивач таким чином затягує сплату заборгованості, оскільки єдиною підставою скасування рішення у позові зазначено факт невручення підприємству акту перевірки, що не відповідає дійсності.

Відповідач просить відмовити у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні просить відмовити у позові з підстав, зазначених у запереченнях.

Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що, на підставі акту перевірки №1/16-006/32166551 від 11.01.2010 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість та податку на прибуток КП «ПКВ», відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (далі - Закон № 2181-III), ДПІ у м. Енергодар було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000081501/0 від 28.01.2010 про сплату 136340,77 гривень штрафу за затримку на 298 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у розмірі 272681,54 гривень.

Відповідно до п. 4.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 й зареєстрованому в Міністерстві Юстиції України 25.08.2005 за №925/11205 (далі - Порядок), підписання акта виїзної планової чи позапланової перевірок посадовими особами суб'єкта господарювання та посадовими особами органу державної податкової служби, які здійснювали перевірку, здійснюється за місцезнаходженням платника податків, а у разі здійснення невиїзних документальних перевірок - у приміщенні органу державної податкової служби, куди посадові особи суб'єкта господарювання письмово запрошуються для підписання акта до закінчення строку, передбаченого у пункті 4.2 цього розділу.

Судом встановлено, що 28.12.2009 ДПІ було направлено запрошення (вих. № 11320 від 28.12.2009) керівнику КП «ПКВ» (отримано 04.01.2010) з'явитись 11 січня 2010 року до ДПІ у м. Енергодар стосовно несвоєчасності сплати податку на прибуток.

У зв'язку з неявкою акт перевірки № 1/16-006/32166551 від 11.01.2010 направлено 13.01.2010 КП «ПКВ» рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 318263 (лист за довіреністю отримано уповноваженою особою ОСОБА_1 18.01.2010 ).

Згідно із п. 4.4 Порядку, у разі незгоди посадових осіб із висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті перевірки, суб'єкт господарювання має право протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем отримання примірника акта перевірки подати до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки.

Отже, акт перевірки отримано позивачем 18.01.2011, заперечення на акт перевірки ним не надавалися. Тому 28.01.2011 було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000081501/0, яке 01.02.2010 було направлено КП «ПКВ» рекомендованим листом №328366 та отримано за довіреністю уповноваженою особою підприємства ОСОБА_1

09.02.2010 КП «ПКВ» направило скаргу на вказане рішення, яка ДПІ у м. Енергодар була без задоволення.

На підставі розглянутої скарги ДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0000081501/1 від 01.03.2010, яке направлено КП «ПКВ» з супроводжувальним листом № 2092/10/15-106 та отримано 03.03.2011 уповноваженою особою підприємства ОСОБА_1 (повідомлення про вручення № 344507).

Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181-III, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Пунктом 1.2 вказаної статті визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно із пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181-III, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Згідно з пп.17.1.7 п 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: …при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно із п.п. 3.7, 3.8 п. 3 Наказу ДПА України «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» № 290 від 11.06.2003, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 № 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за № 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини). При цьому протягом трьох робочих днів податковий орган складає та надсилає такому платнику податків у порядку, аналогічному Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України від 21.06.2001 № 253 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за № 567/5758, повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів.

У випадку, зазначеному у пункті 3.7 цієї Інструкції, сума, що спрямовується на погашення наявної у платника податків пені, розподіляється структурним підрозділом адміністрування облікових показників та звітності податкового органу в автоматичному режимі за допомогою алгоритму, що визначає питому вагу такої пені у загальній сумі податкового боргу.

Відповідно до пп. 6.1.7 п. 6.1 ст. 6 Інструкції «Про порядок формування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», затвердженої наказом ДПА України № 110 від 17.03.2001 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 за № 268/5459, у разі, коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язан- ня, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно із п.5.1 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету» № 276 від 18.07.2005, затвердженої Міністерством юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.

Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст.16 Закону № 2181-III, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно із п.п. 16.3.3 п.16.3 цієї статті, при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до пп. 16.4.1 п. 16.4 ст.16 Закону № 2181-III, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Отже, сплата здійснювалася відповідно до вимог п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181-III, податковий борг погашається у порядку календарної черговості його виникнення, з врахуванням вимог п.п. 16.1, 16.3 ст.16 Закону № 2181-III щодо сплати податкового боргу з врахуванням пені.

Судом встановлено, що, згідно з актом №1/16-006/32166551 від 11.01.2010, позивачем порушено строки погашення податкового зобов'язання, загальна сума несвоєчасно сплаченого податкового боргу з податку на прибуток за період з 19.11.2008 по 14.12.2009 становить 272681,54 гривень, кількість днів затримки - 298.

Станом на 11.01.2010, по особовому рахунку позивача рахується заборгованість по податку на прибуток підприємств в сумі 491936,75 гривень.

Загальна сума погашеного податкового боргу, станом на 11.01.2010, становить 273681,54 гривень, кількість днів затримки - понад 90, а саме :

26.06.2009 сума погашеного боргу 81066,32 з затримкою 219 днів;

14.08.2009 сума погашеного боргу 6018,70 з затримкою 268 днів;

18.11.2009 сума погашеного боргу 61683,98 з затримкою 364 днів;

14.12.2009 сума погашеного боргу 902,54 з затримкою 298 днів;

14.12.2009 сума погашеного боргу 4251 з затримкою 208 днів:

14.12.2009 сума погашеного боргу 5570 з затримкою 186 днів;

14.12.2009 сума погашеного боргу 113189 з затримкою 185 днів.

У зв'язку з цим застосовано штраф в розмірі 50% (136 340,77 гривень) від загальної суми погашеного боргу - 272681,54 гривень.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що підстава, зазначена у позові - неотримання КП «ПКВ» акту перевірки №1/16-006/32166551 від 11.01.2010 - не підтвердилась у суді під час судового розгляду справи, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено ДПІ правомірно, у звязку з чим у позові необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст.17, 158-162,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

відмовити КП «Підприємство комунальної власності», м. Енергодар, у позові до ДПІ у м. Енергодар Запорізької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000081501/1 (№0000081501/0) від 01.03.2010.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова у повному обсязі складена 18.10.2011.

Суддя О.В. Матяш