06 грудня 2011 року (14 год. 40 хв.) Справа № 2а-0870/8901/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до приватного малого підприємства інвалідів «Карат» про стягнення коштів за податковим боргом,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 2 190 грн. 00 коп. по адміністративним штрафам та іншим санкціям.
В позові вказано, що приватне мале підприємство інвалідів «Карат» має борг перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 490 грн. 00 коп. на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» від 13.12.2010 року № 001722308 за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме - не проведення розрахункових операцій через РРО, невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій та борг перед бюджетом по фінансовим санкціям у вигляді штрафу в сумі 1 700 грн. 00 коп. на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 13.12.2010 року № 001732308 за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме - зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка. Просить стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином.
З урахуванням викладеного та враховуючи клопотання представника позивача, суд відповідно до ст. 128 КАС України розглянув справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що приватне мале підприємство інвалідів «Карат» (ідентифікаційний код 22146849), зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом районної ради народних депутатів 25.02.1992 року, за адресою: 69000, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 81-Б, кв. 36.
Податковий орган у позовній заяві зазначив, що відповідач має борг перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 490 грн. 00 коп. за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та борг перед бюджетом по фінансовим санкціям у вигляді штрафу в сумі 1 700 грн. 00 коп. за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
03 грудня 2010 року працівниками державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на підставі направлення № 1119 та 1120 від 03.12.2010 року проведено перевірку кіоску, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. 12 Квітня, 2-А, та належить приватному малому підприємству інвалідів «Карат».
В ході перевірки встановлено порушення п. 1,2,9,12 ст. 3, ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме - не проведення розрахункових операцій через РРО, невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме - зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка.
За результатами перевірки складено акт № 0595/08/29/23-22146849 від 03.12.2010 року.
На підставі акту № 0595/08/29/23-22146849 від 03.12.2010 року першим заступником начальника державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 13.12.2010 року були прийняті рішення № 001722308/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій (форми "С") в розмірі 490 грн. 00 коп. на підставі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та рішення № 001732308/0 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1 700 грн. 00 коп. за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Зазначені рішення було отримано відповідачем 13.12.2010 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінцях вказаних рішень.
Рішення № 001722308/0 та № 001732308 від 13.12.2010 року відповідачем не оскаржувались та не сплачені в повному обсязі.
Відповідачем сума визначеного податковим органом боргу по штрафним (фінансовим) санкціям не погашена.
Конституцією України у статті 67 встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 1,2,9,12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів юридичною особою ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Згідно ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Пунктом 1 та 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції:
у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
В матеріалах справи міститься розрахунок фінансової санкції, відповідно до якого за не проведення розрахункових операцій через РРО до відповідача застосовано штраф у п'ятикратному розмірі суми - 30,00х5=150 грн. 00 коп.; за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій - штраф 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 340 грн. 00 коп., разом - 490 грн. 00 коп. (Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 001722308/0 від 13.12.2010 року).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Стаття 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає вимоги до маркування тютюнових виробів.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
В матеріалах справи міститься розрахунок фінансової санкції, відповідно до якого за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка до відповідача застосовано штраф - 1 700 грн. 00 коп. (Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 001732308/0 від 13.12.2010 року).
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». А саме, в п.10 зазначеного Порядку вказано, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 16.1 п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.175. ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не сплачено в повному обсязі суму заборгованості в розмірі 2 190 грн. 00 коп., нарахованих рішеннями № 001722308/0 та № 001732308 від 13.12.2010 року. Тому, позовні вимоги державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 -162, 183-2 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного малого підприємства інвалідів «Карат» (69000, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 81-Б, кв. 36, ідентифікаційний код 22146849) суму фінансових санкцій у розмірі 2 190 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дев'яносто гривень нуль копійок) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району (код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015), зокрема, суму боргу в розмірі 1 700 грн. 00 коп. стягнути на р/р № 31413542700007, код платежу 21081100; суму боргу в розмірі 490 грн. 00 коп. стягнути на р/р № 31414541700007, код платежу 21080900
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Щербак