Постанова від 21.11.2011 по справі 2а-0870/8916/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2011 року 13 год. 57 хв. Справа № 2а-0870/8916/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лазаренка М.С.,

секретаря Дужак М.В.,

за участю представників:

від позивача Кріжановська М.П., Бічук А.А.,

від відповідача Лузан М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Гідросила МЗТГ»

до: Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішень №0000252305 від 31.05.2011 року

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Гідросила МЗТГ» (далі - ПАТ «Гідросила МЗТГ», позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі - Мелітопольська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.05.2011 року №0000252305.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судовому засідання проти заявленого позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх наявними доказами, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи у період з 10.05.2011р. по 20.05.2011р. на підставі направлення від 10.05.2011р. №617, згідно п.75.1 ст.75, пп.78.1.8 п.78.1, п.78.4 ст.78 та п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України та відповідно до наказу від 10.05.2011р. №1485 Мелітопольською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ «Гідросила МЗТГ» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у сумі 158527 грн. за лютий 2011 року, за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.01.2011р. по 31.01.2011р., відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами зазначеної перевірки складено Довідку від 20.05.2011р. №769/23/00235814.

З висновків у зазначеній довідці вбачається, що

- перевіркою підтверджено відображене ПАТ «Гідросила МЗТГ» у декларації за лютий 2011 року від'ємне значення у сумі 158527 грн.

- за результатами перевірки ПАТ «Гідросила МЗТГ» не можливо підтвердити заявлену суму від'ємного відшкодування за лютий 2011р. у сумі 158527 грн., що пов'язано з неотриманням матеріалів зустрічних звірок від контрагентів, зареєстрованих у ДПІ інших регіонах України.

31.05.2011р. на підставі службового посвідчення №005003 серії УЗП старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних осіб, інспектором податкової служби ІІ рангу Островською І.М., пункту 75.1 ст.75, пп.78.1.8 п.78.1, п.79.1-79.2 ст.79 Податкового кодексу України, відповідно до наказу Мелітопольської ОДПІ від 31.05.2011р. №1665 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Гідросила МЗТГ» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 158527 грн. за лютий 2001р., за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період з 01.01.2011р. по 31.01.2011р., відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами перевірки складено Акт №807/23/00235814 від 31.05.2011р.

З зазначеного акту судом вбачається, що копію наказу органу ДПС надіслано платнику податків рекомендовим листом із повідомленням про вручення 31.05.2011р.

Перевіркою від 31.05.2011р. встановлено порушення п.200.1 ст.200, абз. «а» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України ПАТ «Гідросила МЗТГ», зокрема

- завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за лютий 2011р. на суму 158527 грн.

- занижено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.26 податкової декларації з ПДВ) на 158527 грн..

При цьому суд звертає увагу на те, що позивачем надано копію зазначеного акту, яка не містить підпису посадової особи податкового органу, тоді як копія, що надана податковим органом має такий підпис.

31.05.2011р. згідно п.20.1 ст. 20, п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 та п.58.1 ст.58, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України та на підставі акта №807/23/00235814 від 31.05.2011 року Мелітопольською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000252305, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування, заявленого на розрахунковий рахунок з податку на додану вартість у розмірі 158527 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням ПАТ «Гідросила МЗТГ» звернулася 09.06.20011р. зі скаргою за вих.. №1145 до Державної податкової адміністрації у Запорізькій області.

25.06.2011р. позивач отримав від ДПА в Запорізькій області рішення №6700/7/75-020 від 24.06.2011 року про продовження строку розгляду скарги у зв'язку з тим, що факти, викладені в скарзі, потребують додаткового вивчення.

11.08.2011р. позивач отримав від ДПА в Запорізькій області рішення №8180/7/25-020 від 09.08.2011р. про результати розгляду скарги.

Як вбачається з вказаного рішення, під час розгляду матеріалів справи з'ясовано, що обставини викладені в скарзі, потребують проведення позапланової перевірки. Листом ДПА у Запорізькій області від 06 липня 2011р. №3004/10/25-020 (№6982/7/25-020) було доручено керівництву Мелітопольської ОДПІ організувати проведення позапланової перевірки ПАТ «Гідросила МЗТГ», в ході якої обґрунтувати та дослідити встановлене актом перевірки від 31 травня 2011 року №807/23/00235814 порушення вимог пункту 200.1 ст.200 Податкового кодексу України за перевіряє мий період та перевірити обставини, що не були досліджені під час перевірки та на які платник посилається у своїй скарзі.

На виконання вказаного доручення фахівцями Мелітопольскої ОДПВІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ «Гідросила МЗТГ» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалося в період 01.01.2011р. по 31.01.2011р. (акт від 05.08.2011р №2075/23/19273338), якою встановлено що ПАТ «Гідросила МЗТГ» в порушення вимог п. 198.3 ст.198, п.200.1, 200.4, 201.10 ст.200 Податкового кодексу України завищено податковий кредит січня 2011р. на 158527 грн., що призвело до завищення бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2011р. на 158 527 грн.

Згідно з поданою ПАТ «Гідросила МЗТГ» до Мелітопольскої ОДПІ податковою декларацією з ПДВ за лютий 2011р. (вх.. від 21.03.2011р. №9001433891) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх.. від 20.05.2011р. №9003686485) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодування на розрахунковий рахунок складає 158527 грн. Зазначена сума складається (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) із сум ПДВ, які виникли в січні 2011 року. За наслідками проведеної позапланової виїзної перевірки (акт від 05 серпня 2011р. №2075/23/19273338) сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2011 року становить 0 грн.

Враховуючи вищевикладене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.

Щодо порядку проведення перевірки 31.05.2011 року суд зазначає наступне.

Статтею 200 Податкового кодексу України встановлено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків

Відповідно до п. 200.1 вказаної статті сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно вимог п. 200.5 ст.200 Податкового кодексу України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

- були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

У відповідності до п. 200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З метою удосконалення механізму адміністрування відшкодування податку на додану вартість та налагодження ефективного контролю за станом та порядком організації перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відповідно до статті 200 Податкового кодексу України, наказом ДПА України від 24.05.2011 року №306 затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) (далі - Методичні рекомендації №306).

Пунктом 4 Методичних рекомендацій №306 визначено порядок організації та проведення документальної позапланової виїзної перевірки достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (документальної позапланової виїзної (невиїзної) перевірки достовірності нарахування від'ємного значення податку на додану вартість).

У відповідності до пп.4.1 п.4 Методичних реком6ендацій №306 встановлено, що відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право проводити:

- документальні позапланові виїзні перевірки законності декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування (податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. Перевірка проводиться у порядку визначення достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ;

- документальну позапланову виїзну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ, яка відповідно до пункту 200.11 статті 200 Податкового кодексу, постанови N 1238 (за наявності достатніх підстав) проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Документальна позапланова перевірка проводиться у порядку та терміни, визначені главою 8 Податкового кодексу.

Відповідно до п.78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно п.4.2 Методичних рекомендацій №306 у ході документальної позапланової виїзної перевірки достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ досліджуються результати перевірки з документуванням по контрагентах, відібраних для відпрацювання, з зокрема з таких напрямів:

аналіз податкових накладних та відповідних платіжних документів (платіжних доручень, чеків, транспортних квитків, готельних рахунків, рахунків на послуги зв'язку тощо), документів бухгалтерського та податкового обліку;

при придбанні товарно-матеріальних цінностей - договір на придбання (зокрема в частині передбачуваного строку поставки), інформація щодо наявності складських приміщень (власних або орендованих) та відповідних угод на визначений термін зберігання), обстеження їх на відповідність технічним умовам, необхідним для зберігання певних видів товарів, а також дані інвентаризації залишків товарів (сировини, готової продукції) на складах, звірки їх із картками складського обліку у підприємства, що перевіряється. У подальшому з урахуванням строків поставки продукції, передбачених договором на придбання, звіряти фактичне отримання товарів. У разі наявності залишків на складі - вказати їх кількість та вартість на останню дату звітного періоду;

при придбанні послуг - угоди про постачання послуг, акти виконаних робіт, за якими з'ясувати місце постачання таких послуг з урахуванням вимог пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V Податкового кодексу та наявність підстав для нарахування сум ПДВ;

встановлення перевізників товару на всіх етапах його руху від постачальника (яким створено початкову вартість товару (виготовлено або імпортовано) до покупця, яким задекларовано суму бюджетного відшкодування ПДВ, визначення наявності у них відповідних транспортних засобів (за даними МРЕО), працівників відповідної кількості та кваліфікації. Перевірка документів, що відображають витрати на перевезення (у разі наявності);

перевірка наявності платіжних доручень (банківських виписок, піших документів) на суму податку, фактично сплачену отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - суму податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів (послуг);

опрацювання податкової інформації, отриманої шляхом здійснення зустрічних звірок (позапланових перевірок) з метою співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання для документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків;

у разі виявлення в ході проведення перевірки фактів декларування платником сум податкового кредиту по операціях, що не обумовлені економічними причинами (цілями ділового характеру), встановлюються під час дослідження документального, грошового, товарного потоків та документуються ознаки, які в сукупності можуть свідчити про нікчемність такого правочину, з урахуванням вимог Методичних рекомендацій (орієнтовного алгоритму дій) органів державної податкової служби по руйнуванню схем ухилення від оподаткування та формуванню доказової бази у справах про стягнення коштів, отриманих за нікчемними угодами, доведених листом ДПА України від 03.02.2009 р. N 2012/7/10-1017, та іншими інструктивними документами.

У відповідності до п.4.3 Методичних рекомендацій №306 у ході документальної позапланової виїзної перевірки органи державної податкової служби здійснюють зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків (позапланові перевірки) у порядку, визначеному Податковим кодексом, постановами N 1232 та N 1245:

Згідно п.4.4 Методичних рекомендацій №306 результати документальної позапланової виїзної перевірки оформлюються:

довідкою: у разі відсутності на дату складання такої довідки документально підтверджених фактів порушень чинного законодавства;

актом у разі: встановлення факту заниження податкових зобов'язань та/або завищення податкового кредиту та відповідно зменшення суми заявленого бюджетного відшкодування ПДВ (частково або на повну суму); встановлення факту завищення заявленого бюджетного відшкодування сум ПДВ через недотримання вимог пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу в частині наявності фактичної оплати та відповідно відмови у наданні такого бюджетного відшкодування (частково або на повну суму).

Відповідно до п.4.8 Методичних рекомендацій №306 на суму бюджетного відшкодування ПДВ, щодо нарахування якої на дату формування довідки не виявлено фактів порушень законодавства, підрозділом, відповідальним за проведення позапланової виїзної документальної перевірки, у двох примірниках складається довідка "А2" про підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій).

У разі направлення запитів щодо проведення зустрічних звірок для отримання податкової інформації, необхідної відповідно до ст. 83 Податкового кодексу для висновків про правомірність нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ під час проведення перевірки, на таку суму у двох примірниках складається довідка "А3" про перебування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у стані зустрічних звірок (перевірок) за зразком, наведеним у додатку 3 до цих Методичних рекомендацій.

Перший примірник довідки "А3" про перебування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у стані зустрічних звірок (перевірок) впродовж двох днів з урахуванням дня її складання передається до підрозділів обліку та звітності для відображення у картках особових рахунків платників ПДВ, другий знаходиться у матеріалах перевірки;

У разі підтвердження достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ по мірі отримання результатів зустрічних звірок, перевірок (до довідки "А3" та акта/довідки про результати документальної позапланової виїзної перевірки у разі наявності), такі довідки можуть складатися окремо на кожну підтверджену частину суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Довідки "А2" (додаток 2 до цих Методичних рекомендацій) до довідок "А3" (додаток 3 до цих Методичних рекомендацій) складаються до повного підтвердження сум ПДВ, що перебували у стані зустрічних звірок (перевірок).

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що чинним податковим законодавством чітко встановлено, підстави та порядок проведення документальних виїзних (невиїзних) перевірок законності декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на додану вартість та перевірок достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок.

Як встановлено судом, податковим органом було проведено позапланову виїзну перевірку ПАТ «Гідросила МЗТГ» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося в період 01.01.2011р. по 31.01.2011р., за результатами якої складно Довідку від 20.05.2011р. №769/23/00235814, відповідно до якої відповідно до якої підтверджено відображене у декларації за лютий 2011 року бюджетне відшкодування у сумі 158527 грн. та значено про відсутність отримання матеріалів зустрічних звірок контрагентів, зареєстрованих у ДПІ інших регіонів.

При цьому, всупереч встановленого порядку, 31.05.2011 року податковим органом проведено документальну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувався в період з 01.01.2011р. по 31.01.2011р., за результатами якої складено Акт від 31.05.2011р. №807/23/00235814.

При цьому суд звертає увагу на наступне.

Як вбачається з самого акту перевірки копію наказу органу ДПС надіслано платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення 31.05.2011р.

Проте, відповідно до Опису вкладення у ц/лист з описом вкладення, 31.05.2011р. на адресу позивача податковим органом надіслано одночасно копію наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки №1665 від 31.05.2011р., акт невиїзної позапланової документальної перевірки №807/23/00235814 від 31.05.2011р. та податкове повідомлення-рішення форми В1 №0000252305 від 31.05.2011р.

Відповідно до пп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п.79.1. ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документів та даних, наданих платником податків у визначених ПК України випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Згідно з п.79.2. ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З огляду на зазначені вище норми вбачається, що порядок проведення документальної невиїзної перевірки також регламентується вимогами статей 77 та 78 ПК України щодо проведення документальної планової та позапланової перевірок.

Згідно п.77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Таким чином, підсумовуючи викладене вище, суд робить висновок, що обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків, зокрема є:

1. наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України;

2. надіслання платнику податків за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Відповідно до п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Всупереч встановленому податковим законодавством порядку, податковим органом порушено порядок направлення наказу на проведення перевірки.

Відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та Закону України "Про державну податкову службу в Україні" для застосування посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби при організації документальних перевірок платників податків з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби (далі - органи ДПС), а також фактичних перевірок щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) наказом ДПА України від 14.04.2011 року №213 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації №213).

Згідно п.1.1 Методичних рекомендацій №213 встановлено, що відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом:

За результатами документальної планової, документальної позапланової та фактичної перевірки складається акт (довідка) перевірки, який підписується, реєструється та вручається (надсилається) платнику податків (посадовим особам (уповноваженим представникам) платника податків) з дотриманням вимог щодо порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок, встановлених статтею 86 розділу II Кодексу та відповідними нормативно-правовими актами ДПС України відповідно для платників податків юридичних та фізичних осіб.

При цьому акт (довідка) документальної планової або позапланової чи фактичної перевірки складається на бланку органу ДПС, який прийняв рішення (наказ) про проведення перевірки та виписав направлення на таку перевірку.

Зазначена норма встановлена і п. 86.1 Податкового кодексу України, відповідно до якої результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акту перевірки, орган державної податкової служби зобов'язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.

Участь керівника відповідного органу державної податкової служби (або уповноваженого ним представника) у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов'язковою. Такі заперечення є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.

Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається керівником органу державної податкової служби (або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності). Платник податків або його законний представник може бути присутнім під час прийняття такого рішення.

Згідно п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Як вбачається з копії акту перевірки від 31.05.2011 року, що наданий позивачем у судовому засіданні, зазначений акт не містить жодного підпису представників податкового органу та платника податків.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, позапланова документальна невиїзна перевірка 31.05.2011 року була проведена з порушенням всіх норм податкового законодавства, зокрема порядку направлення наказу на проведення перевірки, проведено перевірку з питань, що були предметом попередньої перевірки, за результатами якої складено довідку, надано копію акту перевірки без підписів посадових осіб податкового органу, що проводили перевірку. При цьому податковим органом одночасно направлено наказ, акт перевірки та податкове повідомлення-рішення одночасно, що позбавило позивача можливості надати заперечення на акт перевірки та взяти участь у розгляді даних заперечень. Крім того, відповідачем порушено строк прийняття податкового повідомлення-рішення, що встановлений ст. 86 Податкового кодексу України.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

У судовому засіданні представником відповідача зазначено, що під час проведення перевірки 31.05.2011 року податковим органом було встановлено відсутність документів, що підтверджують фактичну сплату податку на додану вартість та документи, що підтверджують транспортування товару.

Представником позивача у судовому засіданні надано платіжні доручення, а саме: №260 від 24.01.2011 року, відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 38333 грн. 33 коп.; № 252 від 21.01.2011р. , відповідно до якого сплачено 14500 грн., № 224 від 20.01.2011р., відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 15901 грн. 50 коп.; №162 від 17.01.2011р., відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 27930 грн. 42 коп.; №149 від 14.01.2011р., відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 14060 грн.; №97 від 11.01.2011р.. відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 21800 грн. № №65 від 10.01.2011р.. відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 20932 грн. 17 коп.; №4 від 05.01.2011р.. відповідно до якого сплачено ПДВ у розмірі 8333 грн. 43 коп., які також були предметом дослідження під час проведено перевірки та складеної за її результатами довідки від 20.05.2011р. №769/23/00235814.

Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, які затверджені наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997, зареєстровані в Міністерстві юстиції Україні 20.02.1998 за № 128/2568, встановлено, що комплектом юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, є транспортна документація, а єдиним для всіх учасників транспортного процесу юридичним документом, призначеним для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку шляхом їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, є товарно-транспортна накладна, яка відноситься до первинних документів, на основі яких ведеться бухгалтерський облік.

Відповідно до розділу 11 «Правила оформлення документів на перевезення» зазначених правил встановлено, що товарно-транспортна виписується у кількості не менше чотирьох екземплярів, другий екземпляр якої в обов'язковому порядку передається вантажоодержувачу.

Типові форми єдиної первинної транспортної документації, зокрема товарно-транспортної накладної, затверджені спільним наказом Мінтранспорту України, Міністату України від 29.12.1995 № 488/346 «Про затвердження форми первинного обліку роботи вантажного автомобіля».

Нормами Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року N 363 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за N 128/2568, товарно-транспортна накладна визначена як єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Також згідно з пунктом 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та подорожні листи вантажного автомобіля.

Згідно з п. 2.7 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 24.05.1995р. №88: «Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Мінстатом України, також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами та відомствами України».

Факт отримання товару підлягає встановленню в судовому процесі, як юридичний факт, з яким закон пов'язує виникнення права платника податку на включення вартості придбаного товару до складу валових витрат.

В підтвердження зазначеного, позивачем надано подорожні листи та товарно-транспортні накладні за січень 2011 року, що були наявні та також досліджені під час проведення в період з 10.05.2011 р. по 20.05.2011р.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2,4 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податковим органом під час проведення перевірки допущено порушення вимог статей 77, 78 та 79 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 31.05.2011 року №0000252305 винесено на підставі акту перевірки, під час складання якого посадовими особами податкового органу було допущено порушення податкового законодавства, відтак оскаржуване рішення є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, п. 1 ст. 17, ст. ст. 158, 162, 163, 167, 256, 257 КАС України, суд. -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000252305 від 31.05.2011 прийняте Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Гідросила МЗТГ» (код ЄДРПОУ 00235814) судовий збір в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.

Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 01 грудня 2011 року.

Суддя М.С. Лазаренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 28 листопада 2011 року