"07" лютого 2012 р.Справа № 27-28/17-2538-2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Таран С.В.,
Суддів: Бойко Л.І., Величко Т.А.
при секретарі судового засідання Павлюк О.М.,
за участю представників:
від позивача - участі не брали, хоча державне підприємство "Дельта - Лоцман" було належним чином сповіщено про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується матеріалами справи (том VІІ а.с.117);
від відповідача - ОСОБА_1., довіреність №2 від 11.01.2010р.; ОСОБА_2., довіреність №27 від 17.10.2011р.;
від третьої особи - участі не брали, хоча державна податкова адміністрація у Миколаївській області була належним чином сповіщена про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується матеріалами справи (том VІІ а.с.117);
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
державного підприємства "Дельта - Лоцман"
на рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2011р.
у справі №27-28/17-2538-2011
за позовом державного підприємства "Дельта - Лоцман"
до відповідача Чорноморського головного морського агентства "Інфлот"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: державної податкової адміністрації у Миколаївській області
про стягнення 45 383,04 дол. США та 4110,86 грн.
Державне підприємство "Дельта - Лоцман" звернулось з позовом з урахуванням уточнень від 18.10.2011р. до Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: державної податкової адміністрації у Миколаївській області про стягнення 45383,04 дол. США та 4 110,86 грн. боргу, з яких: 44945,37 дол. США та 4110,86 грн. -заборгованість по канальному збору та 437,67 дол. США - заборгованість за послуги з лоцманського проведення та послуги регулювання руху суден.
Рішенням господарського суду Одеської області від 05.12.2011р. у справі №28/17-2538-2011 (головуючий суддя Невінгловська Ю.М., судді: Д'яченко Т.Г., Петров В.С.) у позові відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з прийнятим рішенням, державне підприємство "Дельта- Лоцман" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2011р. у справі №27-28/17-2538-2011 в частині відмови у стягненні 437,67 дол. США скасувати та прийняти в цій частині нове рішення, яким стягнути з Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" на користь державного підприємства "Дельта -Лоцман" 437,67 дол. США, в іншій частині рішення місцевого господарського суду - залишити без змін. Апеляційна скарга мотивована тим, що позивачем було правильно обчислено вартість послуг з лоцманского проведення і регулювання руху суден, та обґрунтовано включено до їх вартості суму податку на додану вартість, виходячи з відсутності у відповідача права на податкову пільгу.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу висловив заперечення щодо її задоволення.
Заслухавши пояснення представників відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
01.05.2004р. між державним підприємством „Дельта-Лоцман” („підприємство”) та Чорноморським головним морським агентством "Інфлот" („агент”) було укладено договір №160/05.04-П (далі-договір№160/05.04-П від 01.05.2004р.), за умовами якого підприємство зобов'язалось за заявками агента, поданими від імені та за дорученням судновласника судна, яке агентується, у встановленому порядку, відповідно до діючих правил плавання у регіонах України та обов'язкових постанов відповідних портів своєчасно і якісно виконувати лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги Регіональних служб регулювання рухом суден при проходженні їх водними шляхами в зоні відповідальності підприємства, а агент зобов'язався прийняти і оплатити надані послуги протягом 10 робочих днів після отримання агентом рахунків підприємства.
Державне підприємство "Дельта - Лоцман" у період з 01.01.2011р. по 31.07.2011р. за заявками Чорноморського головного морського агентства "Інфлот" надавало послуги з лоцманського проведення та регулювання руху суден, що підтверджується лоцманськими квитанціями, квитанціями служби регулювання суден тощо.
Згідно пункту 2.2.3 договору від 01.05.2004р. агент зобов'язався від імені та за дорученням судновласника робити своєчасну сплату відповідно до умов цього договору по суднах, що плавають під іноземним прапором -у ВКВ, а під прапором України -у національній валюті України, вказувати в банківських документах необхідну розшифровку платежу по кожному судну.
Відповідно до пункту 2.2.4 договору від 01.05.2004р. відповідач зобов'язався протягом 10 робочих днів після отримання агентом, згідно з умовами цього договору, рахунків підприємства, від імені судновласника перерахувати зазначені в рахунку, розраховані згідно з діючим законодавством, суми на поточні рахунки підприємства.
Для оплати за надані послуги Чорноморському головному морському агентству "Інфлот" були виставлені рахунки на загальну суму 653 372,80 дол. США та 71 827, 60 грн., в тому числі ПДВ, які останнім були оплачені частково, а тому позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо відмови в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 84 Кодексу торговельного мореплавства України у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний. Інші види зборів можуть встановлюватися законодавчими актами України. Розмір портових зборів установлюється Кабінетом Міністрів України. Використання портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням.
Розмір портових зборів та порядок їх сплати встановлені Положенням про портові збори, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 року №1544.
Згідно пункту 1 вказаного Положення портові збори (корабельний, канальний, маяковий, причальний, якірний, адміністративний та санітарний) справляються у морських портах із суден зазначених груп і плавучих споруд, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором.
У відповідності до статті 106 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами державних морських лоцманів, справляється лоцманський збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
В силу частини першої статті 115 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996 р. №214, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 р. за №374/1399, затверджені збори і плати за послуги, що надаються суднами у морських торговельних портах України, в тому числі лоцманський збір та збір за користування послугами служби регулювання руху суден.
Позивачем нарахування вказаних зборів (канального збору, лоцманського збору та збору за користування послугами служби регулювання суден) здійснено у відповідності до затверджених ставок, зборів та плат, з нарахуванням на вартість цих послуг податку на додану вартість.
Порядок оподаткування податком на додану вартість, у тому числі визначення кола платників податку, умов реєстрації у якості платника ПДВ, визначення бази оподаткування регламентується Податковим Кодексом України.
Статтею 197 Податкового Кодексу України визначені операції, що звільнені від оподаткування. Так, відповідно до пунктів 197.8, 197.9 статті 197 Податкового Кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг, що надаються іноземним суднам та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами, а також операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, та з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
Вартість послуг, що включається до складу портових зборів, які надаються під час прямування судна до пункту (місця) митного оформлення для навантаження (довантаження) вантажів (посадки пасажирів) чи з пункту (місця) митного оформлення після вивантаження (часткового вивантаження) вантажів (висадки пасажирів), є невід'ємною складовою послуг з міжнародного перевезення вантажу (пасажирів, їхнього багажу) за умови включення її до складу загальної вартості послуги з міжнародного перевезення.
Отже, за умови здійснення судном міжнародного перевезення вантажу під час рейсу та незалежно від наявності або відсутності вантажу на судні під час якогось періоду цього рейсу (при прямуванні його „у баласті” (без вантажу) до або з порту України для завантаження або вивантаження, перетинанні при цьому кордону України та проведенні митних процедур, портові збори, зокрема, канальний збір, на підставі пункту 197.9 статті 197 Податкового кодексу України звільняється від оподаткування ПДВ. Відтак, враховуючи наявність в матеріалах справи таких доказів як вантажні маніфести, генеральні акти, вантажні митні декларації, генеральні декларації, що підтверджують здійснення суднами, агентом яких виступило Чорноморське головне морське агентство «Інфлот», міжнародних перевезень, місцевим господарським судом правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості за канальним збором.
Обґрунтованою є також відмова суду першої інстанції в задоволенні решти позовних вимог.
У липні 2011 р. круїзне пасажирське судно «Sea Cloud ІІ»здійснювало перевезення (переміщення) іноземних пасажирів транзитом через митну територію України. Наявні в матеріалах справи списки пасажирів вказаного судна з відмітками державної прикордонної служби про здійснення прикордонного контролю та про перетинання Державного кордону України, а також загальні (генеральні) декларації цього судна, графи 6, 12, 13, 15 яких містять відомості про попередні та наступні після українських іноземні порти заходів, кількість пасажирів є доказами перевезення (переміщення) цим судном пасажирів транзитом через митну територію України. Неможливість здійснення перевезення (переміщення) пасажирів без надання послуг, за які сплачуються лоцманський збір та збір за послуги служби регулювання рухом суден, враховуючи обов'язковість надання цих послуг згідно чинного законодавства, свідчить про пов'язаність наданих позивачем послуг з лоцманського проведення та регулювання руху суден з транзитним перевезенням (переміщенням) пасажирів.
Відтак, лоцманський збір та збір за послуги служби регулювання рухом суден, які стягувались позивачем з судна «Sea Cloud ІІ»під час перевезення (переміщення) ним пасажирів транзитом через Україну, у зв'язку з пов'язанням послуг, за які справляються ці збори з перевезенням (переміщенням) пасажирів транзитом через територію України на підставі зазначеної вище норми пункту 197.8 статті 197 Податкового Кодексу України звільняються від оподаткування.
За таких обставин, колегія суддів вважає рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2011 р. у даній справі обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування чи зміни не вбачається.
Судові витрати за апеляційною скаргою покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу державного підприємства "Дельта - Лоцман" залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2011р. у справі №27-28/17-2538-2011 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Таран С.В.
Суддя Бойко Л.І.
Суддя Величко Т.А.