Постанова від 13.02.2012 по справі 2а-7368/10/0470

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2011 р. Справа № 2а-7368/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРищенко А. Ю.

при секретаріОсавуляк О.А.,

за участю:

представника позивача -

представника відповідача - Шкуро С.В.,

Жаворонков С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі Ост» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішень № 0001422303, № 0001432303 від 27.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

25.06.2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фоззі Ост» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішень № 0001422303, № 0001432303 від 27.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем було неправомірно винесено Рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі Ост» (далі - ТОВ «Фоззі Ост») № 0001422303 від 27.05.2010 року, яким визначено штрафні (фінансові) санкції у сумі 135 814, 60 грн. та Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001432303 від 27.05.2010 року на суму 490, 70 грн. Тому, просить суд, з урахуванням уточнень до позовної заяви, визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська № 0001422303, № 0001432303 від 27.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фоззі Ост».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким чином, як вони викладені вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, та пояснив, що відповідач діяв правомірно під час проведення перевірки позивача. Так, висновки, зроблені у ході перевірки та зафіксовані в Акті перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 18.05.2010 року № 003024, є правомірними та відповідають дійсності, на підставі яких відповідачем й винесені рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій № 0001422303, № 0001432303 від 27.05.2010 року.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року, № 509-ХІІ, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Відповідно до Акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 003024 від 18.05.2010 року, відповідачем була проведена перевірка позивача, в ході якої були виявлені правопорушення: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному «Х - звіті» реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 13, 14 грн.; проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) без використання режиму попереднього програмування найменування товарів, неоприбуткування у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) № 0465002906р/9 від 08.10.2009 року готівкових коштів у день їх фактичного надходження за 26.02.2010 року згідно «Z - звіту» № 1449 на загальну суму 27 162, 92 грн.

Так, відповідно даних Акту перевірки, згідно вищевикладеного позивачем були порушені вимоги п. 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, абз. 23 п. 1.2 ч. 2 п. 2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 року № 637.

Так, відповідно до п. 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до абз. 23 п. 1.2 ч. 2 п. 2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 року № 637, підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

За результатами розгляду Акту перевірки від 18.05.2010 року № 003024 відповідачем були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.2010 року № 0001422303 та № 0001432303 на загальну суму 135 814, 30 грн.

Відповідно Акту перевірки, позивачем не було оприбутковано у КОРО готівкові кошти у день їх фактичного надходження за 26.02.2010 року згідно «Z-звіту» № 1449 на загальну суму 27 162, 92 грн.

Проте, судом встановлено, що 26.02.2010 року РРО - Datecs FP 3530Т зав. № ДО 10001697, вийшов з ладу під час роздрукування «Z-звіту». Так, в матеріалах справи міститься копія пошкодженого роздрукованого «Z-звіту» - від 23 год. 52 хв. 13 сек. 26.02.2010 року.

Відповідно до п. 11, 22, 25 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, № 601 від 12.05.2004 року, роботи з введення реєстраторів в експлуатацію виконуються центром сервісного обслуговування відповідно до вимог експлуатаційних документів у строк, що не перевищує три доби від дати його інформування користувачем про отримання довідки щодо резервування фіскального номера реєстратора. Гарантійний (післягарантійний) ремонт полягає у виконанні робіт, пов'язаних з відновленням працездатності реєстратора з метою забезпечення його подальшого застосування за призначенням. Відновлення працездатності реєстратора здійснюється шляхом заміни чи ремонту комплектувальних виробів або його окремих складових частин, а також виконання регулювальних робіт відповідно до вимог ремонтної документації. Реєстратор (його складова частина) для проведення гарантійного (післягарантійного) ремонту приймається разом з експлуатаційними документами, актом введення в експлуатацію та довідкою про опломбування.

Отже, ТОВ «Фоззі Ост» зверталось до ТОВ «Укрсервіс» з Листом-запитом за вих. № 49 від 20.05.2010 року щодо виходу з ладу РРО - Datecs FP 3530Т зав. № ДО 10001697 - 26.02.2010 року. У відповідь позивачу було повідомлено, що при діагностиці РРО було визначено, що в момент роздрукування «Z-звіту» № 1449 вийшов з ладу чековий принтер та «Z-звіт» було роздруковано в нечитабельному вигляді. Інформація про підсумки за день була занесена у фіскальну пам'ять в повному обсязі, що підтверджується звітом за 26.02.2010 року. На даному РРО була проведена заміна чекового друкувального пристрою, РРО був опломбований, відповідно довідки № 193119\У, та виданий з ремонту - 01.03.2010 року.

Згідно даних КОРО № 0465002906р/9 позивачем було зроблено запис про ремонт РРО від 26.02.2010 року.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням; фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Відповідно до п. 1 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 614, 01.12.2000, X-звіт - денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам'яті. Для РРО, у X-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення» або «службової видачі» сум готівки, X-звіт означає сукупність X-звіту та будь-якого іншого звіту, де зазначені суми за цими операціями.

Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення» або «службової видачі» сум готівки, Z-звіт означає сукупність X-звіту та Z-звіту, при цьому першим виконується X-звіт.

Згідно Акту перевірки від 18.05.2010 року № 003024, під час перевірки, зокрема, було виявлено неоприбуткування у КОРО № 0465002906р/9 від 08.10.2009 року готівкових коштів у день їх фактичного надходження за 26.02.2010 року згідно Z-звіту № 1449 на загальну суму 27 162, 92 грн.

Так, на підставі вказаного Акту перевірки відповідачем було винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.2010 року № 0001422303, до позивача згідно абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року, № 436/95, було застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 135 814, 60 грн.

Абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року, № 436/95, передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Проте, судом встановлено, що посилання відповідача у своєму Рішенні про застосування на абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» є хибним, адже позивачем оприбутковувались грошові кошти, що підтверджується також витягом з Касової книги від 26.02.2010 року, зокрема надходження за прибутковими ордерами № 839 та 846. Крім того, позивач зазначає, що різниця від 27 162, 92 грн. (27 162, 92 грн. - 26 254, 83 грн.) та складає 908, 09 грн., з яких повернення - 69, 99 грн. та 838, 10 грн. - надходження грошей до каси при розрахунках за електронними картками. А тому, й винесення Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.02010 року № 0001422303 є неправомірним.

Відповідно до Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.02010 року № 0001432303 до позивача згідно ст. 17, 22 Закону України «Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні санкції у сумі 490, 70 грн.

Відповідно до ст. 17, 22 вказаного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, зокрема, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Так, згідно Акту перевірки від 18.05.2010 року № 003024, відповідачем було встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному Х - звіті РРО на суму 13, 14 грн.; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів.

Суд зазначає, що даний висновок відповідача також є безпідставним та зроблений неправомірно. Адже, у матеріалах справи відсутні докази, на яких ґрунтуються висновки, викладені в Акті перевірки від 18.05.2010 року № 003024, зокрема, щодо невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному Х - звіті РРО на суму 13, 14 грн. та проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів. Відповідно до Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.05.2010 року № 0001432303 відповідачем було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій за вказані порушення у розмірі 490, 70 грн.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Державної податкової інспекції Кіровського району м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фоззі Ост» № 0001422303 від 27.05.2010 року у розмірі 135 814, 60 грн., № 0001432303 від 27.05.2010 року у розмірі 490, 70 грн. є протиправними, тому підлягають скасуванню.

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне задовольнити даний адміністративний позов повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі Ост» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішень № 0001422303, № 0001432303 від 27.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції Кіровського району м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Фоззі Ост» № 0001422303 від 27.05.2010 року у розмірі 135 814, 60 грн., № 0001432303 від 27.05.2010 року у розмірі 490, 70 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 25.03.2011 року.

Суддя

А. Ю. Рищенко