Рішення від 25.01.2012 по справі 5/64/5022-1672/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" січня 2012 р.Справа № 5/64/5022-1672/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрушків Г.З.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль

до відповідача Підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр" реабілітації і підтримки інвалідного руху", вул. 15 Квітня 37а, м. Тернопіль

за участю представників від:

Позивача: ОСОБА_1 -представник (доручення №04-539/2064 від 03.06.2011р.);

Відповідача: не з'явився.

Суть справи:

Тернопільське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося в господарський суд з позовом про стягнення з Підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр" реабілітації і підтримки інвалідного руху" -147600,00грн. з них 73800,00грн. фінансової допомоги використаної не за цільовим призначенням та 73800,00грн. штрафу.

В обґрунтування позовних вимог та згідно пояснень поважного представника в судовому засіданні, позивач посилається на те, що відповідачем використано не за цільовим призначенням фінансову допомогу на безповоротній основі, яка була надана йому позивачем на виконання рішення про надання безповоротної фінансової допомоги та укладеного між ними договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, щодо технічного оснащення робочих місць для інвалідів на підприємствах, організаціях, громадських організаціях інвалідів №ФД 01-1/08 від 10.11.2008р., в зв'язку із чим відповідач у відповідності до умов договору №ФД 01-1/08 від 10.11.2008р. (п.7.1.) зобов'язаний сплатити позивачу суму нецільового використання коштів та штраф у розмірі 100 відсотків від суми, що використана не за цільовим призначенням.

Відповідач відзиву на позов не надав, в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду спору був повідомлений належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення -ухвали суду знаходиться в матеріалах справи).

Відповідно до вимог ст..75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарським судом встановлено наступне:

Відповідно до статей 10 та 11 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності інвалідів та дітей-інвалідів здійснюється, зокрема, за рахунок коштів Державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту інвалідів, бюджет якого формується за рахунок коштів державного бюджету, благодійних внесків, добровільних внесків, пожертвувань та інших надходжень.

Громадські організації інвалідів надають соціальні послуги, здійснюють громадський контроль за дотриманням прав інвалідів, створюють підприємства, які здійснюють комерційну і некомерційну господарську та іншу діяльність, не заборонену законодавством; підприємства громадських організацій інвалідів мають право на надання державної допомоги у вигляді пільг з оподаткування, поворотної та безповоротної фінансової допомоги (далі -фінансова допомога), позик, використання якої контролюється спеціально уповноваженим державним органом.

Статтею 20 наведеного вище Закону передбачено використання Фондом соціального захисту інвалідів коштів, які надійшли у вигляді адміністративно-господарських санкцій, що сплачуються підприємствами, установами, організаціями до відповідних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, для надання фінансової допомоги на технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування на них інвалідів та на технічне переоснащення виробництва підприємств, організацій громадських організацій інвалідів з метою створення додаткових робочих місць і працевлаштування на них інвалідів. Фінансова допомога надається лише за наявності відповідного рішення Комісії. Зазначена фінансова допомога підлягає поверненню до державного бюджету у разі її нецільового використання повністю або частково. Порядок використання зазначених коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно "Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, далі - Порядок, відповідні суми використовуються, зокрема, на надання фінансової допомоги на поворотній та безповоротній основі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів для технічного оснащення діючих робочих місць для працевлаштування інвалідів, технічного переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку фінансова допомога та цільова позика мають цільове спрямування та використовуються на умовах, визначених відповідним договором; роботодавцям забороняється нецільове використання фінансової допомоги та цільової позики; при цьому нецільовим використанням фінансової допомоги є спрямування коштів на придбання товарів, робіт та послуг, що не передбачені умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики. У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду соціального захисту інвалідів та Комісії (у межах її повноважень).

Як слідує з матеріалів справи, на підставі заяви підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху" (відповідача по справі) від 12.06.2008р. №33 про надання фінансової допомоги на технічне оснащення робочих місць для працевлаштування 3-х інвалідів в сумі 73800грн.00коп., до якої було додано Перелік обладнання та інших товарно-матеріальних цінностей, що планується придбати за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів у 2008 році підприємством "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху" для технічного оснащення робочих місць для працевлаштування інвалідів на суму 73800грн.00коп., а також обґрунтування необхідності придбання обладнання для технічного переоснащення підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху", Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів прийнято рішення про надання даному підприємству (підприємству "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху") безповоротної фінансової допомоги за рахунок коштів Фонду в сумі 73800грн. на технічне оснащення 3 робочих місць для працевлаштування на них інвалідів (протокол №4 засідання Комісії від 25.09.2008р.).

10.11.2008р. між сторонами у справі укладено договір про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, щодо технічного оснащення робочих місць для інвалідів на підприємствах, організаціях, громадських організаціях інвалідів №ФД 01-1/08, далі -договір, за умовами якого в порядку та на умовах, визначених цим договором платник (позивач по даній справі) передає у власність одержувачу грошові кошти у розмірі, визначеному у п.3.1. цього Договору (надалі іменується "фінансова допомога на безповоротній основі"), а одержувач зобов'язується використати їх за цільовим призначенням. Сума фінансової допомоги за даним договором становить 73800грн. (сімдесят три тисячі вісімсот гривень) (п.п.1.1.,3.1. договору).

У відповідності до п.2.1. договору, фінансова допомога на безповоротній основі надається з метою технічного оснащення підприємства та створення трьох робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вимог Закону України "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

За пп.5.3.1., 5.3.3., 5.3.5. п.5.3. договору Одержувач зобов'язався дотримуватись умов Договору, щомісячно звітувати перед платником про цільове використання коштів фінансової допомоги та технічно оснастити три робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Під цільовим використанням коштів розуміється таке використання коштів в якому одержувач використовує надані кошти, виключно, на технічне оснащення підприємства та створення трьох робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, згідно з умовами передбаченими цим Договором (п.5.1.3. договору).

Як випливає з матеріалів справи, а саме з виписки по рахунку з урахуванням КЕКВ рахунок №90747007000194 за 11.11.2008р., копія якої знаходиться в матеріалах справи, позивач виконав умови договору та в установленому законом порядку надав відповідачу фінансову допомогу на безповоротній основі в сумі 73800грн.00коп.

В свою чергу відповідач надав позивачу докази використання отриманої від позивача фінансової допомоги на безповоротній основі на придбання товарів, а саме накладну №06-01 від 06.11.2008р. та платіжне доручення №1 від 11.11.2008р. і накладну №16247 від 23.12.2008р. та платіжне доручення №2 від 25.12.2008р.

Разом з тим, представниками секретаріату регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Тернопільській області Костівим М.Й., Гудак Г.М., Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів ОСОБА_2., ОСОБА_3., в присутності директора підприємства "Оберіг" ОСОБА_4., головного бухгалтера підприємства ОСОБА_5., здійснено аналіз використання безповоротної фінансової допомоги наданої підприємству "Оберіг" обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів на підставі рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів від 25 вересня 2008 року, за наслідками проведення якого складено довідку про результати перевірки за цільовим використанням безповоротної фінансової допомоги підприємством "Оберіг" від 23.03.2009р. яка підписана представниками перевіряючих суб'єктів і представниками підприємства (відповідача по справі) та скріплена його печаткою, без будь-яких заперечень чи зауважень, в якій встановлено, що при використанні фінансової допомоги підприємством без погодження здійснено закупівлю обладнання не зазначеного в переліку, на підставі якого прийнято рішення про надання безповоротної фінансової допомоги. Крім цього, даною перевіркою встановлено розбіжності між моделями та вартостями обладнання, яке зазначено в переліку і фактично отриманим; співставлення обладнання та інших товарно-матеріальних цінностей зазначених у переліку, що планувалось придбати за рахунок зазначеної безповоротної фінансової допомоги, з фактично отриманим товаром, засвідчило значні розбіжності, зокрема, підприємство не закупило передбачених в переліку автомобіль ИЖ-27175-036 вартістю 39360грн., станції для промивки теплообмінників вартістю 2625,07грн., штрабаріз MFX 65 вартістю 5999,04грн.

Згідно ст.35 ГПК України вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.

Так, вироком Тернопільського міськрайонного суду від 23.06.2010р. у кримінальній справі №1-197/10 про обвинувачення ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, який набрав законної сили, встановлено, що у накладну №06-01 від 06 листопада 2008 року, внесено завідомо неправдиві відомості про те, що ПП "Вікмар" 06 листопада 2008 року відпущено, а підприємством "Оберіг" отримано дриль ВДЕ 1100 вартістю без ПДВ 2249,2 грн., станцію для промивки теплообмінників вартістю без ПДВ 3901,67 грн., набір інструментів, дриль, шуруповерт №0564973у вартістю без ПДВ 1653,83 грн., перфоратор КНЕ 24 SP Metabo вартістю без ПДВ 2499,2 грн., відбійний молоток №200721Е вартістю без ПДВ 3332,5 грн., кутову шліфмашинку 25-230 Metabo вартістю без ПДВ 1017,1 грн., акумуляторну дриль, шуруповерт №8091231660 вартістю без ПДВ 1565,83 грн., зварювальний апарат Ergus WIC 160 YF №819754 вартістю без ПДВ 13332,5 грн., горілку 12-15-18 вартістю без ПДВ 1079,26 грн., а всього на загальну суму з ПДВ 36757,31 грн. Вказану накладну підсудний ОСОБА_7. -директор ПП "Вікмар" надав директору підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху" - підсудному ОСОБА_4. для проведення оплати, знаючи, що в дійсності 06 листопада 2008 року ПП "Вікмар" не відпускало підприємству "Оберіг" ніяких інструментів та обладнання. І на підставі зазначеної накладної, 11 листопада 2008 року підприємством "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр реабілітації інвалідів і підтримки інвалідного руху" перераховано ПП "Вікмар" за ніби-то придбані інструменти і обладнання грошові кошти в сумі 36757,31 грн..

А відтак, факт використання відповідачем фінансової допомоги в сумі 36757грн.31коп. не за цільовим призначенням є доведеним.

Окрім того, шляхом співставлення обладнання та інших товарно-матеріальних цінностей зазначених у переліку, що планувалось придбати за рахунок зазначеної безповоротної фінансової допомоги, з фактично отриманим товаром по накладній від 23.12.2008р. №16247, вбачається, що відповідачем не придбано жодного із обладнання та інших товарно-матеріальних цінностей (в т.ч. такої ж марки та вартості обладнання) зазначених у переліку, що планувалось придбати за рахунок зазначеної безповоротної фінансової допомоги, а відтак відповідачем фінансова допомога в сумі 37042грн.00коп. використана не за цільовим призначенням (копії накладної та платіжного доручення в матеріалах справи).

Таким чином, враховуючи, що відповідач без погодження із позивачем за частину фінансової допомоги придбав майно, яке не відповідає його ж власному переліку обладнання та інших товарно-матеріальних цінностей, що планується придбати за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів у 2008 році, чітке дотримання якого в силу Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів про надання безповоротної фінансової допомоги та договору про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, щодо технічного оснащення робочих місць для інвалідів на підприємствах, організаціях, громадських організаціях інвалідів №ФД 01-1/08 від 10.11.2008р. є обов'язковим при придбанні майна за кошти Фонду соціального захисту інвалідів, а іншу частину витратив на інші цілі, які не передбачені умовами договору, а отже відповідач отриману фінансову допомогу на безповоротній основі в сумі 73800грн.00коп. спрямував на цілі та на придбання товарів, що непередбачені договором (обумовлені у переліку, зокрема, на підставі якого й приймалося рішення про надання безповоротної фінансової допомоги і укладався договір), що в свою чергу є нецільовим використанням коштів.

Відповідно до вимог ст.ст. 509, 525, 526 Цивільного кодексу України та ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, в тому числі з договорів. Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, інших вимог, що звичайно ставляться; невиконання або неналежне виконання зобов'язання спричиняє настання правових наслідків, встановлених договором або законом. Відповідно до статті 202 Господарського кодексу України, статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Невиконання зобов'язання або його неналежне виконання є порушенням зобов'язання, правові наслідки чого визначаються договором, статтею 611 Цивільного кодексу України, іншим наведеним законодавством, що регулює спірні правовідносини.

Частиною 2 ст. 193 ГК України встановлено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статті 216 -218 ГК України та ст.611 ЦК України передбачають, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими, зокрема, є сплата неустойки (штрафу) ст.549 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У п.7.1. договору сторони визначили, що при встановлені фактів нецільового використання коштів одержувач сплачує платнику суму нецільового використання коштів та штраф у розмірі 100 відсотків від суми, що використана не за цільовим призначенням.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач отриману фінансову допомогу на безповоротній основі в сумі 73800грн.00коп. витратив не за цільовим призначенням, він повинен нести відповідальність, передбачену Порядком, Законом України "Про основи соціальної захищеності" та п.7.1. договору у вигляді сплати суми нецільового використання коштів, що становить 73800грн.00коп. та штрафу у розмірі 100 відсотків від суми, що використана не за цільовим призначенням, що становить 73800грн.00коп., що разом становить 147600грн.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та неоспорені відповідачем.

Судовий збір в сумі 2952грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр" реабілітації і підтримки інвалідного руху", вул. 15 Квітня 37а, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 34905694) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 14032334) -73800грн.00коп. кошти, які використані не за цільовим призначенням та 73800грн.00коп. штрафу.

3. Стягнути з Підприємства "Оберіг" Тернопільської обласної громадської організації "Центр" реабілітації і підтримки інвалідного руху", вул. 15 Квітня 37а, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 34905694) в доход Державного бюджету України, р/р 31212206700002 у ГУ ДКСУ у Тернопільській області, МФО банку отримувача -838012, код ЄДРПОУ отримувача -37977726, Отримувач коштів: УДКСУ у м. Тернопіль 22030001, код ЄДРПОУ суду 03500022 -2952грн.00коп. судового збору.

4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Г.З. Андрушків

Повне рішення складено "13".02.2012р.