23 листопада 2011 року (о 14 год. 30 хв.) Справа № 2а-0870/9165/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії
головуючого судді Батрак І.В.
суддів Конишевої О.В.
Малиш Н.І.
за участю секретаря Тєтєрєвої К.О.
за участю позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідачів Архіпова І.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Служби безпеки України
до Управління Служби безпеки України в Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дій
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з адміністративним позовом до Служби безпеки України (далі - СБУ, Відповідач-1), Управління Служби безпеки України в Запорізькій області (далі - Управління СБУ в Запорізькій області, Відповідач-2) в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати наказ Голови Служби безпеки України від 30.08.2011 №860-ОС в частині його звільнення з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 та підпунктом «е» пункту 63 (за службовою невідповідністю) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України в запас Збройних Сил України;
- визнати незаконним та скасувати наказ начальника Управління Служби безпеки України в Запорізькій області від 09.09.2011 №262-ОС про виключення його зі списків особового складу УСБУ в Запорізькій області;
- поновити його на попередній посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ Управління СБУ в Запорізькій області;
- стягнути з Управління СБУ в Запорізькій області на його користь грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, з 30.08.2011 до часу поновлення на займаній посаді.
Заявлені позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що з 1996 року він працює у Службі Безпеки України та має військове звання підполковника. Остання займана посада - старший оперуповноважений з особливо важливих справ Управління СБУ в Запорізькій області.
З початку 2011 року в зв'язку з погіршенням стану самопочуття та часті хвороби позивач більше часу перебував на лікарняному, та відповідно довідки МСЄК серії НОМЕР_1 від 08.08.2011 йому було встановлено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 25%.
17.08.2011 позивачем було надіслано рапорти на адресу відповідачів із проханням вирішити питання про його звільнення з військової служби в СБУ за станом здоров'я, проте вказаний рапорт був залишений без задоволення.
30.09.2011 поштовою кореспонденцією позивачем було отримано повідомлення від Відповідача-2 від 13.09.2011 №1/1043 про його звільнення з військової служби в органах СБУ на підставі наказу Голови Служби Безпеки України від 30.08.2011 №860-ОС за підпунктом «б» пункту 61 та підпунктом «е» пункту 63 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби Безпеки України в запас Збройних Сил України та виключення позивача зі списків особового складу УСБУ в Запорізькій області на підставі наказу начальника зазначеного підрозділу від 09.09.2011№262-ОС.
Проте, позивач вважає дії відповідачів такими, що не відповідають вимогам Закону, та окрім цього накази про його звільнення та виключення зі списків особового складу Управління були винесені після виникнення підстави для його звільнення в зв'язку зі станом здоров'я та подання відповідного рапорту. Так, після захворювання позивач не мав можливості повною мірою виконувати покладені на нього обов'язки, в зв'язку з чим звернувся до керівництва з рапортом про звільнення за станом здоров'я. Однак під час хвороби позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, що й послужило причиною його звільнення. Таким чином, позивач вважає, що з урахуванням його хвороби та тимчасової непрацездатності, починаючі з січня 2011 року дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення застосовано з порушенням строку накладення такого стягнення, і він повинен був звільнений на підставі рапорту за станом здоров'я.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали , просили суд задовольнити його з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача 1, 2 в судовому засіданні проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до п.87 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551, дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення.
Рапорт (реєстр №13/2850-дск) начальника Управління Служби Безпеки України в Запорізькій області на ім'я Голови СБУ України щодо видання наказу про накладання на позивача дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю прийняв співробітник Державної фельд'єгерської служби України о 11 год. 45 хв. 18.07.2011, що підтверджується реєстром на кореспонденцію, направлену через Державну фельд'єгерську службу від 18.07.2011 №135.
Наказом СБУ від 28.07.2011 №692-ОС на позивача накладене дисциплінарне стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, тобто у межах 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення.
12.08.2011 у службовому кабінеті начальника Управління СБУ в Запорізькій області позивачу в присутності начальника Управління, начальника режимно-секретного відділу Управління, заступника начальника відділу кадрового забезпечення Управління оголошено наказ Служби Безпеки України від 28.07.2011 №692-ОС «Про накладання дисциплінарного стягнення на підполковника ОСОБА_2» за яким прийнято рішення щодо звільнення його з військової служби за службовою невідповідністю, про що складено Акт від 12.08.2011 реєстр № 1/927 нт., та від підписання будь-яких документів в категоричній формі ОСОБА_2 відмовився.
Рапорт на ім'я Голови СБУ щодо звільнення зі станом здоров'я позивач склав 16.08.2011, тобто після накладення стягнення (28.07.2011) та оголошення наказу про стягнення (12.08.2011).
Крім того, у червні 2011 військово-медичною службою СБУ в Запорізькій області було заплановано та узгоджено з начальником військово-медичного Управління СБУ направлення для проходження госпітальної військово-лікарської комісії та центральної військово-лікарської комісії позивача, але позивач від направлення відмовився, в госпіталь ВМУ СБУ не з'явився.
На підставі ст.160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_2 проходив військову службу підполковника в Управління СБУ в Запорізькій області на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 2 сектору 2 відділу головного відділу контр розвідувального захисту економіки.
Вислуга років на 09 вересня 2011 року складає 14 років 10 місяців 15 днів.
З 10 лютого 2011 року по теперішній час позивач через погіршення стану самопочуття знаходиться на лікуванні та обстеженні в медичних закладах м. Запоріжжя.
28.07.2011 Наказом Голови Служби Безпеки України №692-ОС на позивача накладено дисциплінарне стягнення, - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю відповідно до пункту «є» статті 68 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за неналежне виконання вимог статей 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, систематичне порушення військової дисципліни, а також наявності попередній дисциплінарних стягнень (4 серпня 2010 року - попередження про неповну службову відповідність, 4 листопада 2010 року - сувора догана, 19 січня 2011 року - догана), які не відіграли своєї виховної ролі.
17.08.2011 позивачем було надіслано рапорти на адресу відповідачів із проханням вирішити питання про його звільнення з військової служби в СБУ за станом здоров'я.
30.08.2011 Наказом Голови Служби Безпеки України №860-ОС, позивача звільнено з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 та підпунктом «е» пункту 63 (за службовою невідповідністю) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби Безпеки України в запас Збройних Сил України.
09.09.2011 Наказом начальника Управління СБ України в Запорізькій області №262-ОС позивача виключено зі списків особового складу УСБУ в Запорізькій області, та задовольнити прохання позивача про звільнення з військової служби в системі СБ України за станом здоров'я не видається можливим.
Вважаючи, що накази про звільнення позивача та виключення його зі списків особового складу Управління були винесені в порушення вимог закону ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Статтею 20 Закону України «Про Службу безпеки України» від 25.03.1992 №2229-XII встановлено, що Умови і порядок виконання своїх обов'язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби провадиться відповідно до розділу VII Положення, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом «є» ст. 68 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України передбачено, що «звільнення з військової служби за службовою невідповідністю» є одним із видів дисциплінарного стягнення, яке може бути накладено на офіцерів.
Судом встановлено, що підставою для накладення дисциплінарного стягнення, - звільнення позивача з військової служби за службовою невідповідністю відповідно до п «є» ст.68 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України стало неналежне виконання позивачем вимог статей 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, систематичне порушення військової дисципліни, а також наявності попередній дисциплінарних стягнень (4 серпня 2010 року - попередження про неповну службову відповідність, 4 листопада 2010 року - сувора догана, 19 січня 2011 року - догана), які не відіграли своєї виховної ролі.
Так, 04 серпня 2010 року, за грубі порушення вимог п.6.6. Інструкції про порядок проведення службового розслідування СБУ, затвердженого наказом СБ України від 16.07.2008 №547, вимог частин 2, 8 статті 11, частини 1 статті 49, статті 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та фактичну дискредитацію звання офіцера Служби безпеки України при поведінці в позаслужбовий час (висновок службового розслідування, реєстраційний від 29 липня 2010 року №13/3341-дск) наказом начальника Управління Служби безпеки України в Запорізькій області №366/ДСК, відповідно до ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на позивача накладене дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність.
04 листопада 2010 року, за самовільний виїзд за межі Запорізького гарнізону, начальником головного відділу контррозвідувального захисту економіки УСБУ позивачу оголошено сувору догану.
07 грудня 2010 року позивача було заслухано на атестаційній комісії Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, якою прийнято рішення звільнити його з військової служби в Службі безпеки України за службовою невідповідністю (протокол №5 від 07.12.2010).
14 грудня 2010 року на підставі пункту 5.16 наказу СБУ від 14 жовтня 2008 року № 772 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України», затверджена атестація була оголошена позивачу начальником головного відділу контррозвідувального захисту економіки УСБУ в Запорізькій області полковником Оніщенком О.В. в присутності заступника начальника головного відділу контррозвідувального захисту економіки Управління СБУ в Запорізькій області полковника Кірова Д.І. та заступника начальника відділу начальника 1 сектору 2 відділу контррозвідувального захисту економіки УСБУ в Запорізькій області підполковника ОСОБА_2
Під час оголошення атестації з позивачем проводилась індивідуальна бесіда і було запропоновано розписатися в тексті атестації і зазначити дату ознайомлення. Від підпису про ознайомлення позивач без поважних причин та пояснень, відмовився. Проте, в місячний строк з дня оголошення атестації, відповідно до п.52 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, позивач скаргу щодо порушення порядку атестування та необ'єктивність атестації не подавав.
19 січня 2011 року наказом начальника УСБУ в Запорізькій області №27/ДСК, за недотримання законодавства України та нормативно-правових актів СБУ під час розгляду заяв і звернень фізичних та юридичних осіб, позивачу оголошено догану.
Статтею 87 Закону України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Закон № 551-XIV) визначено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення.
11.07.2011 Начальник Управління СБ України в Запорізькій області генерал-майор Туріца В.В. склав рапорт на ім'я Голови Служби Безпеки України Хорошковському В.І. про правопорушення вчинені позивачем та прохання розглянути питання щодо видання наказу про накладення на нього дисциплінарного стягнення-звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
28.07.2011 Наказом Голови Служби Безпеки України №692-ОС на позивача накладено дисциплінарне стягнення, - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю відповідно до пункту «є» статті 68 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за неналежне виконання вимог статей 11,12,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статі 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, систематичне порушення військової дисципліни, а також наявності попередній дисциплінарних стягнень, які не відіграли своєї виховної ролі.
Відповідно ст. 97 Закону № 551-XIV про накладення дисциплінарного стягнення офіцерам оголошується, в письмовому розпорядженні чи на нараді.
Згідно із п. 7.9. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ від 14.10.2008 №772 та зареєстрованої в Мін'юсті України 31.12.2008 за №1323/16014Н, наказ про накладення на військовослужбовців дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, виданий посадовими особами у межах дисциплінарних повноважень, є підставою для оформлення документів, необхідних для видання наказу по особовому складу про таке звільнення.
З метою своєчасного виконання вимог статті 96 Закону № 551-XIV, щодо негайного виконання дисциплінарного стягнення, яке накладено на військовослужбовців у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у день надходження письмового повідомлення про накладення такого дисциплінарного стягнення начальником органу, підрозділу, закладу, установи оголошується військовослужбовцю про накладення стягнення та проводиться з ним бесіда. Під час бесіди надаються необхідні роз'яснення і поради, доводиться вислуга років, розрахована підрозділом кадрового забезпечення, визначається військовий комісаріат за вибраним місцем мешкання для направлення на військовий облік.
В матеріалах справи міститься копія листа бесіди від 12.08.2010, з якого вбачається, що позивач від підпису про ознайомлення з текстом наказу про накладення дисциплінарного стягнення і подання до звільнення з військової служби без поважних причин та пояснень відмовився.
Також згідно Акту від 12.08.2011 в службовому кабінеті начальника Управління СБ України в Запорізькій області в присутності начальника Управління, начальника режимно-секретного відділу Управління, заступника начальника відділу кадрового забезпечення Управління позивачу оголошено наказ Служби Безпеки України від 28.07.2011 №692-ОС «Про накладання дисциплінарного стягнення на підполковника ОСОБА_2.» за яким прийнято рішення щодо звільнення його з військової служби за службовою невідповідністю. Після оголошення наказу підполковник ОСОБА_2 в категоричній формі від підпису буд-яких документів відмовився.
Посилання позивача про відсутність 12.08.2011 його в службовому кабінеті при оголошенні Наказу від 28.07.2011 №692-ОС «Про накладення дисциплінарного стягнення» спростовується наданими в судовому засіданні відповідачем випискою із системи контролю доступу до Управління ОСОБА_2 за період з 13.01.2011 по 12.08.2011, відповідно до якої позивачу 12.08.2011 об 09:22:40, «мовою оригіналу» (вход разрешен по базе. Карточка ОF 2151573 ОСОБА_2), та довідкою від 11.11.2011 №59/11-1369н/п, що 12 серпня 2011 підполковник ОСОБА_2 здійснив вхід об 09 год.22хв. та вихід о 10 год. 48 хв.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивач був ознайомлений з Наказом від 28.07.2011 №692-ОС «Про накладення дисциплінарного стягнення».
Згідно статті 96 Закону № 551-XIV дисциплінарне стягнення виконується, як правило, негайно, а у виняткових випадках - не пізніше ніж за три місяці від дня його накладення. Після закінчення зазначеного строку стягнення не виконується, а лише заноситься до службової картки військовослужбовця.
17.08.2011 позивачем було надіслано рапорти на адресу відповідачів із проханням вирішити питання про його звільнення з військової служби в СБУ за станом здоров'я.
30.08.2011 Наказом Голови Служби Безпеки України №860-ОС, позивача звільнено з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 та підпунктом «е» пункту 63 (за службовою невідповідністю) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби Безпеки України в запас Збройних Сил України.
Відповідно до ч.2 ст.68 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007, днем звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби в запас або у відставку вважається день, з якого їх наказом виключено зі списків особового складу Служби безпеки України.
09.09.2011 Наказом начальника Управління СБ України в Запорізькій області №262-ОС, позивача виключено зі списків особового складу УСБУ в Запорізькій області
Листом від 13.09.2011 за №1/1043 позивача повідомлено, що його рапорт від 16.08.2011 розглянуто, винесені накази про накладення на нього дисциплінарного стягнення, та звільнення з військової служби, та виключення зі списків особового складу УСБУ в Запорізькій області, та також повідомлено, що задовольнити прохання про звільнення з військової служби в системі СБ України за станом здоров'я не видається можливим.
На підставі ст. 88 Закону № 551-XIV військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.
Суд не приймає до уваги посилання позивача щодо неправомірності дій Відповідача-1 при винесенні наказу про накладення дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби, оскільки позивач був ознайомлений з наказом, мав можливість його оскаржити та можливість реалізувати своє право на захист.
Суд, критично ставиться до твердження позивача про притягнення його до дисциплінарної відповідальності під час хвороби, що й послугувало причиною його звільнення, оскільки адміністративний позов не містить вимог щодо скасування наказу №692-ОС про накладення дисциплінарного стягнення.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, довели суду правомірність та обґрунтованість прийнятих наказів від 30.08.2011 №860-ОС, від 09.09.2011 №-262-ОС.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 160-165, 254 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні-з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя (підпис) І.В.Батрак
Суддя (підпис) О.В.Конишева
Суддя (підпис) Н.І.Малиш
Постанова не набрала чинності.
Суддя І.В.Батрак