Справа № 2-а-72/12
06.02.2012 року суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Литвинчук В.П. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради міста Дніпродзержинська про визнання незаконними дій та стягнення невиплачених коштів на оздоровлення, -
У грудні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська про визнання незаконними дій та стягнення невиплачених коштів на оздоровлення. Позовні вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Йому надано статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії. Згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»він повинен щорічно отримувати разову допомогу на оздоровлення у розмірі 5-кратних мінімальних заробітних плат. Він у листопаді 2011 року звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати одноразової допомоги на оздоровлення у 2011 році, як ліквідатору аварії 1-ї категорії на ЧАЕС та інваліду 2-ї групи, але йому було відмовлено з посиланням на Закон України «Про Державний бюджет України», та постанову Кабінету Міністрів України № 562.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 04 квітня 2008 року.
Позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії 2-ї категорії на ЧАЕС, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 (в редакції від 20 червня 1996 року) має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто компенсаційні виплати -це обов'язок держави.
Відповідно до ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України. Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Кабінет Міністрів України не уповноважений встановлений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зменшувати встановлені останнім розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема допомоги на оздоровлення. Навпаки у ч. 1 ст. 67 зазначеного закону встановлено, що ці розміри підвищуються Кабінетом Міністрів до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. У вказаному законі викладено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 50 Конституції кожний має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень. Звуження підзаконним актом змісту та обсягу права наданого вказаним законом, є безпідставним.
Зазначене викладено в рішенні Конституційного Суду України від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів, насамперед для тих категорій громадян, пенсії, заробітні плати яких (з урахуванням інших джерел доходів) є нижчими від визначених законом чи від прожиткового мінімуму, встановленого законом, порушує вимоги Конституції України. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»в тому числі в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати (ст. 48 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та в Рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України) згідно якого розтлумачено ст. 95 Конституції України, яка в сукупності з ст. 38 Бюджетного кодексу України визначає вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет -встановлення тільки доходів та видатків на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Тому Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, визнані неконституційними.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу одноразової допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2011 рік, яка передбачена ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і виходить з того, що згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 «Про порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплата громадянам щорічної допомоги на оздоровлення проводиться управлінням праці та соціального захисту населення рай- (міськ) держадміністрацій за місцем реєстрації (проживання).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 5 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України.
Згідно ст. 8 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини й громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
При таких обставинах суд вважає, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з відмовою виплатити позивачу допомогу на оздоровлення у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», були порушені його права.
Дії відповідача в частині відмови виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за 2011 рік є неправомірними.
Згідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод чи інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в межах строку звернення до суду.
Керуючись ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 2, 6, 8, 9, 94, 99, 104, 159, 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська про визнання неправомірними дій в частині нарахування та виплати одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Баглійської районної ради міста Дніпродзержинська щодо відмови у нарахуванні та виплати ОСОБА_2 одноразової щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі, встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - 5 мінімальних заробітних плат.
Судові витрати покласти на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів.
Суддя: / Литвинчук В.П. /