Постанова від 15.02.2012 по справі 2а/0470/15399/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/15399/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗахарчук Н. В.

при секретаріЧмух Н.В.

за участю:

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області до Софіївська районна державна адміністрація Дніпропетровської області про зобов'язання виконати вимогу Південного об'єднаного КРВ на суму 622138, 15грн.

ВСТАНОВИВ:

18 листопада 2011 року Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області (до визначення правонаступника - Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області) (далі-Позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про зобов'язання Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі - Софіївська райдержадміністрація або Відповідач) виконати вимогу Південного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 21.04.2011 року №25/418 в частині усунення порушень, виявлених ревізією, на суму 622138,15 грн.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представником позивача подано клопотання про заміну позивача Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області на його правонаступника Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заперечень проти позову від відповідача не надходило.

Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Південним об'єднаним контрольно-ревізійним відділом була проведена ревізія законності використання земель та своєчасності розрахунків за її оплату Софіївською районною державною адміністрацією за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт № 960-19/005 від 01.09.2010 року.

Відповідно до акту № 960-19/005 від 01.09.2010 року, було проведено ревізію правильності розрахунків розміру орендної плати з урахуванням площі, орендних ставок, застосування коефіцієнта функціонального використання та нарахування індексу інфляції.

На підставі Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від №830/02 13.09.2002 року та №725/2008 від 19.08.2008 року, орендна плата земельних ділянок (не витребуваних паїв) повинна складати не менше 1,5% та 3% відповідно вартості земельної ділянки.

За наслідками ревізії встановлено порушення ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю» №2535-XII від 03.07.1992 року, ст. 1 Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) №830/02 13.09.2002 року та №725/2008 від 19.08.2008 року

Ревізією укладених договорів встановлено, що Відповідачем договори оренди земельних ділянок на предмет підвищення орендних ставок не переглядалися.

Орендна плата за використання земельних часток (не витребуваних паїв) визначалася на підставі розпорядження №214-р від 07.06.2002 року та становила 100,00 грн. за 1 га ріллі, а починаючи з 2007 року з урахуванням індексів інфляції відповідно до розпорядження №88-р від 15.02.2007 року.

В результаті не перегляду Софіївською райдержадміністрацією договорів оренди земельних ділянок (не витребуваних паїв) на предмет підвищення орендних ставок за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року недоотримано орендної плати всього в сумі 221146,64 грн. (за 2005 рік - 41827,6 грн., 2006 рік - 57506,02 грн., 2007 рік - 14403,08 грн., 2008 рік - 83422,16 грн., 2009 рік - 18248,29 грн., 1 півріччя 2010 року - 5739,45 грн.), що підтверджується перерахунками орендної плати за земельні ділянки (не витребувані паї) надані в оренду за межами населених пунктів по Софіїській районній державній адміністрації за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року.

Внаслідок допущених порушень місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 221146,64 грн. (41827,64 грн. + 57506,02 грн. + 14403,08 грн. + 83422,16 грн. +18248,29 грн. + 5739,45 грн. = 221146,64 грн.).

Пояснень до акту щодо причин не підвищення орендних ставок по не витребуваних паях надано не було.

Ставки орендної плати за земельні ділянки в ревізійному періоді затвердженні розпорядженнями голови Софіївської райдержадміністрації №214-р від 07.06.2002 року та №88-р від 15.02.2007 року.

Умовами укладених договорів оренди земельних ділянок передбачено внесення змін у разі підвищення розмірів земельного податку, цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавство.

Вибірковою ревізією договорів на предмет підвищення орендних ставок та проведення індексації встановлено, що в ревізійному періоді зміни до договорів райдержадміністрацією не вносилися, орендна плата в окремих випадках не індексувалася

Таким чином, в результаті надання в оренду земельних ділянок за заниженими ставками недоотримано орендної плати на суму 69997,74 грн. (2006 рік - 2826,87 грн., 2007 рік - 19236,88 грн., 2008 рік - 1495,67 грн., 2009 рік - 19671,28 грн., 1 півріччя 2010 року - 14204,04 грн.).

Отже, Відповідачем було порушено ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю» №2535-XII від 03.07.1992 року, п. 1.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про проведення індексації грошової оцінки земель» №783 від 12.05.2000 року, в результаті чого місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 69997,74 грн.

Ревізією правильності застосування коефіцієнта функціонального використання земель встановлено, що застосування коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок 2,5 (землі комерційного використання) та 1,2 (землі промисловості» при розрахунку ставки орендної плати Відповідачем в ревізійному періоді не застосовувалися.

Відповідно до акту ревізії виявлено порушення ст. 206 Земельного кодексу України, наказу Держкомзему країни «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» №18/15/21/11 від 27.01.2006 року в частині заниження розмірів функціональних коефіцієнтів, в результаті чого занижувалася грошова оцінка земель та розмір орендної плати.

Таким чином, в результаті надання в оренду за заниженими ставками недоотримано орендної плати за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року в сумі 133293,15 грн. (2006 рік - 784,68 грн., 2007 - 15038,50 грн., 2008 рік - 34622,08 грн., 2009 рік - 38081,91 грн., 1 півріччя 2010 року - 44765,98 грн.), що підтверджується розрахунком недоотримання орендної плати в результаті незастосування коефіцієнтів функціонального призначення земель.

В результаті проведеної ревізії правильності розрахунків розміру орендної плати з урахуванням площі, орендних ставок, застосування коефіцієнта функціонального використання та нарахування індексу інфляції встановлено недоотримання орендної плати за землю всього в сумі 424437,53 грн.

Внаслідок допущених порушень місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 424437,53 грн.(221146,64 грн. + 69997,74 грн. +133293,15 грн. = 424437,53 грн.).

Окрім того, Південним об'єднаним контрольно-ревізійним відділом було проведено перевірку дотримання вимог ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оренду землі» №161-XIVвід 06.10.1998 року. Ревізію проведено вибірковим порядком за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року.

В ході перевірки встановлено факти використання земельних ділянок без укладення договорів оренди та без правовстановлюючих документів.

Так, в період ревізії за дорученням виконуючого обов'язки голови Софіївської райдержадміністрації Рижкова С.С. від 10.08.2010 року №109 створеною комісією вибірково проведено контрольні обстеження площ земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів.

Проведеними контрольними обстеженнями площ земельних ділянок встановлено випадки використання земельних ділянок без правоустановчих документів, а саме:

- МПП «Ларго» на території Ордно-Василівської сільської ради використовував земельну ділянку розміром 2,51 га під господарськими будівлями і дворами.

Договір на використання даної земельної ділянки з Відповідачем не укладений, в результаті чого недоотримано орендної плати за період з 01.01.2010 року по 30.06.2010 року в сумі 2326,47 грн.;

- ОСОБА_5 на території Новоюлівської сільської ради використовував земельну ділянку площею 3,661 га під господарськими будівлями і дворами.

На житлові будівлі ОСОБА_5 належать згідно з договором купівлв-продажу №115 від 26.07.2005 року, завіреним приватним нотаріусом Софіївської нотаріальної контори ОСОБА_6 До 2008 року ОСОБА_5 сплачувала орендну плату за тимчасовою угодою в сумі 22198,16 грн.

Така ж ситуація простежується і по інших землекористувачах.

За період з 01.01.2008 року по 30.06.2010 року договір на використання даної земельної ділянки з Софіївською райдержадміністрацією не укладений, в результаті чого недоотримано орендної плати в сумі 9315,37 грн.

Таким чином, в результаті використання земельних ділянок без укладення договорів оренди, недоотримано орендної плати за період з 01.01.2005 року по 30.06.2010 року в сумі 209184,91 грн., що підтверджується розрахунком недоотримання орендної плати.

Згідно із поясненнями заступника голови райдержадміністрації Акастьолової Л.М. слідує, що в ході проведення правоохоронними органами перевірок діяльності Софіївської райдержадміністрації щодо укладення тимчасових угод було надано роз'яснення про правомірність укладення тимчасових угод на оренду земельних ділянок. В період з 2008-2009 років Відповідачем було припинено укладання тимчасових угод на оренду земельних ділянок без повного пакету право установчих документів.

В результаті порушень місцевому бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 209184,91 грн.

Таким чином, в результаті допущених порушень місцевому бюджету завдано збитків на загальну суму 622138,15 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України « Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2339-XII від 26.01.1993 року (далі - Закон 2339-XII) головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).

Статтею 15 Закону № 2339-XII встановлено, що службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної влади. Законні вимоги службових осіб контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, які що ревізуються.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, згідно зі статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Софіївську районну державну адміністрацію виконати вимоги Південного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 21.04.2011 року №25/418, в повному обсязі відшкодувати недоотриману орендну плату, шляхом перерахування орендарями до відповідних бюджетів коштів в сумі 622138,15 грн. (шістсот двадцять дві тисячі сто тридцять вісім грн. 15 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 14 лютого 2012 року

Суддя

Н.В. Захарчук