33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
"13" лютого 2012 р. Справа № 5019/39/12
за позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненська міська рада
до відповідача Дочірнього підприємства "Агропромтранс" Приватного підприємства "Трансагропром"
про внесення змін в договорі оренди земельної ділянки
Суддя Войтюк В.Р.
В засіданні приймали участь:
Від позивача : ОСОБА_1. дов. № 08-1907 від 27.12.11 р.
Від відповідача : ОСОБА_2. дов. від 18.01.12 р.
Від прокуратури: ОСОБА_3. посв. № 94 від 16.11.11 р.
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради звернувся до господарського суду з позовною заявою у якій просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2007 року № 040758300148, укладений між Рівненською міською радою та ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром".
При цьому позовна вимога викладена таким чином:
Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2007 року № 040758300148, укладений між Рівненською міською радою та ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром", і викласти частину другу пункту 9 в наступній редакції:
"Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 1 166 (одна тисяча сто шістдесят шість) грн. 63 коп."
У подальшому, позивачем ураховано, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться на вул. Білій, 83 у м. Рівному, виконана управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2012 року, становить 11 199 - 69 грн., а не 23 332,69 грн., як він раніше зазначав.
Відповідно до підпункту 2.2.8. пункту 2.2. розділу 2. Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини (З відсотки), збільшується на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо площа ділянки не перевищує 100 м2.
Згідно умов договору оренди, ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" використовує земельну ділянку площею 45 м2 на вул. Білій, 83 для обслуговування виробничих приміщень.
Враховуючи викладене, відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, станом на 01.01.2012р. орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлюється у розмірі 559 - 98 грн., що становить 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У зв'язку з цим подано заяву про зменшення позовних вимог.
Окрім того, Рівненською міською радою 31.01.2012р. надіслано ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" пропозицію від 30.01.2012р. вих. №08-150, а саме проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, а також заяву про зменшення позовних вимог у справі.
Остаточно позовні вимоги викладені прокурором та підтримані позивачем у такій редакції.
1. Викласти частину другу пункту 9 договору оренди землі від 07 серпня 2007 року №040758300148, укладеного між Рівненською міською радою та ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром", в наступній редакції:
"Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 559 (п'ятсот п 'ятдесят дев"ять) грн. 98 коп.".
Відповідач позов заперечив посилаючись на таке.
Позивачем 04.01.2012 року заявлено позов для незаконного встановлення Відповідачу розміру орендної плати за користування земельною ділянкою у відповідності до договору оренди від 07.08.2007 р. №040758300148. При цьому у своїх позовних вимогах Позивач необгрунтовано вдвічі завищив розмір орендної плати визначивши її в розмірі 1 166,63 грн. в рік. В обґрунтування своїх вимог Позивач посилається на пропозицію міської ради від 24.10.2011 року. На цю пропозицію дана відповідь із пропозицією встановити розмір орендної плати в розмірі 669,99 грн.
В ході судових засідань витребувано справжній розрахунок розміру орендної плати внаслідок чого встановлено завищення позовних вимог, що призвело до появи заяви Позивача від 27.01.2012 р. про зміну позовних вимог.
Однак, 31.01.2012 року Рівненською міською радою направлено нову пропозицію про зміну розміру орендної плати, в додатках до якої розмір орендної плати визначається в розмірі 559,98 грн. в рік.
Господарським кодексом України в ст. 188 визначено, порядок зміни господарських договорів таким чином:
"3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду."
Зазначає, що в даному випадку Позивач подав позов передчасно, не маючи на це права наданого Господарським кодексом України, адже право на позов по останній запропонованій пропозиції у нього виникне лише 20 лютого 2012 року, в т час, як позов уже подано 04.01.2012 року. В той же час раніше подана пропозиція від 24.10.2011 р., у зв'язку із подачею 27.01.2012 р. нової пропозиції рахується відкликаною.
Уважає, що з врахуванням обставин виявленої неправомірності та необґрунтованості визначення позовних вимог, та попереднього погодження на розмір орендної плати в розмірі 699,99 грн., який перевищує останню пропозицію, у даній справі відсутній предмет спору, внаслідок чого провадження у справі підлягає припиненню у відповідності до п.1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що у позові слід відмовити з огляду на таке.
Згідно зі ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Між Рівненською міською радою та ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" укладено договір оренди земельної ділянки від 07 серпня 2007 року № 040758300148.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 2.2.8. пункту 2.2. розділу 2. Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, розмір орендної шати, встановлений на рівні мінімальної величини (3 відсотки), збільшується на 2 відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо площа ділянки не перевищує 100 м2.
Згідно умов договору оренди, ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" використовує земельну ділянку площею 45 м2 на вул. Білій, 83 у м. Рівному для обслуговування виробничих приміщень.
Враховуючи викладене, відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, станом на 01.01.2011р. орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлена позивачем у розмірі 1 166 (одна тисяча сто шістдесят шість) грн. 63 коп., що становить 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка, на думку позивача, складала 23 332 (двадцять три тисячі триста тридцять дві) грн. 69 коп.
Виходячи з такої оцінки ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" 28.10.2011р. надіслано пропозицію, а саме проект поговору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку.
ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" повідомлено Рівненську міську раду про відхилення цієї пропозиції.
Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
У зв'язку із цим прокурором в інтересах міської ради і заявлено цей позов 10.01.12 р.
Проте, у процесі вирішення спору установлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться на вул. Білій, 83 у м. Рівному, виконана управлінням Держкомзему у місті Рівному, станом на 01.01.2012 року, становить лише 11 199-69 грн., а не 23 332, 69 грн., як раніше визначав позивач.
Враховуючи викладене, відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, станом на 01.01.2012р. нова орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлена позивачем позивачем у розмірі 559 - 98 грн., а не 1166,63 грн. як визначено раніше.
У зв"язку з цим, у справі №5019/39/12 подано заяву про зменшення позовних вимог.
Окрім того, Рівненською міською радою 31.01.2012р. надіслано ДП "Агропромтранс" ПП "Трансагропром" пропозицію від 30.01.2012 вих.№ 08-150, а саме новий проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, а також заяву про зменшення позовних вимог у справі.
З цього приводу суд зазначає, що господарським кодексом України в ст.188 визначено, порядок зміни господарських договорів таким чином:
"3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду."
В даному випадку Позивач подав позов передчасно, не маючи на це права наданого Господарським кодексом України, адже право на позов по останній запропонованій пропозиції у нього виникне не раніше 20 лютого 2012 року, в той час, як позов уже подано 04.01.2012 року.
При цьому, суд ураховує, що у зв'язку із скеруванням нової пропозиції щодо змін до договору, попередня пропозиція відкликана, як необгрунтована за розміром оплати.
Окрім того, заява про зміну позовних вимог у прокуратурі зареєстрована 27.01.12 р., отримана судом 31.01.12 р.
Разом з тим, як зазначено вище, нову пропозицію радою скеровано відповідачу лише 31.01.12 р., отримано ним у лютому 2012 р., тобто, заява про зміну вимог подана раніше від отримання пропозиції відповідачем.
Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 80-82 ГПК України, суд -
Відмовити в задоволенні позову.
Суддя Войтюк В.Р.
Повне рішення складено 16 лютого 2012 року.