14 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/6907/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В.
при секретаріМоісєєвій А.В.
за участю:
прокурора
представника позивача
відповідач Рудовол Т.С.
Курищенко Д.С.
не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_5 про стягнення коштів
Прокурор П'ятихатського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі П'ятихатського районного центру зайнятості звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_5 про стягнення грошових коштів, що були йому видані, як допомога по безробіттю у розмірі 12194,73грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач перебуваючи у трудових відносинах з ТОВ «Юта-Ресурси», а саме є керівником даного товариства, подав недостовірні відомості стосовно свого статусу і був зареєстрований у П'ятихатському районному центрі зайнятості як безробітний, в результаті чого отримав допомогу по безробіттю на суму 12194,73грн., чим заподіяв значної шкоди інтересам держави.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Відповідачем не було подано письмових заперечень на позов чи доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.
Заслухавши доводи прокурора, представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до заяви ОСОБА_5 від 26.07.2010р., останній просить надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю та зазначає, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, отримує пенсію по інвалідності з 20.10.08р., не має права на пенсію за віком, в т.ч. на пільгових умовах та пенсію за вислугу років.
Згідно Витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_5, наказом №НТ100726 від 26.07.2010 відповідачу надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю; Наказом №НТ110427 від 27.04.2011 припинено виплату допомоги по безробіттю, знято з обліку відповідно до п.20 «Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних».
Відповідно до персональної картки №041501810071900005 ОСОБА_5 з 26.07.2010р. по 27.04.2011р. перебував у П'ятихатському районному центрі зайнятості як безробітний.
Згідно Довідки про нараховану та виплачену допомогу по безробіттю ОСОБА_5, з 27.07.2010р. по 21.04.2011р. відповідачу виплачено допомоги по безробіттю 12194,73грн.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №9688612 від 18.04.2011р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Юта-Ресурси» зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, керівником юридичної особи є ОСОБА_5.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №9805152 від 22.04.2011р., останні реєстраційні дії щодо внесення змін до відомостей про ТОВ «Юта-Ресурси» та державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Юта-Ресурсів» проведені 14.06.2010р. (запис №6), 10 березня 2011 року відомості про ТОВ «Юта-Ресурси», внесені до ЄДРЮОтаФОП були підтверджені (запис №7).
Відповідно до Акту розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним №12 від 27.04.2011р., на момент надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю ОСОБА_5 перебував у трудових відносинах з ТОВ «Юта-Ресурси» (прийнятий на роботу 11.06.2010р.), не мав права на реєстрацію як такого, що шукає роботу, надання статусу безробітного, призначення та виплату допомоги по безробіттю, з яким відповідач ознайомлений під підпис 27.04.2011р.
На підставі вказаного Акту №12 від 27.04.2011р., Директором П'ятихатського районного центру зайнятості Піроговою Р.О. винесено Наказ №117 від 27.04.2011р. про припинення виплати допомоги по безробіттю та вжиття заходів щодо повернення ОСОБА_5 коштів, виплачених як допомога по безробіттю, у розмірі 12194,73грн., який разом із супровідним листом №01-136 від 27.04.2011р. був направлений поштою на адресу відповідача.
Згідно Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ наданих ТОВ «Юта-Ресурси» за ІІ-ІV квартали 2010р. до ДПІ у АНД районі м.Дніпропетровська, відповідач отримував дохід у вигляді заробітної плати від ТОВ «Юта-Ресурси» протягом зазначеного переоду, починаючи з 11 червня 2010р., у таких розмірах у ІІ кварталі 2010р. - 557,14грн., у ІІІ кварталі 2010р. - 2700грн., у ІV кварталі 2010р. - 2850грн.
Відповідно листа УПФУ в АНД районі м.Дніпропетровська щодо надання документації №16/02-42ДСК від 10.05.2011р. відповідачем протягом червня-грудня 2010 року отримувався дохід та нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.2 ст.121 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду із заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
За змістом частини першої статті 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Частиною другою цієї статті передбачено, що прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до пп. "б" п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, громадяни, які самостійне забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».
Згідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до чч.2, 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України № 219 від 14.02.2007р., для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах.
Абзацем 14 пп.1 п.20 вказаного Порядку передбачено, що, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного та з врахуванням встановлення факту перебування відповідача на момент звернення із заявою до позивача про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю у трудових відносинах з ТОВ «Юта-Ресурси», у зв'язку з чим відповідачем отримано допомоги по безробіттю на суму 12194,73грн., суд доходить висновку, що позов прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_5 про стягнення коштів підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов прокурора П'ятихатського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_5 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості кошти, виплачені як допомога по безробіттю у розмірі 12194,73грн. (дванадцять тисяч сто дев'яносто чотири гривні сімдесят три копійки).
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 19.12.2011р.
Суддя
Н.В. Турлакова