Справа № 2-а-214/12
31 січня 2012 року Солом'янський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Бобровника О. В.
при секретарі Мирошніченко М. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соломянському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат -про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,
09 червня 2011 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва, Управління праці та соціального захист населення Солом'янського району м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Свої вимоги мотивує тим, що при нарахуванні йому додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідачі безпідставно виплачують додаткову пенсії та щорічну допомогу на оздоровлення в меншому розмірі ніж це передбачено Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
А тому, враховуючи наведене, просить суд визнати дії відповідачів такими, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України, ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та нарахуванні й виплаті в зниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01. 01. 2000 р. по момент винесення рішення з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва усунути порушення, а саме призначити (встановити), як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком і виплачувати щомісячно в подальшому; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві усунути порушення і провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з 2000 року по теперішній час з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з 2000 року по теперішній час з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити (встановити), як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії щорічну допомогу на оздоровлення і виплачувати в подальшому. Також позивач просить стягнути на його користь кошти затрачені ним на правову допомогу в розмірі 500 грн.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 29 червня 2011 року адміністративний позов залишений без розгляду в частині вимог за період з 01 січня 2000 року по 08 грудня 2010 року.
В судовому засідання позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Управління Пенсійного Фонду України в Соломянському районі м. Києва свого представника в судове засідання не направили, про час та місце судового засідання повідомлялись належним чином, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, жодних заяв чи клопотань до суду не подавали.
Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві, в судове засідання свого представника не направили, надавши до суду заперечення в якому просили в позові ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що при нарахуванні позивачу пенсії вони діяли в межах чинного законодавства.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання свого представника не направив, надавши до суду заперечення в якому просили в позові відмовити в повному обсязі та розглядати справу у відсутність їхнього представника.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01. 01. 2000 р. по момент винесення рішення з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва усунути порушення, а саме призначити (встановити), як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком і виплачувати щомісячно в подальшому.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Як вбачається з матеріалів справи позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році II категорії, що підтверджується копією посвідчення Серія НОМЕР_1 від 04 лютого 1993 року (а.с. 10).
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Встановлено, що позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва із заявою про проведення перерахунку додаткової пенсії відповідно до норм ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте йому було відмовлено у здійсненні перерахунку вказаної пенсії, посилаючись на те що позивачу призначалась до виплати щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 28. 05. 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачується тим, що належать до категорії 2 у розмірі 15 відсотків до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином при нарахуванні пенсії позивачу, розмір додаткової пенсії одночасно був врегульований по-різному і різними нормативними актами. За загальних умов у випадку правової колізії застосуванню підлягають норми нормативного акту, який є вищим за юридичною силою, тобто -в даному випадку -норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Встановлено, що розрахунок додаткової пенсії позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі в м. Києві здійснюється в розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28. 05. 2008 року.
Таким чином, у період, коли діють два однопредметні нормативно-правових акти, що по-різному регулюють встановлення розміру додаткової пенсії для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідачем необґрунтовано застосовано ті акти, що мають нижчу юридичну силу, а Закон України, який має вищу юридичну силу, управлінням не застосовано.
Також, слід зазначити, що відповідно до п. 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Прикінцеві положення доповнено пунктом 4 такого змісту: «4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
На виконання вимог даного Закону Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 було прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Дана постанова набрала чинності з 23.07.2011 року.
Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та прийнята на його виконання постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 на сьогоднішній день є чинними та не визнані неконституційними.
Отже, до 23.07.2011 року додаткова пенсія виплачується у розмірах, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а починаючи з 23.07.2011 -постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745.
З огляду на викладене, вимоги позивача про визнання протиправними дій Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю всупереч положенням статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є обґрунтованими і такими, що підлягають частковому задоволенню за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року.
Також позивач при зверненні до суду просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві усунути порушення і провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з 2000 року по теперішній час з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з 2000 року по теперішній час з урахуванням проведених виплат; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначити (встановити), як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії щорічну допомогу на оздоровлення і виплачувати в подальшому.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії.
Право позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році II категорії Серія НОМЕР_1 від 04 лютого 1993 року
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач має право на щорічну допомогу на оздоровлення, яка виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Встановлено, що позивачу призначалась до виплати сума щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 12. 07. 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії.
Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційною Постанови Кабінету Міністрів України від 12. 07. 2005 року № 562 не приймалось.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими зупинено дію абзацу четвертого частини четвертої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до п. 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік»втратили чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно -правові акти не мають зворотної дії в часі.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 .07. 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було встановлено інший розмір щорічної допомоги на оздоровлення зазначеним категоріям осіб, зокрема громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягав виплаті такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення:
інвалідам I і II групи - 120 гривень;
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 гривень;
інвалідам III групи та дітям-інвалідам - 90 гривень.
Розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одночасно був врегульований по-різному і різними нормативними актами. За загальних умов у випадку правової колізії застосуванню підлягають норми нормативного акту, який є вищим за юридичною силою, тобто -в даному випадку -норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно підпункту 11 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28. 12. 2007 р. N 107-VI, статтю 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»було викладено у новій редакції. Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 внесені до вказаної статті зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а тому з 22. 05. 2008 р. дія статті 48 Закону була відновлена у попередній редакції.
У період, коли діяли два однопредметні нормативно-правових акти, які по-різному регулюють встановлення розміру одноразової щорічної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Управлінням праці та соціального захисту населення громадян Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації було необґрунтовано застосовано той акт, що має нижчу юридичну силу -Постанову Кабінету Міністрів України № 562 від 12. 07. 2005 р., а Закон України, який має вищу юридичну силу, ним не застосовано.
Встановлено, що нарахування щорічної одноразової допомоги на оздоровлення відноситься до компетенції Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.
Виплати призначених допомог та компенсацій здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на підставі відповідного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що саме дії Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії, необхідно визнати протиправними та зобов'язати вчинити дії щодо перерахунку та виплаті суму щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 рік, а в позовних вимогах до Київського міcького центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат слід відмовити.
Враховуючи те, що ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 29. 06. 2011 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду в частині вимог за період з 01 січня 2000 року по 08 грудня 2010 року, з огляду на наведене, передбачена ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна грошова допомога на оздоровлення підлягає перерахуванню та виплаті за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року, за виключенням виплат здійснених у 2010-2011 роках.
Крім того, позивач просив стягнути з відповідачів на його користь витрати на правову допомогу в сумі 500,00 грн., однак вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки суду не надано достатніх доказів на підтвердження надання позивачу правової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 48, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України», ч. 1 ст. 58, ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.. ст.. 9, 69-71, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат -про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі міста Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 додаткової пенсії згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка передбачена ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року, за виключенням виплат здійснених у 2010-2011 роках.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення як особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в м. Києві вчинити дії щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії щорічної грошової допомоги на оздоровлення в порядку ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, за період з 09. 12. 2010 року по 22. 07. 2011 року, за виключенням виплат здійснених у 2010-2011 роках.
У задоволенні позовних вимог до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: