Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77
Іменем України
м. Київ "26" червня 2006 р. 9 год. 25 хв. Справа № 132/9а-06
Господарський суд Київської області в складі судді Євграфової Є.П., при секретарі Коваль Н.В., розглянувши справу
За позовом Державної податкової інспекції в м. Ірпені
до
третя особа: Малого приватного підприємства «Рекорд», м. Ірпінь
Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, м. Ірпінь
про припинення юридичної особи,
за участю представників:
позивача:Бржезинська О.В., довір. № 1574/5/10-0 від 21.11.2005р.,
відповідача:
третьої особи:не з'явились,
не з'явились,
обставини справи:
до господарського суду Київської області надійшов адміністративний позов № 6247/10/10-0 від 22.05.2006 року Державної податкової інспекції в м. Ірпені (далі -Позивач) до Малого приватного підприємства «Рекорд» (далі -Відповідач) про припинення юридичної особи, у зв'язку з неподанням останнім протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій та документів бухгалтерської звітності.
Ухвалою господарського суду Київської області від 29.05.2006 року відкрито провадження у справі № 132/9а-06 та відповідно до ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України залучено до участі у справі в якості третьої особи -Виконавчий комітет Ірпінської міської ради.
Позивач, в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.
Відповідач, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи в судове засідання двічі не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи - Виконавчого комітету Ірпінської міської ради, в судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду клопотання про розгляд даної справи без участі його представника.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника учасника судового процесу, судом встановлено:
Відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради 16.02.1993 року за № 24/12.
В порушення вимог ст. 9 ЗУ «Про систему оподаткування», п. 1 ст. 14 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та ст. 4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ відповідач з І кварталу 2005 року не подає до податкової інспекції податкових декларацій, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів), що є порушенням встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності і відповідно до вимог ч. 1 ст. 238, ст. 239 Господарського кодексу України є підставою для застосування адміністративно-господарської санкції, зокрема, у вигляді скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання.
Скасування державної реєстрації, як один із видів адміністративно-господарської санкції передбачено ч. 1 ст. 247 Господарського кодексу України та застосовується у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам. При цьому скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до ст. 59 цього Кодексу.
Згідно з ч. 6-7 ст. 59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання ліквідується зокрема у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом. Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру.
Статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб -підприємців»№ 755-ІV від 15.03.2003 року передбачено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи є -неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, а також те, що відповідно до п. 17 ст. 11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби мають право звертатись у передбачених законом випадках до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є правомірними та обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Беручи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 158, 161, 163, 167 та п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -
Позовні вимоги задовольнити.
Припинити державну реєстрацію юридичної особи -Малого приватного підприємства «Рекорд», зареєстрованого Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради 16.02.1993 року за № 24/12 (08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Стельмаха, 9, код 13738888).
Зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення щодо припинення юридичної особи у відповідності з вимогами ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців».
Копію постанови надіслати сторонам у справі та державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку: заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України -з дня складання в повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження (ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суддя Є.П. Євграфова