07.02.2012 Справа №2-а-23847/11
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Дзюбича В.Л.
при секретарі с/з Франчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського міського центру з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання провести перерахунок та виплату за 2011р. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” як учаснику війни, -
ОСОБА_2 звернувсяся до суду з позовом до Тернопільського міського центру з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання провести перерахунок та виплату за 2011р. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 05 травня передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” як учаснику війни.
Посилаючись на те, що він є учасником Великої Вітчизняної війни і має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. У 2011 році йому були нараховані та сплачені відповідачем суми у невідповідних розмірах. На підставі викладеного, позивач просить визнати бездіяльність відповідача щодо нездійснення належних виплат неправомірною та зобов'язати здійснити нарахування на її користь недоотриманої грошової допомоги за 2011 рік в сумі 2172 грн..
У судове засідання позивач не з»явився, проте подав заяву про підтримання озовних вимог з клопотанням про розгляд справи у його відсутності
У судове засідання представник відповідача не з»явився, проте подав заяву про те, що Тернопільський міський центр з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради заперечує з приводу задоволення позовних вимог з клопотанням про розгляд справи у відсутності їх представника та подав заперечення на позовну заяву, в якому відзначив, що Тернопільський міський центр з нарахування виплати допомог у 2011 р., відповідно до положень Постанови КМУ від 18.02.2004 р. «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виконав зобо»язання перед позивачем щодо виплати щорічної разової допомоги до Дня Перемоги в розмірі 120 грн.. у повному обсязі. Виплата вказаної допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»визначалися Законом України «Про державний бюджет»на відповідний рік, тому Центр як розпорядник коштів не має законних повноважень для проведення додаткових виплат, оскільки бюджетом не передбачені кошти на дані цілі.
Ухвалою судді від 17.10.2011 року позовні вимоги за 2010 рік залишені без розгляду, у зв'язку із відсутністю підстав для їх поновлення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 виданого 27.01.2005 р. Управлінням праці та соцзахисту в м.Тернополі , ОСОБА_2 має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни -учасників війни (посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України).
Із довідки Тернопільського міського центру з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради вбачається, що ОСОБА_2 дійсно отримав одноразову грошову допомогу згідно Постанови КМУ від 04.04.2011 р. №341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 р. відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту «та «Про жертви нациських переслідувань в 2010р. -120 грн., у 2011 р. -120 грн.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року.
Згідно з вимогами ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам війни щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
В силу вимог ст. 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Однак, пунктом 20 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”частину 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”викладено в наступній редакції: “Щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України”.
Постановою Кабінету Міністрів України встановлено, що виплата разової грошової допомоги учасникам війни д 05 травня 2011 року здійснюється у розмірі 120 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, яким встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі меншому, ніж він передбачений Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 року припинили свою чинність відповідно з 22 травня 2008 року.
З наведеного слідує, що починаючи з 22 травня 2008 року і по даний час діє положення ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” відповідно до якого позивач має право на одержання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня 2011 року у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком як учаснику війни.
Дія ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” на 2009 -2011 роки не зупинялась.
Однак, відповідач у порушенням вимог закону провів нарахування та виплату позивачу разової грошової допомоги до 05 травня у 2011р. не в повному обсязі, чим допустив протиправну бездіяльність.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення шляхом визнання протиправними дії відовідача щодо нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому, ніж передбачено вимогами ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання здійснити нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2011рік в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, відповідно до вимог ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з врахуванням виплачених сум.
Бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах встановлених законом є протиправною. Якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотриманні всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (Європейський Суд у рішенні від 08.11.2005 року п. 23).
Відсутність бюджетного фінансування на виплату передбаченого Законом України “Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії не може бути підставою невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань та не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань .
Так, Європейський Суд у рішенні від 08.11.2005 року по справі “Кечко проти України” не прийняв до уваги аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Разом з тим, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача доплати до пенсії у визначеній позивачем сумі не підлягають до задоволення, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебрати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому такі повноваження надані.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 18, 71, 183-2 КАС України, ч.2 ст.19, ст. 22, ст. 64, ч.2 ст. 152 Конституції України, ст.13, 17-1 Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Законом України “Про жертви нацистських переслідувань”, ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 21 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, -
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Тернопільського міського центру з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня 2011року як учаснику війни у розмірі, меншому, ніж передбачено вимогами ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” протиправними.
Зобов'язати Тернопільський міський центр з нарахування виплати допомог Управління соціальної політики Тернопільської міської Ради провести нарахування та виплату ОСОБА_2 разової грошової допомоги як учаснику війни до 5 травня за 2011рік в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з врахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити
Копію постанови направити сторонам по справі.
Роз'яснити відповідачу його обов'язок виконати постанову негайно в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий -суддя Дзюбич В.Л.