Справа № 2-а/1970/1958/11
"29" липня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представника позивача Каратаєвої В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення допомоги, суд -
Тернопільський міськрайонний центр зайнятості -робочий орган виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надалі позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, надалі відповідач, про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю на суму 2122,58 грн., посилаючись на те, що ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості був зареєстрований, як фізична особа -підприємець та незаконно отримав допомогу по безробіттю на суму 2122,58 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, вказаних у позовній заяві та просила позов задовольнити, пояснивши, що відповідач 27 липня 2006 року звернувся до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні вказавши, що він є безробітним. 03 серпня 2006 року йому було надано статус безробітного, а також виплачено як безробітному допомогу з 03.08.2006р. по 11.12.2006р. в розмірі 2122,58 грн. Проте відповідач одночасно був зареєстрований, як фізична особа -підприємець, про свої доходи Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості відомостей не подавав.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення судової повістки за місцем реєстрації. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів відповідно до ст.128 КАС України.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі Закон України) Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно ст. 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до ст. 1 Закону України об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього Закону.
На підставі ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно п. п. 1 п. 20 Постанови Кабінету Міністрів №219 від 14.02.2007 року - громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення цивільно-правового договору.
Як встановлено матеріалами справи, відповідач 27 липня 2006 року звернувся до позивача із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с.5). Згідно поданої заяви відповідач повідомив, що як суб'єкт підприємницької діяльності, засновник (співзасновник) юридичних осіб не зареєстрований та взяв на себе певні зобов'язання, зокрема своєчасно повідомляти центр зайнятості про зміну прізвища, місця проживання, працевлаштування на тимчасову чи постійну роботу, призначення пенсії, поступлення на навчання, виїзд за кордон тощо, підтвердивши ці відомості документально. З відповідальністю за недостовірність внесених у заяву особистих даних, невиконання обов'язків, як безробітного, ознайомлений.
03 серпня 2006 року відповідач отримав статус безробітного у Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості та отримував допомогу по безробіттю відповідно до п.4 ст.32, п.1 ст.33 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.п.4.3., 4.4. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»за період з 03.08.2006р. по 11.12.2006р.
При цьому судом встановлено, що з 19.05.2005 р. відповідач був зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа.(а.с.7,9).
У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, тобто відповідач зобов'язаний був повідомити Тернопільський міськрайонний центр зайнятості, що він був зареєстрований, як фізична особа - підприємець.
Оскільки відповідач не повідомив факту реєстрації його, як фізичної особи - підприємця, то відповідно до п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
За цих обставин, суд приходить до переконання, що вимоги позивача є ґрунтовні, відповідають нормам чинного законодавства та підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості (вул. Текстильна, 1 Б м. Тернопіль, 46010) допомогу по безробіттю на суму 2122,58 грн. (дві тисячі сто двадцять дві грн. 58 коп.) на р/р №37171300901002 МФО 838012 Банк ГУДКУ у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14029303, КЕКВ 1341.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.