Постанова від 29.09.2011 по справі 2-а/1970/2274/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2274/11

"29" вересня 2011 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Стасюк А.В.

за участю:

представників позивача Дуфанця Є.М., Водоп'яна А.І., Поврозник О.С.

представників відповідача Щепної І.М., Апостол О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського колективного творчо - виробничого підприємства «Тернопільархпроект» до Управління пенсійного фонду в місті Тернополі про скасування рішень, суд -

ВСТАНОВИВ:

Тернопільське колективне творчо - виробниче підприємство «Тернопільархпроект», далі позивач, звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду в місті Тернополі, далі відповідач, про скасування рішення Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі №21 від 1 лютого 2011 року за несвоєчасне подання звіту за грудень місяць 2010 року в розмірі 4139,08 та рішення №315 від 12 травня 2011 року про нарахування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування страхувальником внесків, у тому числі донарахованих страхувальником у розмірі 14756,06 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що в січні 2011 року позивачем виявлено електронну описку при формуванні звіту за грудень 2010 року. Однак внаслідок неможливості отримання до 20 січня 2011 року роз»яснення органів Пенсійного Фонду України стосовно виправлення електронної описки при формуванні звіту за грудень 2010 року, звіт за грудень 2010 року подано лише 27 січня 2011 року.

1 лютого 2011 року начальником управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі було прийнято рішення №21 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звіту позивачем за грудень 2010 року в розмірі 4139,08 грн.

12 травня 2011 року за результатами розгляду акта планової перевірки начальником управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі було прийнято рішення №315 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в розмірі 14756,06 грн.

Позивач не погоджується з вищезазначеними рішеннями Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі , оскільки не мав і не має заборгованості перед Пенсійним Фондом України, своєчасно нараховував та сплачував внески до фонду.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, проти його задоволення заперечили, пояснивши, що до позивача правомірно застосовано фінансові санкції.

Заслухавши в судовому засіданні сторони, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.

Нарахована заробітна плата у позивача за лютий 2010 року становила 91027,59 грн. З нарахованої заробітної плати страхові внески до органів Пенсійного фонду України позивачем сплачені. У поданому позивачем електронному звіті за лютий 2010 року сума нарахованої заробітної плати вказана 26223,25 грн. (а.с.58).

В січні 2011 року Тернопільське колективне творчо - виробниче підприємство «Тернопільархпроект»виявило електронну описку при формуванні звіту за грудень місяць 2010 року.

Судом встановлено, що головним бухгалтером позивача були проведені пошуки шляхів на виправлення помилки, однак внаслідок неможливості отримання до 20 січня 2011 року роз'яснення органів Пенсійного Фонду України стосовно виправлення електронної описки при формуванні звіту за грудень місяць 2010 року звіт за грудень було подано тільки 27 січня 2011 року.

1 лютого 2011 року відповідачем було складено акт про несвоєчасне подання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі за грудень 2010 року (а.с.8) та прийнято рішення №21 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звіту за грудень 2010 року у розмірі 4139,08 грн. (а.с.9).

16 лютого 2011 року рішення про застосування фінансових санкцій оскаржене позивачем начальнику управління ПФУ в м. Тернополі. Згідно рішення про результати розгляду скарги №391/В-11 від 09.03.2011 року скарга залишена без задоволення, а рішення №21 від 1 лютого 2011 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звіту за грудень місяць 2010 року без змін. Пенсійним фондом України скаргу позивача на рішення №21 від 01.02.2011 року залишено без розгляду (а.с.42).

12 травня 2011 року відповідачем було проведено планову перевірку, результати якої оформлено актом про результати планової перевірки Тернопільського колективного творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект»(а.с. 21-23). У висновку Акту перевірки зазначено, що за результатами перевірки встановлено, що при поданні звіту за лютий 2010р., вх. А204246 від 17.03.2010 року з використанням електронного цифрового підпису, платником невірно сформовано індивідуальні відомості в розрізі найманих працівників, що призвело до заниження фонду оплати праці на 76219,34 грн. та завищення фонду оплати праці на 11415,00 грн., що було виявлено по результатах звірки з платником за 2010 рік. Платник самостійно зробив виправлення у звіті за грудень 2010 року вх.№6632 від 27.01.2011 року, показавши збільшення по страхових внесках на 26829,21 грн. та зменшення по страхових внесках на 4018,08 грн., також привів у відповідність індивідуальні відомості. Акт перевірки підписано керівництвом Тернопільського колективного творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект». За результатами планової перевірки начальником управління ПФУ в м. Тернополі було прийнято рішення №315 від 12 травня 2011 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків в розмірі 14756,06 грн.

Скаргу позивача на рішення №315 від 12.05.2011 р. Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Тернопільській області залишено без задоволення, а рішення без змін (а.с.36-39).

Згідно із абз. 5 п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№ 2464-VI від 08.07.2010 (далі Закон №2464-VI) - стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV у редакції чинній на момент існування спірних правовідносин) - визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ст. 5 Закону № 1058-IV - цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Пунктом 4 ч. 2 ст.17 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальник зобов'язаний: подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 5 листопада 2009 р. №26-1 затверджено «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України»(далі - Порядок № 26-1).

Відповідно до п. 1.3 Порядку № 26-1 звіт до органів Пенсійного фонду може подаватися страхувальником:

- в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007 N 7-7, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.04.2007 за N 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається);

- на паперових носіях, завірених підписом керівника/страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

- на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше десяти.

Пунктом 2.1 Порядку № 26-1 встановлено, що страхувальники, крім осіб, зазначених в пунктах 2.2 - 2.4 цього розділу, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць.

Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку. Цей звіт є консолідованим -містить інформацію про суми нарахованих страхових внесків у страхувальника та відомості до системи персоніфікованого обліку за звітний період. До кінцевого терміну звітування можна подати декілька звітів, чинним вважається останній звіт.

Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання страхувальниками звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначається Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 19.04. 2007 року № 7-7 (далі - Порядок № 7-7).

Пунктом 3.2 Порядку № 7-7 передбачено, що центр обробки електронних звітів приймає звітність з 9.00 до 22.00 щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів.

У разі надходження електронного звіту до центру обробки електронних звітів до 16-ї години квитанція про одержання звіту надсилається страхувальнику протягом двох годин з моменту одержання.

У разі надходження електронного звіту до центру обробки електронних звітів після 16-ї години квитанція про одержання звіту надсилається страхувальнику протягом перших двох годин наступного робочого дня.

Відповідно до пункту 3.6 Порядку № 7-7 електронний звіт не вважається одержаним у відповідності до вимог цього Порядку, якщо страхувальник не отримав квитанції про одержання електронного звіту або отримав зазначену квитанцію, що містить інформацію про неправомірність накладених ЕЦП страхувальника або невідповідність затвердженому формату електронного звіту.

Відповідно до п.5 ч.9 ст. 106 Закону 1058-IV за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до п.9.3.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затв. постановою правління ПФУ 19.12.2003р. №2-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663) за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.

Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.

Відповідно до п.5 ч.9. ст.106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом, звіт про суми нарахованих внесків на заробітну плату та суми нарахованих страхових внесків за грудень 2010 року подано позивачем до органів Пенсійного фонду України 27 січня 2011 року. Судом також встановлено, що згідно акту перевірки від 12.05.2011 року позивачу було донараховані страхові внески в сумі 26829,21 грн., що відображено позивачем у гр..6 поданого звіту за 12 місяців 2010 року (а.с.60) .

Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що рішення управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі №21 від 1 лютого 2010 року за несвоєчасне подання звіту за грудень 2010 року в розмірі 4139,08 грн. та рішення №315 від 12 травня 2011 року про нарахування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування страхувальником внесків, у тому числі донарахованих страхувальником у розмірі 14756,06 грн. прийнятті відповідачем на підставі та в межах чинного законодавства, а вимоги позивача про їх скасування є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Тернопільського колективно творчо - виробничого підприємства «Тернопільархпроект»до Управління пенсійного фонду в місті Тернополі про скасування рішень -відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

копія вірна

Суддя Данилевич Н.А.