Постанова від 13.01.2012 по справі 2518/2-а-16742/11

Справа № 2518/2-а-16742/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2012 року

суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Сташків В.Б.,

розглянувши в смт.Ріпки в приміщенні суду, в порядку скороченого провадження, адмін.справу

за позовомОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському райоі Чернігівської області

провизнання протиправним розпорядження про призначення пенсії у меншому розмірі та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІ групи і віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та одержує основну пенсію, виплата якою передбачена ст.. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зазначаючи те, що розмір призначеної і виплачуваної їй основної пенсії не відповідають розміру, передбаченому цим Законом, тому просить:

- визнати незаконним розпорядження УПФУ в Ріпкинському районі 123743 від 21.02.2010 року щодо призначення з 18 лютого 2011 року їй основної пенсії, розмір якої нижче 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»;

- зобов'язати УПФУ в Ріпкинському районі з 18 лютого 2011 року виплачувати їй основну державну пенсію в мінімально гарантованому державою розмірі, що за частиною 4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може бути менш 8 мінімальних пенсій за віком, де розмір мінімальної пенсії за віком визначений ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Ухвалами судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 10 листопада 2011 р. відмовлено у відкритті провадження у справі в частині вимог про визнання протиправним розпорядження № 123743 від 21.02.2011 р. щодо призначення ОСОБА_1 з 18 лютого 2011 р. пенсії у меншому розмірі, залишено без розгляд вимоги за період з 18 лютого 2011 р. по 22 квітня 2011 р., та відкрито скорочене провадження за період з 23 квітня 2011 р..

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідачу вручено 19 грудня 2011 р., проте станом на 13 січня 2012 року письмових заперечень в канцелярію суду не надав.

Оцінивши повідомлені позивачкою обставини, приходжу до висновку, що достатні підстави для прийняття законної і обґрунтованої постанови, в порядку скороченого провадження, про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з таких мотивів.

По справі установлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має статус громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та одержує пенсію по інвалідності, на підставі статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», та вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідач до 22 липня 2011 року включно, всупереч ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачці основну пенсію виплачував частково, у фіксованому розмірі, визначеному відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654, а не в кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, як того вимагає вказаний Закон.

З огляду на те, що ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу в порівняні з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. № 654, вважаю, що відповідач, до 22 липня 2011 року включно, не правомірно виплачував основну пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 54 зазначеного Закону.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання основної пенсії відповідно до ст.54 ч. 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на рівні 8 мінімальних пенсій за віком, за період з 23 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р..

Слід зауважити, що пенсія -це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом (абзац дев'ятий статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). Відповідно до частини першої статті 6 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.

При цьому, суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання пенсії, або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, при умові якщо не відбулося змін у законодавстві.

Так, п. 7 ч. 1 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України, тобто відбулись зміни в законодавстві.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі № 20-рп/2011 за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік“ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік“ від 23 грудня 2010 року № 2857І з наступними змінами.

На виконання вимог цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, якою установлено інший розмір основної пенсії ніж той, що передбачено ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. При цьому кінцевою датою чинності вказаної постанови є 31 грудня 2011 р.

З 1 січня 2012 р. набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», в п. 3 Прикінцеві положення установлено, що у 2012 році норми і положення ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Згідно п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 1 січня 2012 р. мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІ групи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою становить 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень ст.ст..21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд (суддя) може визнати дії відповідача законними чи незаконними та в разі незаконності його дій -зобов'язати провести нарахування /перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а в даному випадку позивачка не просить визнати дії відповідача законними чи незаконними, вважаю за можливе виходячи з ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав позивачки вийти за межі вимог і захистити її права шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо обрахування розміру та виплати у заниженому розмірі основної пенсії, як інваліду ІІ групи, та потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), передбаченої ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачці за період з 22 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р..

У зв'язку з цим, знаходжу, що УПФУ в Ріпкинському районі Чернігівської області слід зобов'язати перерахувати та виплатити позивачці за період з 22 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р., основну пенсію, як інваліду ІІ групи, та потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виходячи з встановленого розміру - 8 мінімальних пенсій за віком.

В той же час, вимоги про виплату основної пенсії з 23 липня 2011 р. не можуть бути задоволені, оскільки дії відповідача відповідають вимогам Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік», та постановам Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з положень редакції п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України, яка діє з 31.12.2011 р., постанова в даній категорії справ, прийнята в порядку скороченого провадження не підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ч.ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч.1 ст.46, ст. 50 Конституції України, ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 4 Прикінцеві положення до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з урахуванням змін внесених до нього Законом України від 14 червня 2011 року N 3491-VI, Постановою Кабінету Міністрів України вiд 06.07.2011 р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року у справі № 20-рп/2011, п. 3 Прикінцеві положення до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6, 8 - 11, 70, 71, 86, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області -задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо обрахування розміру та виплати у заниженому розмірі основної пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ОСОБА_1, за період з 22 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р. - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1, за період з 22 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно перерахунок та виплату основної пенсії, як інваліду ІІ групи, та громадянину постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виходячи з встановленого ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміру - 8 мінімальних пенсій за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів;.

В задоволенні решти - вимог -відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.Б.Сташків